خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 فروش آثار شما
 نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
جهت اطمینان از نماد اعتماد فروشگاه به سمت راست صفحه اول سایت (خانه) مراجعه فرماييد       10 مطلبی که باید درباره حق نسخه برداری معماری بدانید؟       جزوات معماری       پاورپوینت های معماری       درنگ، بهترین درمان خشم است.        مناعت، بین خودستایی و خود هیچ انگاری است./ ارسطو       می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد./ ژان ژاک روسو       زندگی مسئله در اختیار داشتن کارت‌های خوب نیست بلکه خوب بازی کردن با کارت‌های بد است./ گابریل گارسیا مارکز       جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست. (محمد حجازی)       برای کسی که شگفت‌زده‌ی خود نیست معجزه‌ای وجود ندارد       علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)       بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)       از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)       کسی که جرات هدر دادن ساعتی از عمر خود را دارد، ارزش زندگی را نفهمیده .داروین       
فروشگاه مقالات
 
فهرست مطالب: پاورپوینت بررسی حمام آقا نقی به همراه پلان و تصاویر

تاریخ ایجاد 12/07/1396 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 33 اسلاید شامل نقشه و تصاویر   قیمت: 4800 تومان   حجم فایل: 8565 kb  تعدادمشاهده  23


حمام آقا نقی مربوط به دوره صفوی است و در اردبیل، ابتدای خیابان سعدی، میدان عالی قاپو واقع شده. این اثر در تاریخ 11 مرداد 1376 با شماره ثبت 1896 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
در این پاورپوینت به بررسی حمام آقا نقی به عنوان یک نمونه حمام ایرانی در معماری ایرانی پرداخته ایم.و با بررسی پلان ها و تصاویر این پروژه،به طور کامل آن را معرفی نموده ایم.همچنین نحوه ی شکل گیری حمام در ایران ،انواع حمام و الگوهای فضایی آن را در این نمونه موردی به تفصیل بیان کرده ایم.حمام آقا نقی مربوط به دوره صفوی است و در اردبیل، ابتدای خیابان سعدی، میدان عالی قاپو واقع شده. این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۸۹۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
 
امروزه حمام آقا نقی و محله پیرامون آن به "آقا نقی" معروف است. آقا نقی ظهیر السلام از رجال دوره قاجار بوده که در سال 1297، لقب "موتمن الرعایا" گرفته است. بر اساس بررسی های سازمان میراث فرهنگی، در این بنا، دو مرحله ساختمان متفاوت با فاصله زمانی حدود دویست سال قابل تشخیص است. این مطالعات نشان می دهد که مصالح بخش چال حوض حمام حدودا ششصد و پنجاه سال قدمت دارد و مصالح دیگر قسمتها در حدود چهارصد و پنجاه سال.
 
بر این اساس، دو حدس می توان زد: اول آنکه حمام در ابتدا کوچک تر بوده و در دوره بعدی توسعه یافته است؛ دوم آنکه در جای حمام فعلی حمام یا بنایی قدیمی تر بوده است که از آجرهای آن در ساخت چال حوض استفاده کرده و بخش های دیگر را با آجرهای جدیدتر ساخته اند. در دوره های بعد، با پر کردن چال حوض، این قسمت را حمام زنانه کرده اند. در همان زمان، کف سربینه را نیز بالاتر آورده اند و در نتیجه، حوض سربینه در زیر خاک مدفون شده است. در سی سال گذشته، تعریض خیابان مجاور حمام موجب تخریب سردر و هشتی و قسمتی از سربینه شده است. سازمان میراث فرهنگی در سال های اخیر بنا را مرمت کرده و کف سربینه و چال حوض را به صورت گذشته آنها در آورده است.
 
این حمام سه بخش اصلی دارد: سربینه و گرم خانه و چال حوض. قسمت میانی سربینه فضایی با قاعده مربع است که طاق رسمی بندی مرتفعی آن را پوشانده است. در هر وجه این فضا، سکویی با قاعده نیم هشت عقب نشسته که امروزه یکی از آنها از بین رفته است. بر پیرامون سکوها نیز، سکوی باریکی وجود دارد که به نظر کارشناسان، از الحاقات دوره پهلوی است. طاق سربینه و التهای رسمی بندی آن پوشیده از نقوش گیاهی و تصاویر مختلف بوده که سربینه را فضایی رنگین و مجلل می ساخته است. حوض هشت گوش میانی سربینه با جوی هایی تا لبه سکوها امتداد یافته است. بدین ترتیب، مراجعان پس از شستن پا به سکوها پا می گذاشته اند.
 
میان در، فضایی هشتی مانند است. راه خروج از سربینه و ورود به گرم خانه در امتداد محورهای این فضاهاست، اما این فضاها چنان قرار گرفته اند که جهت حرکت در میان در تا حد زیادی تغییر زاویه می دهد. گرم خانه متشکل از سه فضای اصلی و نیز فضاهای فرعی وابسته به آنهاست. فضای میانی قاعده ای مربع شکل و طاقی رسمی بندی دارد. راه ورود به گرم خانه از میانه این بخش می گذرد و درگاه خزینه در برابر آن قرار دارد. بدین ترتیب، محوری قوی پدید آمده که دو فضای عقب نشسته در ابتدا و انتهای آن بر ورودی گرم خانه و خزینه تاکید می کنند. در طرفین گرم خانه، دو فضا با قاعده مستطیل قرار دارد. هر یک از این دو فضا در امتداد محور خود توسعه یافته و فضاهای خصوصی تر پدید آمده است. یکی از این فضاها به حوض گرم خانه اختصاص یافته است. در سوی جنوب غربی گرم خانه، فضایی طویل قرار دارد که آن را با ردیفی از تویزه ها پوشانده اند و چال حوض بزرگی در میانه آن است. در طرفین این فضا، طاق نماهایی برای شستشو و تماشای شناگران وجود دارد.
 
چنان که گذشت، دستگاه ورودی این حمام در دوره اخیر تخریب شده و اطلاعی از وضع گذشته آن در دست نیست. امروزه، درگاه ورودی حمام به فضایی کوچک باز می شود که نقش هشتی دارد وبه سربینه راه می یابد.
 


کلمات کلیدی مرتبط:
پاورپوینت بررسی ,حمام آقا نقی ,به همراه پلان و تصاویر ,نقشه حمام آقا نقی ,معماری حمام آقا نقی ,پلان حمام آقا نقی ,
مقالات مرتبط در این دسته
پاورپوینت بررسی معماری حمام حاج محمدرحیم یا حمام صفا قزوین
پاورپوینت بررسی معماری حمام حاجی رئیس تربت حیدریه
پاورپوینت بررسی معماری نمونه های حمام ها و گرمابه های ایرانی ، سری دوم
پاورپوینت بررسی معماری نمونه های موردی حمام ها و گرمابه های ایرانی ، نقشه حمام های سنتی ایران
پاورپوینت بررسی معماری حمام علی قلی آقا اصفهان
پاورپوینت بررسی معماری حمام ها و گرمابه های ایران در دوره صفوی
پاورپوینت بررسی معماری حمام های ایرانی
پاورپوینت بررسی معماری گرمابه های اسلامی
پاورپوینت بررسی ساختار حمام های سنتی ایران
پاورپوینت بررسی معماری حمام کردشت جلفا در بخش سیه رود، روستای کردشت آذربایجان شرقی
پاورپوینت بررسی معماری حمامهای سنتی ایرانی
پاورپوینت بررسی معماری حمام آقا نقی اردبیل به همراه پلان و تصاویر
پاورپوینت بررسی حمام سلطان میر احمد به همراه پلان و تصاویر
پاورپوینت بررسی معماری حمام گلشن لاهیجان

 


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
Copyright © 2013-2016 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد