خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 فروش آثار شما
 نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
جهت اطمینان از نماد اعتماد فروشگاه به سمت راست صفحه اول سایت (خانه) مراجعه فرماييد       با آرزوی ریشه کنی ویروس کرونا از کشور عزیزمان ایران        جزوات معماری       پاورپوینت های معماری       درنگ، بهترین درمان خشم است.        مناعت، بین خودستایی و خود هیچ انگاری است./ ارسطو       می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد./ ژان ژاک روسو       زندگی مسئله در اختیار داشتن کارت‌های خوب نیست بلکه خوب بازی کردن با کارت‌های بد است./ گابریل گارسیا مارکز       جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست. (محمد حجازی)       برای کسی که شگفت‌زده‌ی خود نیست معجزه‌ای وجود ندارد       علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)       بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)       از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)       کسی که جرات هدر دادن ساعتی از عمر خود را دارد، ارزش زندگی را نفهمیده .داروین       
نقش برتر پارس
 

دانلود تحقیق و مقاله، نقش برتر پارس

روش و توضیحات خرید
جهت اطمينان از عملکرد و تضمين تحويل محصول به بخش ارتباط با ما بخش مجوز ها مراجعه بفرماييد ، شما می توانيد به صورت آنلاين از درگاه  پارسيان، ملت و سامان خريد و درهمان لحظه از روی سايت اکثر فايلها را دانلود کنيد برای این منظور می بايست کليد افزودن به سبد خريد را در انتهای هر صفحه کليک نموده و برای خريد به سايت بانک ارجاع داده شويد . با وارد نمودن رمز دوم  خرید را انجام و بلا فاصله فایل مورد نظر را دانلود کنيد ، در معدودی موارد پس از خرید بدلیل سنگینی فایل و يا نرسيدن نوبت آپلود فايل آن را در ايميل خود دریافت نمایید - ساعت پشتیبانی و پاسخگويی تلفنی (مکالمه) از 11 صبح الی 15 بعد الظهر روزهای کاری و جوابگويی پيامک و واتس آپ از 9 تا 17 روزهای کاری و ایام تعطیل با تشکر از اعتماد شما

    


ورود کاربران
 


ثبت نام
فراموشی کلمه عبور؟


بنر سمت جپ
 

پشتيبانی آنلاين

واتساپ-پيامک


Text/HTML
 

فروشگاه مقالات
 
فهرست مطالب: پاورپوینت بررسی ویژگیهای کالبدی اصفهان در دوره صفویه ، ساختار اجتماعی و اقتصادی

تاریخ ایجاد 28/12/1398 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 40 اسلاید   قیمت: 9500 تومان     تعدادمشاهده  16


پاورپوینت بررسی ویژگیهای کالبدی اصفهان در دوره صفویه ، ساختار اجتماعی و اقتصادی

در این دوره شهرسازی و معماری با وجود یک حکومت مقتدر و یکپارچه و برخورداری از ابعاد معنوی مذهب شیعه و تکیه بر مفاهیم عرفانی و تعابیر و تفاسیر شریعت و همچنین پیشرفت و توسعه اقتصادی در دوره ای نسبتاً طولانی و همچنین پشتیبانی از علما، عرفا، هنرمندان و پیشه وران و متمرکز ساختن آنان، چنان توسعه کمی و کیفی قابل توجهی یافت که تا امروز و سالهای آینده نیز در حیات شهر نقش اساسی ایفا می کند. انتخاب اصفهان به پایتختی در دوره یک نظام حکومتی مقتدر مهمترین عامل این توسعه بود. علاوه بر آن، عوامل مهم دیگری شامل موقعیت جغرافیایی اصفهان و آب و هوای معتدل آن و همچنین وجود رودخانه زاینده رود را در این جریان مؤثر دانست.
معیشت کشاورزی و باغداری در آن زمان نیز چنین ایجاب می کرد که باغات و اراضی کشاورزی توسعه یابد. رونق اقتصادی در زمینه تجارت و انباشت سرمایه در سطح ملی و جهانی نیز راه را برای توسعه اجتماعی و سیاسی  و اقتصادی هموار کرد. همچنین شهر به لحاظ دوری از نقاط مرزی از اهمیت بالایی برخوردار بود و چنین بستر مناسبی به شهری پرجمعیت، آباد و پر درآمد با آثاری ارزندة هنری و معماری تبدیل شد. به گفته برخی مورخان در آن دوران، جمعیت شهر بالغ بر 500 تا 600 هزار نفر بوده است. رفت و آمد سفرای خارجی و جهانگردان در این دوره از اقتدار، امنیت و شکوفایی شهر اصفهان حکایت دارد. در دوره صفویه اصفهان بعنوان مرکز تجارت و بازرگانی ایران مورد توجه جهانیان قرار گرفت و پس از انتخاب آن به پایتختی در سال 970 شمسی، کاروانهای تجارتی بسیاری، راه این شهر را در پیش گرفتند. وجود ارامنه و مهارت و تخصص آنها در تجارت ابریشم این موقعیت را تثبیت کرد.
در این دوره کاروانسراها و بازارهای بزرگ و باشکوهی احداث شد. تجار و سوداگران ایرانی و خارجی در سایه امنیت و آرامشی که پس از چندین دهه به کشور بازگشته بود، به رفت و آمد پرداختند و کاروانسراها و بازارها را رونق بخشیدند.
شاردن، جهانگرد فرانسوی در سفرنامه خود می نویسد که اصفهان دارای یکصد و شصت و دو باب مسجد، چهل و هشت باب مدرسه، یکهزار و هشتصد و دو باب کاروانسرا، دویست و هفتاد و سه باب گرمابه و دوازده گورستان بوده است. وجود یکهزار و هشتصد باب کاروانسرا بیانگر کثرت رفت و آمد مسافران و رونق تجارت در این شهر بوده است.

ویژگیهای عملکردی عناصر شهری
با استقرار سلسله مقتدر صفویه در اصفهان بعنوان پایتخت، شهر اصفهان در ابعاد مختلف سیاسی و اقتصادی و اجتماعی رشد چشمگیری کرد. لذا از یک سو، مرکز اصلی قدیم شهر (میدان کهنه) توانایی برآوردن نیازهای جدید سیاسی و اقتصادی و فرهنگی را نداشت و از سوی دیگر، شاه عباس در نظر داشت که یک مرکز عظیم شهری برای تحکیم حکومت بنا کند که از هر نظر با شهرها و پایتخت های جهان مقابله کند. به همین دلیل مرکز جدیدی (نقش جهان) در جنوب مرکز قدیم (میدان کهنه) طراحی و ساخته شد. عملکرد بخش های جدید دربرگیرنده عناصر حکومتی و تشریفاتی مانند کاخهای متعدد مذهبی و فرهنگی همچون مدرسه علمیه چهارباغ، مسجد عباسی و مسجد شیخ لطف الله و چند مسجد دیگر در محدوده مرکز جدید با عناصر تجاری و بازار واقع در جداره میدان نقش جهان بازار قیصریه و کاروانسراهای متعدد احداث شد.
میدان نقش جهان یک مرکز سیاسی و دینی شهر و محلی برای اجتماعات گوناگون  مردم از جمله زورآزمایی پهلوانان، چوگان بازی و خیمه شب بازی و بطور کلی محل تلاقی تمامی فعالیتهای اصلی شهر که این فعالیتها در این فضای باز شهری با یکدیگر پیوند برقرار می کنند. حوزه عملکردی حکومتی- اداری و تشریفاتی شهر در ضلع غربی بصورتی که کاخ چهلستون و عمارت دولتخانه از طریق عمارت عالی قاپو به میدان مرتبط می شوند فعالیتهای تجاری و بازرگانی که در مرتبه دوم اهمیت قرار دارد، در ضلع شمالی میدان (قصریه و کاروانسراهای متصل به آن). پیرامون میدان نیز عامل اتصال دهنده فعالیتهای مذهبی و فرهنگی و حکومتی می شوند، فعالیتهای فرهنگی و مذهبی تفکیک نشده و کاملاً در جوار یکدیگر قرار گرفته اند.
مرکز جدید (مجموعه نقش جهان) از طریق بازار قیصریه در شمال میدان با مرکز قدیم (میدان کهنه) ارتباط می یابد و هر دو بخش با استمرار فعالیت اقتصادی و شهری به حیات خود ادامه می دهد، این دو قطبی شدن مرکز شهر (میدان کهنه و میدان نقش جهان) موجب تلفیق پایدار و ارگانیک مرکز شهر صفوی با مرکز قدیم و بازار طویل شهر همانند پل ارتباطی جاذبه های این دو قطب را زنده و فعال نگاه می دارد. توسعه شهر از طریق محور چهارباغ و تلفیق ماهرانه با زاینده رود و سی و سه پل و منظر رودخانه و چشم انداز اراضی هزار جریب طراحی می شود.
ویژگیهای کالبدی شهر
گسترش سطح شهر در این دوره به سوی جنوب قسمت نوساز شهر در کنار زاینده رود قرار می گیرد. به دلیل احداث پلهای متعدد که توسعه شهر را از طریق محور چهارباغ با محلات جنوبی رودخانه زاینده رود پیوند می دهد. قسمتهای جدید جزیی از ساختار اصلی شهر می شوند و حاشیه جنوب زاینده رود بعنوان یک محور شرقی- غربی قوی در ساختار اصلی شهر مطرح می شود.
ساختار کالبدی شهر
ترتیب کل ساختار شهر متشکل از دو هسته و دو محور اصلی که یکی از هسته ها در ابتدای محور اصلی و هسته جدید در محل چرخش قدیم که محل انشعاب محور جدید است قرار می گیردو محور قدیم از درون مجموعه جدید عبور می کند و بعد از چرخشی اندک، دوباره به راستای قبلی بازمی گردد. بطور کلی ساختار شهر برگرفته از دو هسته و دو محور اصلی هم راستاست. این دو هسته به دو قطب فعالیتی در راستای اصلی توسعه شهر تبدیل می شود. این الگو، ضمن تفکیک حوزه های عملکردی- الحاق و توسعه شهر نیز افزایش می یابد. ساختار هسته جدید(میدان نقش جهان)چهار عنصر اصلی (عناصر حکومتی و تشریفاتی- مذهبی و فرهنگی و تجاری و اقامتی) را در بر گرفته است.
بافت شهر
در حاشیه میدان نقش جهان- نوعی بافت خطی منظم و پیوسته و دارای قطعات کوچک در بدنه فضای باز ترکیب و در پشت آن یک بافت خطی و پیوسته و ریزدانه و پوشیده و محصور قرار دارد که با دهلیزهایی به فضای باز راه یافته است. قرار گرفتن این دو بافت در مجاور هم با ایجاد فضایی متفاوت به افزایش کیفیت فضایی منتهی شده است. عناصر چهارگانه در بدنه میدان الگوهای متفاوت از لحاظ بافت و اندازه هستند. مسجد عباسی دارای حیاط مرکزی، مسجد شیخ لطف الله و عالی قاپو بصورت تک بنا با بافت حاشیه میدان ترکیب و عمارت عالی قاپو با فضای باز پشت آن ارتباط دارد.
دسترسی های شهری و برون شهری
شبکه دسترسی های برون شهری به ساختار اصلی در این دوره تکمیل و تقویت می شود. مهمترین راسته ارتباطی عناصر و بخش های مختلف محور ارتباطی شمالی و جنوبی که عناصر مرکز جدید به عناصر مرکز قدیم پیوند می خورد عناصری که اطراف میدان نقش جهان قرار گرفته اند و حتی کاخ های حاشیه چهارباغ از طریق میدان نقش جهان با عبور از راسته اصلی بازار با عناصر قدیم شهر مرتبط شده اند. الگوی ارتباطی تغییر از یک الگوی خطی با یک الگوی هسته ای از توزیع دسترسیها همراه می شود.
روند رشد و توسعه کالبد
رشد ساختار و استخوان بندی اصلی، که دارای الگوی خطی با تمرکزهای هسته ای است که از طریق الحاقات جدید در پیرامون هسته قبلی شکل می گیرد. خروج از محور یا تغییر مکان یکی از راههای اصلی در محل تقاطع با راههای دیگر موقعیتی برای تمرکز هسته ای عناصر و ابنیه شهر فراهم می آورد.
انشعاب محورهای قدیم از محور اصلی قدیم، راستای جدیدی برای توسعه ساختار اصلی شهر و امکان تازه ای برای گسترش محدوده آن فراهم می آورد.
خیابانهای جدید ساختار اسکلتی اصلی شهر را تغییر می دهد و آن را به یک الگوی شبکه ای تبدیل می کند، به این ترتیب سطح شهر افزایش می یابد.

میدان امام (نقش جهان)
قبل از آنکه شهر اصفهان به پایتختی صفویه انتخاب شود در محل این میدان باغی وسیع به نام نقش جهان وجود داشته است، در دوره شاه عباس اول و در سال 1021 هجری آن باغ را تا حدود امروزی وسعت دادند و در اطراف آن مشهورترین و عظیم ترین بناهای تاریخی اصفهان را به وجود آوردند. شکل میدان مربع- مستطیل و در چهار طرف آن قریب 200 باب حجره تحتانی و فوقانی ساخته شده است. با انتخاب اصفهان به پایتختی و گسترش شهر به طرف جنوب میدان عظیم نقش جهان با طول تقریبی 507 و عرض 158 متر واقع در شرق گردشگاه چهارباغ بعنوان یکی از عناصر شاخص عصر صفوی مطرح می شود. در طراحی شهری، این میدان در حکم عضو اصلی گسترش شهر مورد توجه قرار می گیرد. مساحت این میدان 85 هزار متر مربع و در زمان شاه عباس محل بازی چوگان و رژ ارتش و چراغانی و اجرای نمایش بوده است. دو دروازه سنگی چوگان در شمال و جنوب این میدان تعبیه شده که هنوز باقی است. به عقیده عموم سیاحان خارجی، این میدان یکی از بزرگترین میدانهای جهان است.
کلیساها و کنیسه ها
یکی از وقایع مهم دوران صفویه انتقال ارامنه از آذربایجان و اسکان آنها در اصفهان از اعلام پایتختی اصفهان و انجام مقدمات امر، شاه عباس اول جمعی از ارامنه را در کنار رود ارس به اصفهان کوچ داد و موقتاً در یکی از محلات شهر سکونت داد. روزگار علاوه بر نجات ارامنه از آزار و اذیتی که ترکان عثمانی نسبت به آنان روا می داشتند مهارت این طبقه در تجارت مخصوصاً در داد و ستد ابریشم بود. برخی از مورخین به این علت می دانند که شاه عباس می خواست عثمانیان یعنی دشمن دیرینه ارمنی نشین محروم کند.
نویسنده کتاب ایران و قضیه ایران دو دلیل فوق را برای این جابجایی تأیید می کند کلام عقیده دارد منظور شاه عباس از این کوچ عظیم این بود که ارامنه را «... ایران و فرنگستان قرار دهد و فرنگیان را متقاعد کند که مسلمان ایرانی با سایر مردم هیچ گونه دشمنی و عداوت ندارد...»
به هر حال ارامنه، پس از مهاجرت به اصفهان در ساحل جنوبی زاینده رود سکنی گزیدند که آن را (جلفای نو) نامیدند تا خاطره وطن زنده بماند. پس از استقرار ارمنیان فرامینی نیز جهت آسایش آنها دستورات اکید به مسئولان و دولتمردان داده شد. از جمله این فرمان، کلیه ارامنه را در انجام مراسم مذهبی شان آزادی می داد.
به مرور زمان ارامنه سایر شهرها که آوازه خوش رفتاری مردم اصفهان و حکومت حمایت دولت صفوی از همکیشان آگاه شدند به شهر اصفهان سرازیر گشتند. و چنان مورد توجه آنها قرار گرفت و زارعین و کشاورزان ارمنی هم به روستاهای فریدن روی آوردند و به زودی جلفا به شهرکی آباد و پرجمعیت تبدیل شده و «... خیابانهای متعدد به زیبایی شهر افزودند. بسیاری از نویسندگان خانه های زیبای تجار ارمنی مقیم اصفهان را توصیف کردند و آنها ر ا با فرش های زیبا و صندلی های مزین به آب طلا و نقره و تالارهای بزرگ ذکر کرده اند. 
امتیازاتی که در دوره شاه عباس اول به ارامنه داده شد در زمان شاه صفی نهادینه شد که در سال 1042 هجری صادر شد به ارامنه این حق داده شد که در هر نقطه ای که می خواهند کلیسا بسازند و آنها را تزئین کرده و بر بالای ساختمان صلیب و ناقوس بگذارند.
که برای دریافت وجوه دیوانی به کشیشان مراجعه می کنند مادام که آنها را در ایجاد مزاحمت برای آنها را ندارند.
این فرمان و فرامین دیگر به ارامنه اجازه داد تا همچون ایرانیان زندگی کنند و حتی کلانتری انتخاب کرده و در انجام مراسم و تشریفات مذهبی خود آزادی کامل داشته باشند. خارجیانی که در آن عصر، از اصفهان بازدید کرده اند از بازرگانان معتبر نامی می باشند که کاروانسراهای بزرگ و زیبا ساخته اند.
پس از مرگ شاه عباس اول سیاست حمایت از ارامنه ادامه یافت و جلفا بزرگ و بازرگانان ارمنی در سایه آرامش و امنیتی که بوجود آمده بود برای داد و ستد و تجارتهای مختلف سفر کردند و تجار مشهوری مانند خواجه آلتون و خواجه ماناس تجارتخانه هایی را در کشور مستقر کردند و بعنوان بازرگان ایرانی به تجارت ابریشم پرداختند و کالاهای دیگری وارد کردند. که در دوره شاه عباس دوم جلفا وسعت زیادی یافت و محلات چندی به این شهر افزودند که سیاحان و جهانگردان مختلف در ادوار گوناگون به زیبایی جلفا اشاره کرده و از آن یاد کرده اند.
یکی از آنها در سفرنامه اش تعداد خانه های جلفا را سه هزار و پانصد نوشته است. «...بیشتر خانه های خوب و مجلل در امتداد رودخانه ساخته شده است. برخی آنقدر باشکوه و عالی است که می توان آنها را در ردیف قصرها و کاخ های سلطنتی نام برد». با حمله افغان ها به اصفهان در سال 1135 هجری قمری و سقوط این شهر جلفا و بسیاری از ساختمانهای آن ویران گردیدند و این شهرک آباد و پرجمعیت به ویرانی گرایید. انتقال پایتخت، جلفا در کشمکش ها و جنگ هایی که بین مدعیان سلطنت به وقوع پیوست خطر را جدی دید و بسیاری از ارامنه شروع به مهاجرت کردند. بطوری که شهر جلفا آنقدر به خانه های آن پرداخته بودند و تعداد آنها را ذکر کرده بودیم (چنانچه دیدیم) در دوره های بعد به شهری کم جمعیت تبدیل شد. ارنست هولستر که در دوره قاجار زندگی می کرد جمعیت جلفا را تا سال 1880 میلادی (حدود 1305 هجری قمری 2658 نفر ذکر می کند که در آن زندگی می کرده اند.
با همه افول و تنزلی که جلفا بعد از صفویه گرفتار آن شد هنوز نیز خانه ها و کلیساهای باشکوه و ساختمانهای قدیمی آن یکی از جاذبه های خوب اصفهان است. در حال حاضر جلفا در حدود 6500 ارمنی را در خود جای داده که در محلات میدان بزرگ چهارسوق، محله هاکوبچان، محله قراگل، محله سنگتراشها، محله تبریزیها و ... زندگی می کنند.
از نظر تقسیمات شهری جلفا منطقه پنجم شهر اصفهان به شمار می رود و مردم در آن مستقر هستند. موسسات آموزشی جلفا که قدیمی ترین آن به نام آموزشکده خوانده می شود از قدیم دایر بوده و پرورشگاه و انجمن های فرهنگی و خیریه چندی به آن اشتغال دارند. موقعیت ممتاز جلفا و استقرار آن در یکی از نقاط مهم شهر باعث شده بیشتر در آنجا ساکن شده و بیشتر به کسب و کار و زندگی بپردازند. از نظر جاذبه های گردشگری ساختمانهای قدیمی و کلیساهایی که اکثر آنها در نیمه اول قرن هفدهم میلادی ساخته شده اند مورد علاقه توریستهای ایرانی و خارجی بوده و روزانه تعداد بسیاری از قسمتهای مختلف آن بازدید می کنند. چرا در اطراف اصفهان نیز ارامنه زندگی می کنند؟ توضیح اینکه چون آنان به کشاورزی اشتغال داشتند در فریدن و چهارمحال ساکن شدند. در حال حاضر در اصفهان روستاهایی هستند که محل سکونت ارامنه می باشند. برخی از این روستاها عبارتند از: قرقن، سینگرد، چیگون، سرشگون، سنگباران، درختک که از نظر جغرافیایی روستاهای شهرستان فریدن به حساب می آیند. مردم این روستاها در انجام مراسم و تشریفات همچون مسلمانان از کلیه حقوق شهروندی برخوردار هستند.
پس از شکل گیری و توسعه جلفا و صدور فرمان برای آزادی آنان در اجرای مراسم کلیساها در این شهرک آغاز شد. با توجه به منابع و مأخذ موجود ارامنه در همه جا شروع به ساختن کلیسا کردند و آنها را با شکوه خاصی تزئین نمودند. بازدید پیتر دولاواله از جلفا 10 کلیسا و به موجب نوشته شاردن 30 کلیسا و به گفته کرنیلوس دوبروین 27 تا 30 کلیسا در جلفا وجود داشته است.
از میان کلیساهایی که در حال حاضر در جلفا وجود دارند فقط کلیسای (وانک) مورد بازدید قرار می گیرد و در بقیه فقط مراسم مذهبی اجرا می گردد. آنچه در زیر خواهید دید کلیساهای جلفا است:
•    کلیسای وانک
•    کلیسای مریم
•    کلیسای بیت اللحم
•    کلیسای یاکوب مقدس
•    کلیسای گیورک
•    کلیسای سن استپانوس
•    کلیسای یوحنا
•    کلیسای گریگور
•    کلیسای سرکیس
•    کلیسای نرسس
•    کنیسه ها
و.....


کلمات کلیدی مرتبط:
ویژگیهای کالبدی اصفهان ,دوره صفویه ، ساختار اجتماعی و اقتصادی ,پاورپوینت بررسی ,دوره شهرسازی و معماری ,کلیسای وانک ,کلیسای مریم ,کلیسای بیت اللحم ,کلیسای یاکوب مقدس ,کلیسای گیورک ,کلیسای سن استپانوس ,کلیسای یوحنا ,کلیسای گریگور ,کلیسای سرکیس ,کلیسای نرسس ,کنیسه ها,
مقالات مرتبط در این دسته
پاورپوینت بررسی برنامه ریزی مسکن
پاورپوینت بررسی سیر اندیشه های شهرسازی استروملین
پاورپوینت بررسی سیر اندیشه های شهرسازی ابنزر هوارد
پاورپوینت بررسی اندامواره‌گرایی در شهرسازی
پاورپوینت بررسی نظریات شهرسازی طبیعت‌گرا ، ارگانیک فرانک لویدرایت FranK Lloyd Wright
پاورپوینت بررسی معناي شكل شهر
پاورپوینت بررسی اصول دهگانه سازمان ملل برای ایجاد شهرهای پایدار در مقابل سوانح
پاورپوینت بررسی نظریات لوئيس ورث در خصوص شهر و شهرنشینی
پاورپوینت بررسی پهنه بندی کاربریها در شهرسازی
پاورپوینت بررسی مبانی نظری معماری پارك هاي اداري و تاثیر آن بر پایداری شهرها
پاورپوینت بررسی جهاني شدن شهرها در قرن حاضر
پاورپوینت بررسی توسعه درونزاي شهري توسط مشاركت مردم
پاورپوینت بررسی بناهای تجاری و اقتصادی در شهر
پاورپوینت بررسی ويژگيها و پتانسيلها در فضاهاي‌ شهري
پاورپوینت بررسی نقش طراحی شهری و روان شناسی محیط در شهرسازی
پاورپوینت بررسی نقش فضای شهری در تعاملات اجتماعی
پاورپوینت بررسی مفهوم پایداری در شهرسازی
پاورپوینت بررسی منطقه شاندیز و تاثیر کلانشهر مشهد بر شاندیز
پاورپوینت بررسی فضای شهری محله سنگلج
پاورپوینت بررسی تحلیل فضای شهری میدان مصلی مراغه

 


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
Copyright © 2013-2016 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد