خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 فروش آثار شما
 نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
جهت اطمینان از نماد اعتماد فروشگاه به سمت راست صفحه اول سایت (خانه) مراجعه فرماييد       10 مطلبی که باید درباره حق نسخه برداری معماری بدانید؟       جزوات معماری       پاورپوینت های معماری       درنگ، بهترین درمان خشم است.        مناعت، بین خودستایی و خود هیچ انگاری است./ ارسطو       می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد./ ژان ژاک روسو       زندگی مسئله در اختیار داشتن کارت‌های خوب نیست بلکه خوب بازی کردن با کارت‌های بد است./ گابریل گارسیا مارکز       جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست. (محمد حجازی)       برای کسی که شگفت‌زده‌ی خود نیست معجزه‌ای وجود ندارد       علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)       بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)       از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)       کسی که جرات هدر دادن ساعتی از عمر خود را دارد، ارزش زندگی را نفهمیده .داروین       
نقش برتر پارس
 

روش و توضیحات خرید
جهت اطمينان از عملکرد و تضمين تحويل محصول به بخش ارتباط با ما بخش مجوز ها مراجعه بفرماييد ، شما می توانيد به صورت آنلاين از درگاه  پارسيان، ملت و سامان خريد و درهمان لحظه از روی سايت اکثر فايلها را دانلود کنيد برای این منظور می بايست کليد افزودن به سبد خريد را در انتهای هر صفحه کليک نموده و برای خريد به سايت بانک ارجاع داده شويد . با وارد نمودن رمز دوم  خرید را انجام و بلا فاصله فایل مورد نظر را دانلود کنيد ، در معدودی موارد پس از خرید بدلیل سنگینی فایل و يا نرسيدن نوبت آپلود فايل آن را در ايميل خود دریافت نمایید - ساعت کاری و پاسخگويی تلفنی يکسره از 9 صبح الی 17 بعد الظهر و جوابگويی پيامک و واتس آپ از 9 تا 17 -.حتی ایام تعطیل   با تشکر از اعتماد شما

    


بنر سمت جپ
 

پشتيبانی آنلاين

واتساپ-پيامک


فروشگاه مقالات
 
فهرست مطالب: پاورپوینت بررسی معماری محله تاریخی پنجاهه نایین

تاریخ ایجاد 01/11/1398 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 28 اسلاید   قیمت: 8500 تومان     تعدادمشاهده  8


پاورپوینت بررسی معماری محله تاریخی پنجاهه نایین


محله پنجاهه در شمال شرقي بافت قديم نايين قرار دارد و با محلات نوآباد و چهل دختران و کوي باغستان همسايه است .
 مرکز محله پنجاهه متشکل از حسینیه سر پوشیده و سرباز ، مسجد نزدیک حسینیه و سقاخانه ، است و نزدیک به میدان مرکز محله (حسینیه) مسجد ، حمام و آب انبار محله قرار دارد . این مرکز محله به دلایلی چون موقعیت خاص ، توسعه تدریجی محله و نزدیکی به راه‌های اصلی محله‌ای و شهری در مرکز فیزیکی محله قرار نگرفته و در گوشه‌ای از محله شکل گرفته است، به طوری که مرکز محله به دروازه پنجاهه بسیار نزدیک است .

محله پنجاهه تنها محله‌ای است  که بافت قدیم خود را تاحدودی حفظ کرده و اکثر خانه‌ها هنوز مسکونی هستند و خالی از سکنه و متروکه نگردیده‌اند.

تاریخچه

قدمت حسینیه پنجاهه با توجه به فرسودگی آجرها که در هزاره بندی و نماها بکار رفته به سال‌های طولانی می‌رسد ، حسینیه بیرونی قبل از حسینیه مسقف ساخته شده و تاریخ نصب کاشی‌های آن به سال ۱۲۱۷ هجری قمری اشاره می‌کند ، اما حسینیه مسقف که قدمت آن به بیش از ۹۰ سال می‌رسد و تاریخ کاشی نصب شده در سقف آن به سال ۱۳۳۱ اشاره می‌کند

مشخصات

مجموعه حسینیه پنجاهه که به عنوان مرکز محله شناخته می‌شود ، شامل فضاهای اصلی چون حسینیه سرپوشیده ، حسینیه مسقف و فضاهای جنبی که از اهمیت فضاهای اصلی برخوردار نیستند همانند مسجد سقاخانه و کارگاه‌هایی کوچک که امروزه عملکرد انبار را پیدا کرده و آب انباری که در محدوده اصلی حسینیه قرار ندارد ولی در نزدیکی مرکز محله واقع شده ، تشکیل گردیده است .

حسینیه بیرونی

این فضا که محصور و هندسی شکل است ، دارای چند ایوان با غرفه‌های فوقانی بوده و یک ایوان معروف به تخت تکیه در قسمت شرقی آن وجود دارد .

مجموعه سه مسیر به میدان اصلی که همه آنها توسط طاق‌هایی مسقف شده‌اند ورود به این فضا را امکان پذیر می‌نمایند . چهارنمای متعلق به حسینیه بیرونی پنجاهه یکی از نمونه‌های خوب از لحاظ اصول طراحی و ترکیب فضاست که به دهانه‌هایی به تعداد فرد تقسیم شده‌اند و ارتفاع فضای شاه نشین (ایوان تخت تکیه) نسبت به ارتفاع دهانه‌های مجاور بیشتر است .

بدنه‌های حسینیه بیرونی که صرفا برای ایجاد محصوریت و انتظام فضای داخلی مرکز محله ایجاد شده‌اند و در بعضی از قسمت‌های پشتی هیچ حجم و فضای ساخته شده‌ای ندارند ، روزنه‌هایی کوچک یا بزرگ ، مشبک یا باز به نحوی تعبیه کرده‌اند که فضای باز پشت بدنه به خوبی آشکار شده است نمای جرزها و طاق‌ها با آجر پوشیده شده است در حالی که سطح داخلی بیشتر شاه نشین‌ها و طاقنماها و غرفه‌ها را با گچ ، سفید کرده‌اند و این موضوع سبب شده که میان این دو نوع سطح که از نظر جنس ، بافت و رنگ با یکدیگر متفاوت هستند ، تضاد ملایم و دلپذیری پدید آید.

حسینیه سرپوشیده

این فضا که پس از حسینیه بیرونی ساخته شده ، بصورت هشت ضلعی منظم بوده که هر صفه دارای غرفه است و ایوان‌های شاه نشین و رواق‌های طبقه بالا از عناصر این مجموعه هستند.

فضا و سر در ورودی فضای بسته حسینیه نسبت به شاه نشین‌ها از طراحی نسبتا ساده‌تری برخوردار است. دهانه فضای ورودی نسبت به دهانه‌های مجاورش بیشتر است و به این ترتیب از دهانه‌های مجاور متمایز گشته است. فضای داخلی حسینیه با کاربندی پوشیده شده است و فضای زیر سقف کلاه فرنگی با تزیینات زیبایی شاخص گردیده است.

حسینیه بیرونی

میدان حسینیه از نظر شکل هندسی و فضا همانند دیگر حسینیه‌های بیرونی نایین بوده ، منتها فضای آن کمتر و تنها به یک ایوان بزرگ و چند صفه کوچک و غرفه محدود می‌شود. سابقاً در میان حیاط این حسینیه سردابی بزرگ قرار داشته که عده‌ای در آن بکار عبا‌بافی اشتغال داشته‌اند ، که پس از مدتی متروکه شده و هم اکنون این فضا دیگر وجود ندارد.

از میدان حسینیه دو راه منشعب می‌شود که هر دو با طاق‌هایی مسقف شده‌اند .بدنه حسینیه ، دو طبقه طراحی شده و دو نمای حسینیه دارای تقسیم بندی فرد برای تاکید بر عنصر میانی (شاه نشین) است.
حمام تاريخی پنجاهه

يکی از مهمترين بناهای تاريخی شهر نائين حمام تاريخی پنجاهه می باشد.
اين حمام در محله تاريخی پنجاهه در بافت تاريخی شهر نائين قراردارد اين حمام جزء هفت حمام تاريخی شهر نائين بوده که تاريخ آن مربوط به دوره صفويه می باشد .حمام تاريخی پنجاهه از قسمتهای مختلف تشکيل شده که شامل : سربينه ، تون حمام ، رختکن ، خزينه و … می باشد . با آمدن تکنولوژی و حمامهای شخصی به داخل خانه ها اين حمامها بتدريج ازرونق افتاده و اين حمام بيش از ۳۰ سال بوده که متروک بوده و هيچ استفاده ای از آن نمی شود .
مصالح بکاررفته در اين حمام: آجر ، آهک ، ملات آلات بوده که جهت جلوگيری از نم و رطوبت برروی بدنه های آن می کشيدند.
اين حمام در قديم الايام جهت استفاده خانمها و آقايان به صورت زمانی تقسيم بندی می شده ولی در اواخر استفاده از اين حمام ، حمام را بوسيله تيغه ديواری که مابين آن کشيده اند آن را به قسمت زنانه و مردانه تقسيم نموده اند که بتوانند از آن استفاده کنند.
آب اين حمام در قديم از آب قنات تأمين می شده و ابتدا بوسيله تون که با هيزم گرم می شده آب آن گرم و دارای خزينه بوده که مردم از آن خزينه جهت استحمام استفاده می نمودند.

از جمله بناهای تاریخی وعمومی و منحصر بفرد محله پنجاهه حمامهای دوگانه عمومی این محله می باشد
این حمام جنب مسجد میرزا عباس کاشفی واقع شده است.
از خصوصیات بارز این حمام تفکیک فضای زنانه و مردانه در ساخت اولیه آن می باشد.
دو فضای جداگانه و شبیه هم که دارای دو ورودی جداگانه می باشد.
بالای یک ورودی کلمه مردانه و دیگری کلمه زنانه بر روی کاشی قدیمی نقش بسته که متاسفانه در این چند سال کاشی یک ورودی آن به سرقت رفته.
این حمام دارای موقوفاتی نیز می باشد .
بعلت تفکیک مناسب فضای مردانه و زنانه در زمان خود بسیار فعال بوده .
متاسفانه به علت عدم رسیدگی مناسب و تخریب فضای داخلی بیش از نیم قرن است که درب آن بر روی اهالی محله بسته شده است.
معمار این بنا معمار گرانقدر محله پنجاهه استاد محمد حسین محسنی و فرزندانش از جمله استاد علی اکبر و …بوده که با هنر خود یادگاری زیبا بر جای گذاشته اند.و.....


کلمات کلیدی مرتبط:
پاورپوینت بررسی معماری محله تاریخی پنجاهه نایین , , ,محله پنجاهه در شمال شرقي بافت قديم نايين قرار دارد و با محلات نوآباد و چهل دختران و کوي باغستان همسايه است . , مرکز محله پنجاهه متشکل از حسینیه سر پوشیده و سرباز ، مسجد نزدیک حسینیه و سقاخانه ، است و نزدیک به میدان مرکز محله (حسینیه) مسجد ، حمام و,
مقالات مرتبط در این دسته
پاورپوینت بررسی و تحلیل معماری زيگورات چغارنبيل
پاورپوینت بررسی معماری معبد داش کسن زنجان
پاورپوینت بررسی معماری و شهرسازی خيابان چهارباغ و مجموعه ي نقش جهان
پاورپوینت بررسی و تحلیل معماری معابد دوقلوی ابو سیمبِل
پاورپوینت بررسی و تحلیل معماری ارگ و آتشکده نوشیجان ، تپه نوشیجان ملایر
پاورپوینت بررسی معماری پل چارلز ، پل جودیت
پاورپوینت بررسی معماری آتشکده نوشیجان
پاورپوینت بررسی شکل گیری فضاهای شهری در ایران
پاورپوینت بررسی معماری طاق بستان
پاورپوینت بررسی و تحلیل شهر تاریخی اورشلیم (بیت المقدس)
پاورپوینت بررسی و تحلیل معماری شهر تاریخی شوشتر
بررسی معماری خانه بروجردیها در شهرستان کاشان
پاورپوینت بررسی و تحلیل معماری ایتالیا
پاورپوینت بررسی و تحلیل هنر و معماری افغانستان
بررسی معماری افغانستان
پاورپوینت بررسی و تحلیل معماری گنبدهای آجری
پاورپوینت بررسی و تحلیل میدان حسن آباد تهران
بررسی پیشینه تاریخی ، جغرافیایی استان کرمانشاه در ایران
پاورپوینت بررسی آثار باستانی و تاریخی کرمانشاه
پاورپوینت بررسی معماری پیش از پارسی

 


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
Copyright © 2013-2016 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد