خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 فروش آثار شما
 نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
جهت اطمینان از نماد اعتماد فروشگاه به سمت راست صفحه اول سایت (خانه) مراجعه فرماييد       با آرزوی ریشه کنی ویروس کرونا از کشور عزیزمان ایران        جزوات معماری       پاورپوینت های معماری       درنگ، بهترین درمان خشم است.        مناعت، بین خودستایی و خود هیچ انگاری است./ ارسطو       می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد./ ژان ژاک روسو       زندگی مسئله در اختیار داشتن کارت‌های خوب نیست بلکه خوب بازی کردن با کارت‌های بد است./ گابریل گارسیا مارکز       جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست. (محمد حجازی)       برای کسی که شگفت‌زده‌ی خود نیست معجزه‌ای وجود ندارد       علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)       بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)       از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)       کسی که جرات هدر دادن ساعتی از عمر خود را دارد، ارزش زندگی را نفهمیده .داروین       
نقش برتر پارس
 

دانلود تحقیق و مقاله، نقش برتر پارس

روش و توضیحات خرید
جهت اطمينان از عملکرد و تضمين تحويل محصول به بخش ارتباط با ما بخش مجوز ها مراجعه بفرماييد ، شما می توانيد به صورت آنلاين از درگاه  پارسيان، ملت و سامان خريد و درهمان لحظه از روی سايت اکثر فايلها را دانلود کنيد برای این منظور می بايست کليد افزودن به سبد خريد را در انتهای هر صفحه کليک نموده و برای خريد به سايت بانک ارجاع داده شويد . با وارد نمودن رمز دوم  خرید را انجام و بلا فاصله فایل مورد نظر را دانلود کنيد ، در معدودی موارد پس از خرید بدلیل سنگینی فایل و يا نرسيدن نوبت آپلود فايل آن را در ايميل خود دریافت نمایید - ساعت پشتیبانی و پاسخگويی تلفنی (مکالمه) از 11 صبح الی 15 بعد الظهر روزهای کاری و جوابگويی پيامک و واتس آپ از 9 تا 17 روزهای کاری و ایام تعطیل با تشکر از اعتماد شما

    


ورود کاربران
 


ثبت نام
فراموشی کلمه عبور؟


بنر سمت جپ
 

پشتيبانی آنلاين

واتساپ-پيامک


Text/HTML
 

فروشگاه مقالات
 
فهرست مطالب: پاورپوینت بررسی ویژگیهای کالبدی ، شهرسازی و معماری اصفهان

تاریخ ایجاد 28/12/1398 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 40 اسلاید   قیمت: 9500 تومان     تعدادمشاهده  21


پاورپوینت بررسی ویژگیهای کالبدی و شهرسازی و معماری اصفهان

بخشی از مطلب
بیشترین تحولات کیفی و کمی در شهر اصفهان بعد از دوره صفویه، همانند اغلب شهرهای ایران، در این دوره اتفاق می افتد. با ورود ایران به مرحله صنعتی شدن، اصفهان جزء اولین شهرهای ایران است که توسعه صنعتی آن را در بر می گیرد. تولید غالب از کشاورزی، دامداری و تجارت به تولید صنعتی، کشاورزی و تجارت تبدیل می شود و زندگی ماشینی تأثیرات قابل توجهی در ساختار اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی برجای می گذارد.
توسعه تولید صنعتی، توسعه ادارات و مراکز خدماتی، توسعه زیرساختها، به وجود آمدن تغییرات اساسی در نحوه تولید و مبادله کالا و تجارت و ارتباطات و توزیع کالا و خدمات، تغییرات کیفی و کمی عمیقی را در کالبد و سیمای شهر ایجاد می کند. محله های شهر استقلال و یکپارچگی خود را از دست می دهند و به خدمات مرکزی شهر وابسته می شوند. با احداث کارخانه های ریسندگی و بافندگی و ایجاد شغلهای جدید، ارتباطات اجتماعی دستخوش تغییر می شوند. بدین ترتیب، در طول بیش از 50 سال، به مرور و به پیروی از شهرهای اروپایی، نوعی منطقه بندی مدرن در شهر شکل می گیرد و مناطق تجاری، اداری، صنعتی، مسکونی و تفریحی ایجاد می شود. شبکه های دسترسی خطی در محلات قدیم و بازار که دیگر جوابگوی ترافیک و اجرای خدمات نیستند، به مرور جای خود را به شبکه های ماشین رو و میدانهای عبوری دایره شکل می دهند.
بسیاری از عناصر عملکردی قبلی شامل آب انبارها، سقاخانه ها، یخچالها، مناره ها، حمامهای عمومی، کاروانسراها، تکیه ها، قبرستانهای محله ای، ساختمانها و قصرهای حکومتی که حیات شهر در طول چندین قرن به آنها وابسته بوده کاربرد خود را از دست می دهند. در اواخر دوره پهلوی اصفهان به یک کلانشهر بزرگ و مرکز خدمات و تولید و همچنین بازرگانی کل منطقه تبدیل می شود و کارخانجات فولاد، شهرهای اغماری، پالایشگاه و خدماتی در حد منطقه در حوزه آن بوجود می آید، این تحولات به جذب جمعیت بیشتر و نیاز به توسعه و خدمات بیشتر منجر و کاربریهای قدیمی تبدیل به مراکز سیاحتی و توریستی یا فرهنگی می شود.
ویژگیهای کالبدی شهر
با توسعه شهر اصفهان در دوره پهلوی و بویژه با گسترش شهر در حاشیه جنوبی زاینده رود، این عنصر طبیعی جایگاه ویژه ای را در ساختار شهر به خود اختصاص می دهد. در جنوب اصفهان، خدمات کلی و زیربنایی شامل انبار، کارخانه، قبرستان، فرودگاه، سیلو، دانشگاه و پادگان نظامی مستقر می شود. تحولات کالبدی دوره پهلوی عمدتاً شامل احداث شبکه های جدید، راه و ابنیه دولتی یا کاربریهای گوناگون- مثل ادارات مختلف، مراکز درمانی، مراکز آموزشی، مراکز خدماتی، مراکز تجاری و تفریحی در حاشیه محور اصلی چهارباغ بالا (شمالی جنوبی) استقرار می یابند.
محور شرقی و غربی مجاور زاینده رود، در این دوره با جذب مراکز فعالیت تفریحی و تجاری مثل پارک هتل، هتل و پاساژ، نقش مهمتری در کالبد شهر می یابد.
احداث دانشگاه بعنوان یک عنصر شاخص شهری در انتهای چهارباغ بالا و عناصری چون مهمانسرا در مجاورت عناصر قبلی مانند مدرسة چهارباغ و راسته بازار، که از طریق خیابانهای مجاور با مجموعه های قدیمی مثل هشت بهشت و میدان نقش جهان مرتبط می شود و باعث تقویت هر چه بیشتر محور شمالی جنوبی چهارباغ می شود. احداث شبکه راههای جدید در شهر تا حدی منجر به تضعیف و تفکیک بخشهایی از عناصر ساختار قدیم شهر در منتهی الیه شمال غربی آن یعنی میدان کهنه و بازار شمالی آن و از طرفی باعث تقویت عناصر قدیم در محدوده چهارباغ و زاینده رود، مدرسه چهارباغ و پلهای خواجو و سی و سه پل می گردد.
شکل کالبدی شهر
ساختار اصلی شهر، همگام با توسعه آن به سمت جنوب و تقویت محور چهارباغ و زاینده رود و توسعه آن تا کوه صفه امتداد می یابد. گستره ساختار اصلی شهر در این دوره به دلیل الگوی خاص آن (شبکه ای) وسعت می یابد و عناصر شهری و عملکردهای عمومی در سطح وسیع تری از شهر پراکنده می شود.
ساختار کالبدی شهر
در طی تحول ساختار اصلی شهر در این دوره شکل آن از خطی- هسته ای، به شبکه ای تبدیل می شود. اما در این ساختار شبکه ای، همچنان دو محور عمود بر هم (محور زاینده رود پارک و بلوارهای حاشیه آن و محور چهارباغ) دارای اهمیت بیشتری است. الگوی قبلی ساختار کالبدی از دو هسته در ترکیب با دو محور، دچار تحول و در شبکه شطرنجی قرار می گیرد که هسته قدیمی ( میدان کهنه) به دلیل نوع ترکیب از بین می رود و اهمیت خود را از دست می دهد. اما هسته دیگر میدان نقش جهان اهمیت خود را بعنوان یک تمرکز هسته ای از عناصر شهری همچنان حفظ می کند.

بافت شهری
بافت شهری در دوره پهلوی دستخوش دگرگونیهای زیادی می شود که مهمترین آنها تغییر بافت حاشیه محور اصلی چهارباغ را می توان نام برد. بافت منظم و کم تراکم (باغها و کوشکهای داخل آنها) به تدریج و با تقسیم بندی کوچک تر این اراضی، جای خود  را به یک بافت برونگرای جدید شهری می دهد. این شرایط شامل محدوده بین نقش جهان و چهارباغ نیز شده و امروز با پارک سازی بخش هایی از ساخت و سازهای فشرده اطراف کاخهای هشت بهشت و عالی قاپو، از فشردگی و تراکم بافت این ناحیه کاسته و نسبت فضاهای باز به فضاهای ساخته شده بیشتر می شود. بافت محدوده بازار در این دوران تغییر نمی کند. پارک خطی حاشیه زاینده رود که گسترده ترین فضای باز شهری اصفهان محسوب می شود توسعه و شکل می گیرد.
ویژگیهای عملکردی
در ترکیب حوزه های عملکردی می توان گفت به رغم توسعه ساختار و تنوع و توزیع کاربریها در شبکه ای نسبتاً وسیع و گسترده، ساختار قدیم با حفظ بخش اعظم کاربریهای خود و تغذیه جنبه های توریستی همچنان به حیات خود ادامه می دهد. در حاشیه اغلب خیابانها و معابر ترکیبی از فعالیتهای تجاری و خدماتی و اداری دیده می شود. در محور حاشیه زاینده رود، حدفاصل پلهای خواجو و سی و سه پل جنبه های توریستی و تفریحی فعالیتها و تمرکز جمعیتی و مابین میدان نقش جهان و چهارباغ فعالیتهای اداری و فرهنگی و از میدان نقش جهان تا بازار فعالیتهای تجاری و فرهنگی بر سایر فعالیتها غلبه دارد.
شبکه دسترسی
در دوره صفویه، شبکه دسترسی های شهر اصفهان شکل خطی داشت. در دوره پهلوی با احداث شبکه ای از خیابانها با الگویی کم و بیش شطرنجی که با اتصال به هم در حواشی شهر بصورت کمربند درمی آید از تمام نقاط شهر و همچنین از خارج شهر از طریق محورهای ارتباطی اصلی و قدیم می توان به محدوده مرکزی شهر و استخوان بندی اصلی آن راه یافت و بالعکس با استفاده از شبکه ارتباطی از بافت قدیم و هسته های کهنه و نو به کمربندیهای خارجی اتصال یافت. اصلی ترین محور دسترسی از بیرون شهر به این مجموعه محور چهارباغ می باشد که نقش قابل توجهی دارد.
وجود پلهای متعدد قدیمی و جدید به جریان رفت و آمد و برقراری ارتباط عبوری در دو سوی رودخانه سرعت می بخشد و دسترسی بین عناصر قدیم واقع در شمال رودخانه را با عناصر جدید صنعتی و خدماتی در جنوب شهر ممکن می سازد.
عناصر کالبدی
سیمای شهر با احداث ساختمانهای مدرن و بکارگیری مصالح جدید تغییری اساسی می یابد. کارخانه های بافندگی، کارخانه برق، سیلوی ذخیره غلات، پلهای فلزی، ساختمانهای چندین طبقه، معابر عریض و ماشین رو، فرودگاه، بیمارستانها، سینماها، هتلها و رستورانها سیمای شهر را بطور کلی تغییر می دهند. از طرفی، امکان مرمت و بازسازی ساختمانهای تاریخی و مهم شهر نیز بوجود می آید و اغلب ساختمانهای تاریخی شهر که در زمان قاجار و اوایل دوره پهلوی رو به انهدام بودند، بازسازی می شوند. ساختمانهای جدیدی با الهام از معماری سنتی و به منظور جذب توریست شکل می گیرند. از جمله این ساختمانهای ارزشمند ، کاروانسرای مادر شاه در نزدیکی خیابان چهارباغ، که به مهمانسرای عباسی تبدیل می گردد.

و.....


کلمات کلیدی مرتبط:
ویژگیهای کالبدی ,شهرسازی و معماری اصفهان ,پاورپوینت بررسی ,تحولات کیفی و کمی ,شهر اصفهان ,دوره صفویه، ,شهرهای ایران، ,سیمای شهر با ,احداث ساختمانهای مدرن ,
مقالات مرتبط در این دسته
پاورپوینت بررسی برنامه ریزی مسکن
پاورپوینت بررسی سیر اندیشه های شهرسازی استروملین
پاورپوینت بررسی سیر اندیشه های شهرسازی ابنزر هوارد
پاورپوینت بررسی اندامواره‌گرایی در شهرسازی
پاورپوینت بررسی نظریات شهرسازی طبیعت‌گرا ، ارگانیک فرانک لویدرایت FranK Lloyd Wright
پاورپوینت بررسی معناي شكل شهر
پاورپوینت بررسی اصول دهگانه سازمان ملل برای ایجاد شهرهای پایدار در مقابل سوانح
پاورپوینت بررسی نظریات لوئيس ورث در خصوص شهر و شهرنشینی
پاورپوینت بررسی پهنه بندی کاربریها در شهرسازی
پاورپوینت بررسی مبانی نظری معماری پارك هاي اداري و تاثیر آن بر پایداری شهرها
پاورپوینت بررسی جهاني شدن شهرها در قرن حاضر
پاورپوینت بررسی توسعه درونزاي شهري توسط مشاركت مردم
پاورپوینت بررسی بناهای تجاری و اقتصادی در شهر
پاورپوینت بررسی ويژگيها و پتانسيلها در فضاهاي‌ شهري
پاورپوینت بررسی نقش طراحی شهری و روان شناسی محیط در شهرسازی
پاورپوینت بررسی نقش فضای شهری در تعاملات اجتماعی
پاورپوینت بررسی مفهوم پایداری در شهرسازی
پاورپوینت بررسی منطقه شاندیز و تاثیر کلانشهر مشهد بر شاندیز
پاورپوینت بررسی فضای شهری محله سنگلج
پاورپوینت بررسی تحلیل فضای شهری میدان مصلی مراغه

 


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
Copyright © 2013-2016 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد