خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 فروش آثار شما
 نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
جهت اطمینان از نماد اعتماد فروشگاه به سمت راست صفحه اول سایت (خانه) مراجعه فرماييد       با آرزوی ریشه کنی ویروس کرونا از کشور عزیزمان ایران        جزوات معماری       پاورپوینت های معماری       درنگ، بهترین درمان خشم است.        مناعت، بین خودستایی و خود هیچ انگاری است./ ارسطو       می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد./ ژان ژاک روسو       زندگی مسئله در اختیار داشتن کارت‌های خوب نیست بلکه خوب بازی کردن با کارت‌های بد است./ گابریل گارسیا مارکز       جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست. (محمد حجازی)       برای کسی که شگفت‌زده‌ی خود نیست معجزه‌ای وجود ندارد       علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)       بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)       از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)       کسی که جرات هدر دادن ساعتی از عمر خود را دارد، ارزش زندگی را نفهمیده .داروین       
فروشگاه مقالات
 
فهرست مطالب: پاورپوینت بررسی انواع قیر و کاربردهای آن

تاریخ ایجاد 28/05/1397 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 28 اسلاید   قیمت: 7500 تومان     تعدادمشاهده  49


پاورپوینت بررسی قیر و کاربردهای آن
 
بخشی از مطلب
خصوصيات عمومي قابل توجه چسباننده هاي سياه عبارتند از : 
1-    غير قابل نفوذ بودن در برابر رطوبت و آب 
2-    عايق الكتريكي 
3-    قابليت ارتجاع 
4-    پايداري متوسط دربرابر اسيدها ، بازها و نمك ها 
5-    چسبندگي به ساير مصالح 
برخي از معايب عمدة چسباننده هاي سياه نيز عبارتند از : 
1- خواص  فيزيكي و مكانيكي آنها با افزايش  دما تغيير مي كند  و نرم و روان مي شود .
 2- در برابر گرماي زياد تجزيه شده ، مي سوزند و مبدل به ذغال مي شوند و خاصيت چسبندگي خود را از دست مي دهند . 
3-    در برابر فشار زياد تغيير شكل مي دهند . 
4-    در روغن هاي معدني و برخي از حلال ها ماند سولفور كربن حل مي شوند . 
5-    در محيط هاي مرطوب و آلوده به خاك چسبندگي خود را از دست مي دهند . 
خاصيت چسبندگي قير به سطح ظاهري جسم ونيز حالت قير بستگي خواهد داشت ،  براي ايجاد عمل چسبندگي بايدمادة قيري توانايي چسبندگي به سطحجسم را داشته   باشد . 
 
انواع قير : 
 قير يا به صورت طبيعي از معادن قير استخراج مي شود ( قير طبيعي ) و ياز از پس مانده تقطير نفت خام بدست مي آيد ( قير نفتي ) . 
قطران :  زماني كه مواد آلي مانند چوب، زغال سنگ ، شيل و تورب  و نظاير آنها را تقطير نمايند ( در ظروف سربسته و دور از هوا حرارت دهند از آنها گازهايي متصاعد مي شود كه از سرد كردن اين گازها ) ماده اي تيره رنگ و چسبناك پديد مي آيد كه قطران خام ناميده مي شود . 
قير معدني ( طبيعي ) : بعضي از رگه هاي نفت خام به سطح زمين راه مي يابند و تراوش مي كنند و به مرور زمان تحت عوامل جوي روغن هاي خود را از دست مي دهد قير آن به جاي ميماند كه به آنها قير معدني گويند . قيرهاي معدني خالص نيستند و اغلب به همراه خود خاكستر آتشفشاني  ، گوگرد ، بقاياي گياهي و خاك رس كلوئيدي دارند . براي پالايش قيرهاي معدني آنها را تا حدود ْ160 سانتي گراد حرارت مي دهند و صاف     مي كنند . قير طبيعي  يا در سنگهاي طبيعي يافت ميشود و يا از درياچه هاي قيري بدست        مي آيد . 
قير طبيعي را در زمانهاي باستان نيز مي شناختند و از آن در ساختن ابنيه و همچنين براي آب بندي كردن كف ساختمانها و حمام ها استفاده مي كردند ، تاريخ نويسان ،    قديمي ترين معادن قير طبيعي را در كشور عراق كنوني و در طول سواحل رودخانه هاي دجله و فرات مي دانند . معدن مهم قير طبيعي دنيا در جزيرة ترينيداد در آمريكاي جنوبي و در درياچه قير برمودا در ونزوئلا قرار دارد . در ايران هم در نقاط مختلف از جمله قلعه قيران لرستان  قير درة ارمغان كرمانشاه و بهبهان قير طبيعي يافت شده است . در بررسي كه توط مهندس احمد حامي بر روي قير معدني بهبهان انجام گرفته نتايج زيرگزارش شده است : 
مشخصات فني قير طبيعي بهبهان
مشخصات     قير بهبهان 
درجة خلوط ( روش سولفور كربن )     2/81% 
درجة نفوذ     1
در}ه نرمي ( روش حلقه و گلوله )     119
قابليت شكل پذيري ‌خاصيت انگمي )     صفر 
درجة استعال     143
افت وزني پس از 5 ساعت گرما ديدن در cْ163    1/0 % 
 
قيرهاي خالص :  
قيرهاي خالص از پالايش نفت خام بدست مي آيند طي اين فرآيند محصولاتي از قبيل بنزين هواپيما،نفت كوره ، روغن هاي ماشين و قير توليد مي شود . در اثر حرارت دادن ؟ مواد سبك نفت خام در برجهاي تقطير جدا مي شود و در گرماي حدود 380 درجه سانتيگراد  قير به جا مي ماند . اين نوع قير بايد همگن باشد و آب به همراه نداشته باشد و در گرماي تا 175 درجة سانتيگراد كف نكند . 
 با بالا رفتن درجة حرارت روغن هاي سنگيت تر جدا مي شود ، آنچه كه در ته برجهاي تقطير باقي ي ماند قير خالص است ، با تنظيم  درجة حرارت و فشار داخل برجهاي تقطير مي توان قيرهاي با درجة سختي متفاوتي بدست آورد . در اغلب تصفيه خانه ها در مرحلة اول عمل تقطير نفت خام معمولاً پنج نوع مواد كه عبارتند از : بنزين ، نفت چراع وسوخت ديزل ، روغن موتور و قير بدست مي آيد ، ساختمان شيميايي قير پيچيده بوده و از تعداد زيادي مولكولهاي هيدروكربورهاي تشكيل دهنده قيرها را مي توان به يكي از سه دستة آسفالتين ها ، رزين ها و رغنها تقسيم كرد . آسفالتين ها ، اسكلت ساختماني قيرها را تشكيل مي دهند . 
رزين ها در ميزان چسبندگي و قابليت شكل پذيري قيرها مؤثر هستند روغن ها در روي كند رواني انها تأثير مي گذارند . از اين جهت خصوصيات يك قير تابعي است از كميت وكيفيت هيدروكربورهاي تشكيل دهنده آن است كه خود تابعي است از جنس نفت خام وهمچنين نحوة تقطير آن . 
هر قدر مواد پارافيني قيري كمترباشد آن قير از نظر راه سازي مرغوب تر بوده و عملكرد آن بهتر خواهد بود . 
از فرآورده هاي قير نفتي خالص سه گروه قير توليد مي شود : 
1-    قير نفتي دميده با اكسيده كه در اثر حرارت نرم مي شود .
2-     قيرهاي نفتي محلول كه در حل كننده هاي معدني محلول مي باشند . 
3-     قيرهاي نفتي اموليسون كه در آب پراكنده و شناور مي باشند . 
 
1- قير دميده يا اكسيده : 
 قير خالص جهت توليد ماده اي سخت تر تحت عمليات ديگري قرار مي گيرد ، قير دميده    ( اكسيده )  با دميدن هواي داغ 200 تا 300 سانتيگراد به قير خالص يا به قير خالص حل شده در روغن هاي معدني درمرحلة آخر بدست مي آيد . در اثر دميدن هوا اتم هاي هيدروژن هيدروكربن ها با اكسيژن هوا تركيب مي شود و هيدروكربونهاي  سنگين تر با سختي بيشتر به دست مي آيد، روغن قيرهاي دميده در گرما تبخير نمي شود و اين قيرها در سرماي محيط هم خاصيت چسبندگي و نرمي خود را حفظ ميكند . قير دميده داراي درجة نفوذ كمتر و درجه نرمي بيشتر از قير خالص اوليه است و حساسيت آن نسبت به تغيير درجه حرارت  كمتر مي باشد و لذا حالت سخت خود را خيلي بهتر از قير اوليه در حرارت هاي بالاتر حفظ مي كنند . ويژگيهاي قير اكسيده موجب مي شود كه از آن براي ساختن لايه هاي آب بندي پيش ساخته ( مقوا ، مشمع قيري ) ، اندود هاي آب بندي ، رنگ هاي ضد آب و اندودن لوله ومانند اينها استفاده شود ، پر كردن درزها و ترك ها نيز با اين نوع قير انجام مي شود ، قيرهاي دميده كمتر در راه سازي مصرف ميشود و از آنها براي ساختن ورقهاي پوشش بام، باطري اتومبيل ، قير پاشي زير اتومبيل ، رنگ هاي ضد آب و اندود كاري هم استفاده مي شود . اضافه كردن كاتاليزورهاي مخصوص به قيرهاي دميده در موقع ساخت آنها سبب مي شود كه قير حالت خميري پيدا كرده و اين حالت را حتي در جره حرارت هاي پايين كه قيرهاي خالص در اندرجه حرارتها حالت شكننده دارند حفظ كنند . از اين نوع قير دميده كه تا حدودي شبيه به لاستيك است براي پوشش  كف كانالها استفاه مي شود . در ايران دو نوع قير دميده  25-80 R و 15-90R ساخته مي شود . مقادير 25 و 15 درجه نفوذ اين قيرها و اعداد 80 و 90 درجه نرمي آن ها است . 
 
قير محلول : 
 اين دسته از قيرها از حل كردن قير خالص در روغن هاي نفتي نظير بنزين ، نفت ، نفت گاز و يا نفت كوره بدست مي آيد . درصد روغن هاي نفتي موجود در قيرهاي محلول حدود 10 تا 50 درصد است . نوع روغن نفتي بكار رفته براي تهيه  قيرهاي محلول در سرعت گرفتن آنها تأثير مي گذارد . اگر از بنزين براي حل كردن قير خالص استفاده شود ، قير مايع بدست آمده را قير تند گير ( RC ) مي نامند ، زيرا بنزين موجود در محلول به سرعت پس از مصرف آن تبخير شده و قير به جا مي ماند اگر از نفت باي حل كردن قير استفاده شود به علت آنكه نفت ديرتر از بنزين مي پرد قير مايع حاصل را قير كندگير ( MC )  مي نامند . هر گاه از روغن هاي سنگين تر نظير نفت گاز يا نفت كوره استفاه شود قير محلول حاصل قير ديرگير ( SC )  ناميده مي شود . قيرهاي محلول را در راه سازي و اندود آب بندي و روكش به كار مي برند . 
 
قير اموليسيون : 
 اين نوع قير از مخلوط كردن قير و آب به كمك يك مادة اموليسيون ساز به دست مي آيد ، قير در اين نوع مخلوط در اب حل نشده بلكه به صورت گلبول و يا كره هايي به قطر 01/0 تا 001/0 ميليمتر در آب شناور مي شود . ( شكل زير ) . 
به كار بردن ماده اموليسيون ساز كه معمولاً ملح قليايي ، يك اسيد آلي و يا نمك آمونيوم و يا نمك آمين است باعث مي شود كه سطح دانه هاي قيرباردار شده و نيروي دافعه اي بين آنها به وجود بيايد كه مانع از به هم پيوستن و در نتيجه لخته شدن قير مي شود . قير اموليسيون مايعي است به رنگ قهوه اي كه دانه هاي بسيار ريز قير (‌نزديك به 001/0 ميليمتر ) در آن شناور هستند . گاهي اوقات براي افزايش پايداري اموليسيون هاي قير در برابر لخته شدن و به هم پيوستن  دانه هاي قير به آنها مواد پايدار كننده نظير صابون هاي پتاسيم اضافه مي كنند كه باعث پايداري بيشتر اموليسيون انبار شده مي شود . 
اموليسيون هاي قير معمولاً داراي 3/0 تا 5/0 درصد مادة اموليسيون ساز و 30 تا 50 درصد آب هستند . هر گاه از امولسيون  قير براي آب بندي استفاه شود بايد امولسيون را قبل از مصرف رقيق كرد ، رقيق كردن امولسيون ها با اضافه كردن آب ( حداكثر 65 درصد ) انجام مي شود . قير امولسيون براي اندود كردن سنگ هاي سرد و مرطوب  ، پايدار كردن خاك ، جلوگيري از روان شدن ماسه هاي روان در هر آب و هوايي مصرف مي گردد . از آن براي زير سازي و روسازي راه استفاده مي شود و به راحتي حمل و نقل مي گردد . امولسيون ها از نظر پايداري به سه دسته زود شكسن ( RS ) ، كند شكسن ( MS ) و ديرشكن ( SS ) گروه بندي شده اند . از آن جا كه امولسيون ها به صورت سرد مصرف شده و لزومي به حرارت دادن آن ها نيست ، لذا از نقطه نظر اقتصادي و همچنين ايمني بر انواع ديگر قيرها برتري دارد ، اشكالي كه در استفاده از امولسيون ها وجود دارد ، آب ناشي از شكستن آن ها است كه بايد دفع شود تا بتوان مصالح را به خوبي كوبيده و متراكم گردد . 
 
شناسايي قيرها 
 قيرها به طور عام بر اساس درجة نفوذ ، درجة كشاني و درجة‌ نرمي شناسايي مي شوند ، آزمايشات قير براي تعيين خصوصيات فني قيرها به كار مي رود و بر حسب نوع قير مورد آزمايش نوع اين آزمايشات متفاوت است . آزمايشات قيرهاي خالص عبارتند از : درجه نفوذ ، كند رواني درجه اشتعال ، افت وزني در اثر حرارت ، لعاب نازك قير ، قابليت شكل پذيري  ، درجة خلوص ، چگالي و درجه نرمي . در اينجا سه آزمايش درجه نفوذ ، درجه كشساني و درجه نرمي را توضيح مي دهيم: 
1- درجه نفوذ : اين آزمايش براي تعيين سختي نسبي قيرهاي خالص و قيرهاي دميده به كار مي رود . درجه نفوذ چسباننده هاي سياه نشانة رواني ، شلي ، خميري ، سختي و سختي آن است . درجة نفوذ ، ميزان فرورفتن سوزن با مشخصات معين تحت وزن يك صد گرم نيرو در مدت 5 ثانيه در نمونة قير مي باشد . اين ويژگي به صورت درجه نمايش داده مي شود و هر درجه معادل 1/0 ميليمتر است و آزمايش را در دو حرارت صفر و 25 درجه سانتيگراد انجام مي دهيم ، درجه نفوذ در قير با حرارت آن متناسب است . در دماي پايين درجة نفوذ كم و قير به صورت  جسمي سخت به نظر مي رسد و با افزايش حرارت درجة  نفوذ نيز بيشتر مي شود . درجة نفوذ كمتر نشانة‌قير سخت تر و درجة نفوذ بيشتر نشانه قير نرمتر است .
2- درجه كشساني ( قابليت شكل پذيري ، خاصيت انگمي قير ) :  براي تعيين نشانه اي از چسبندگي قيرها مقدار قابليت شكل پذيري آنها اندازه گيري مي شود ، زيرا هر اندازه قيري چسبنده تر باشد داراي قابليت شكل پذيري بيشتر خواهد بود . طبق تعريف قابليت شكل پذيري يك قير عبارت است از ميزان افزايش طولي كه نمونة  با شكل و ابعاد معين مي تواند كش بيايد تا پاره شود . اين نمونه قير كه داراي  سطح مقطع يك سانتيمتر مربع است با سرعت 5 سانتيمتر در دقيقه كشيده مي شود تا پاره شود . مقدار افزايش طول نمونه قير در لحظه پاره شدن بر حسب سانتيمتر  شكل پذيري قير ناميده مي شود . آزمايش  تعيين قابليت  شكل پذيري  قير در گرماي 25 و يا 6/15 درجه سانتيگراد انجام مي شود .
3- درجه نرمي : تغيير حالت قيرهاي خالص از جامد به مايع د راثر افزايش درجة‌حرارت به طور تدريجي انجام مي پذيرد و سرعت اين تغيير حالت براي قيرهاي مختلف متفاوت است . طبق تعريف درجة نرمي قير ( روش حلقه و گلوله )  درجة حرارتي است كه در آن گلوله اي  با وزن و قطر معين از داخل يك لايه قير به قطر و ضخامت مشخص  عبور مي كند و به صفحه اي كه در فاصله 25 ميليمتري از آن قرار دارد مي رسد . 
 
 
 
معمولاً قيرها را بر اساس دو عدد شناسايي مي كنند ، مثلاً قير 25-85 كه در ان عدد سمت راست درجه نفوذ و عدد سمت چپ  درجه نرمي قير را مشخص مي نمايد بنابراين در اقليم گرم قير با درجة نفوذ كم و درجه نرمي بالا و همچنين در اقليم سرد ، قير با درجه نفوذ بيشتر و درجه نرمي كمتر كاربرد دارد ، درجه نرمي قيرهايي كه در راه سازي به كار مي روند ( 50 - 40 AC ) تا ( 300 -200-- AC ) بين 57 تا 35 درجه سانتيگراد  متغير است . انجام آزمايش تعيين درجه نرمي به خصوص  در مورد قيرهاي دميده از اهميت بيشتري برخوردار است . زيرا قيرهاي دميده به علت نوع كاربرد آنها بايد داراي حساسيت كمتري در برابر  تغييرات درجة حرارت محيط باشد. درجة نرمي قيرهاي دميده يكي از خصوصيات مشخصه آنها ست و اين نوع قيرها بر حسب درجة نفوذ و درجه نرمي شان درجه بندي مي شوند . 
 
كاربردهاي قير : 
در جهان صنعتي امروز كاربرد قير شامل حيطة گسترده اي مي باشد ، عموماً در هنگام به كار گيري قيرها كيفيت مورد نياز بررسي مي شود . كيفيت  چسبندگي  و عدم نفوذ رطوبت به همراه قيمت ارزان ، قيرها را به عنوان مصالح اصلي محافظت از پوشش هاي سقف و ساخت پوشش هاي  آماده معرفي كرده است . گوني ( چتايي )‌ و مشمع اشباع شده كه به صورت پيش ساخته درمحافظت از بام ها مورد استفاده قرار مي گيرند داراي قيرهاي بادرجات  ويژه مي باشند . يكي از عمده مصارف قيرها استفاده از آنها در ساخت آسفالت هاي قيري مي باشد. از كاربردهاي ديگر قير در ساختمان ميتوان استفاده از آن را در ساخت چسب ها ، عايق بندها ، پوشش هاي آكوستيك ، رنگ ها ، پوشش كف ، پانل هاي اليافي چند لايه و انواع ماسيك ها نام برد . در بيشتر موارد مي توان با اضافه نمودن مواد معدني به قيرها خواص آنها را اصلاح نمود .
 
پوشش سطوح به كمك فرآورده هاي قيري ( ايزولاسيون ـ عايق رطوبتي ) : 
 ايزولاسيون و يا عايق كاري به معناي جدا كردن يا جدا سازي  بكار مي رود معمول ترين روش آب بندي بام ها و ساير قسمت هاي ساختمان استفاه از قيرو گوني است . هنگامي كه از اين مصالح براي پوشش استفاه مي شود نكات زير را بايد در نظر داشت: 
1-  عايق كاري به هنگام بارندگي مجاز نيست . 
 2-  عايق كاري بر روي سطح هاي مرطوب مجاز نيست . زيرا در اين صورت حباب هايي در زير لايه عايق تشكيل مي شود ، كه با تغيير دما تغيير حجم مي دهند و بر اثر ضربه عايق كاري پاره ميشود . 
3 ـ قيرهاي جامد را تا هنگامي كه نرم و روان هستند بايد به مصرف برسانند . 
4 - عايق كاري در دماي كمتر از 4 درجة سانتي گراد نبايد انجام شود . 
5 ـ قيرهاي مورد مصرف را به علت تبخير  مواد فرار نبايد بيش از 175 درجه سانتيگراد حرارت داد . 
6 ـ مصرف هر گونه ادوات سوراخ كننده براي نگهداري ورق هاي قير اندود مجاز نيست . 
7 ـ  بايد از انجام هر عملي كه امكان صدمه ديدن عايق كاري را فراهم آورد ( مانند راه رفتن با كفش غير مناسب ) ، جلوگيري نمود . 
8 ـ لايه هاي عايق بايد از هر طرف ده سانتي متر يكديگر را پوشانده با قير مشابه به يكديگر بچسبند . 
9 ـ در هنگام پوشش  سطوح شيبدار ، عايق كاري از رقوم پايين تر به بالا انجام وهم پوشاني به نحوي باشد كه حركت آب به ميان لايه ها عملي نباشد . 
10 -  در زماني كه فقط با يك لايه عايق كاري انجام مي شود ، بايستي عايق كاري در جهت عمود به خط شيب سطح از پائين ترين رقوم سطح به بالا انجام گردد . 
11 ـ چنانچه عايق كاري در لايه هاي متوالي انجام گردد هر لايه بايد عمود بر لايه قبلي باشد . 
12 ـ پوشش نهايي براي عايق كاري بايد به نحوي پيش بيني شود كه از رسيدن هر گونه صدمه به عايق كاري جلوگيري به عمل آيد .
13 - انتخاب قير مناسب و ب مقدار كافي به نحوي كه تمامي منافذ  بافت گوني اشباع گردداز اهميت فراواني برخوردار است ، البته گوني هم بايد فاقد پوسيدگي و پارگي باشد .  
 
قير 
قير مصرفي در ايران اكثراًقير بدست آمده از نفت خام مي باشد كه در بشكه هاي 170 تا 200 كيلوگرمي به فروش مي رسد . و بر حسب خواص آن از 10 × 20 تا 320 × 280 نام گذاري شده است . معمولاً براي ايزولاسيون روي پي در نواحي سردسير  و معتدل از قير 70 - 60 استفاده ميشود . قير را بايد  به وسيلة حرارت ذوب نموده به طوريكه كاملاً روان بشود . بايد توجه داشت چنانچه بيش از حد لزوم به قير حرارت  بدهند قير مي سوزد و خاصيت عايق بودن خود را از دست مي دهد . علائم قير سوخته آن است كه رنگ آن قهوه اي بوده و خاصيت چسبندگي ندارد . در صورتيكه قير معمولي داراي رنگ مشكي براق بوده و خاصيت چسبندي دارد . چنان چه آب داخل بشكه قير بشود و موقع گرم كرن ، قير كف كرده و كلية آن سر مي رود . براي لايه هايي كه در تماس مستقيم با هوا و آ‏فتاب مي باشد از قيرهاي سفت مانند قير 25*85 يا 15 × 90 كه در مقابل حرارت  ديرتر ذوب مي شود استفاده مي گرد و براي سطوحي كه با آفتاب تماس ندارد از قيرهاي شل ماند قير 70 × 60  استفاده مي شود . 
گوني يا چتائي 
گوني يا چتائي  به عنوان الياف نگاهدارنده . در قير به كار مي رود . گوني هاي مورد استفاه در قير و گوني از لحاظ درشتي و ريزي بافت به انواع  مختلف زير تقسيم              مي گردد : 
10× 45                   7 × 40 
11×45                     8×45
12×45                     9×45
عدد اول (45 يا 40 )  نماينده عرض چتائي بر حسب اينچ مي باشد كه عرض 45 اينچ  تقريباً مساوي با 114 سانتيمتر است و عدد دوم 8 و 9 و 10 نمايندة  وزن يك فوت مربع آن بر حسب اونس است . بديهي است با عرض ثابت هر قدر وزن يك فوت مربع آن بيشتر باشد چتائي ريز بافت تر است . چتائي مناسب براي قيرو گوني 9 × 45 و 10 × 45 و 11×45 مي باشد زيرا چتائي كلفت  تراز 11× 45  مانع چسبيدن دو لايه قير به يكديگر شده ونازك تر از 9×45 قدرت نگهداري قير را ندارد ، هميشه بايد چتائي بين دو لايه قير قرار گرفته باشد . بدين ترتيب هميشه لايه هاي قير يك لايه بيشتر از لايه هاي گوني مي باشد . مثلاً دو لايه گوني  و 3 لايه قير و يا يك لايه گوني و 2 لايه قير در موقع ايزولاسيون كف پي بايد دقت شود كه كليه سطح پي قير اندود بشود زيرا در غير اين صورت نقاط ضعفي در ايزولاسيون وجود خواهد داشت . در طبقة همكف  و زيرزمين  براي پوششهاي  معمولي مانند موزائيك و غيره معمولاً ايزولاسيون را در كف اتاق ها ادامه نمي دهند و براي جلوگيري از نفوذ رطوبت در اين قسمت به بلوكاژ كف قناعت مي نمايند . ولي چنان چه بخواهند كف اتاق هاي طبقة هم كف يا زيرزمين را با پاركت مفروش نمايند با توجه به اينكه پاركت در مقابل رطوبت مقاومت ننموده و از كف جدا مي شود كف اتاق را هم بايد بعد از زيرسازي( قشر ماسه سيمان )  به وسيله قير و گوني ايزوله ميكنند . پاركت فرش چوبي است به ضخامت 5 الي 7 ميليمتر  كه آن را بوسيله  چسبهاي مخصوص به زمين چسبانيده و بعد روي آن را به وسيله لاك هاي مخصوص لاك كاري مي كنند . اين كف پوشها در مقابل  رطوبت بسيار ضعيف است . 
 
ملات ماسه سيمان براي پوشش روي قير و گوني : 
 همان طوري كه قبلاً اشاره شد براي محفوظ نگاهداشتن قير و گوني از آسيب ، مخصوصاً در ساختمانهايي كه از ملات آهك  استفاده مي شود مي بايد روي قشر قير و گوني  با ملات ماسه سيمان پوشانيده شود . در جاهايي كه ديوار چيني نمي شود اين قشر ماسه سيمان مانع از آسيب ديدن لاية قير و گوني در اثر رفت و آمد خواهد گرديد . 
 
قشر ماسه سيمان زير و روي قير و گوني : 
 زير قير و گوني را به دو دليل با يك قشر ماسه و سيمان اندود مي نمايند . 
1 ـ براي ايجاد يك سطح صاف و مناسب جهت اندود قير و گوني ، زيرا چنان چه بخواهيم بلافاصله بعد از كرسه چيني اقدام به قير و گوني بنمائيم سطح آجر كرسي چيني به علت ناهمواري براي قير و گوني مناسب نيست . و اصولاً قير و گوني به علت شكننده بودن از زير و رو بايد بين دو پوشش محافظ قرار بگبرد . روي اين اصل در اين مرحله لايه اي به ضخامت 2 الي 3 ميليمتر از ملات ماسه سيمان روي ديوار محافظ مي كشند . 
2 ـ چنانچه ملات عمومي كه براي ساختمان مصرف مي شود  داراي آهك باشد يعني براي ساختمان از ملات ماسه آهك و يا ماسه سيمان و آهك استفاده شود براي دور نگه داشتن قير و گوني از آهك اقدام به ايجاد لايه ماسه سيمان روي آجر مي نمايند . زيرا در غير اين صورت به سبب تركيب قير با آهك بعد از مدتي قير و گوني فاسد گشته و در آن سوراخ هايي  ايجاد مي گردد كه باعث نفوذ رطوبت  به سطح هاي بالاتر گشته وخاصيت قيروگوني از بين مي رود . چنان چه ايزولاسيون روي شناژ بتني اجرا گردد سطح بالايي بتن را به وسيلة  تخته ماله به خوبي صاف نمايند احتايج به قشر ماسه سيمان  نيست اگر ملات عمومي ساختمان داراي آهك باشد بايد روي قير و گوني هم با پوسته اي از ملات ماسه سيمان پوشانده شود به طوريكه  قير وگوني  به هيچ وجه با آهك در تماس نباشد . قبل از قير و گوني بايد سطح  ماسه سيمان كاملاً خشك باشد . 
قير وگوني :  اگر خاك هاي  مجاور ديوارهاي زيرزمين مرطوب باشد روي ماسه سيمان را سه قشر قير و دو قشر گوني مي پوشانند در اين مكان بيشتر از قير70× 60  استفاده مي نمايند . در موقع قير و گوني  كردن بايد دقت شود به هيچ وجه منفذ يا سوارخي خالي نمانده و در همة لايه ها قير كلية سطح را بپوشاند . بهتر است در همين مرحله قير و گوني  تا روي كرسيچيني ديوار زير زمين به طور يكسره ادامه پيدا كند در كليه مراحل بايد به وسيله بهتر كليه سطح ديوار پوشانيده شده باشد . اگر خاك اطراف زياد مرطوب نباشد يك لاية قير و گوني كافي است . 
 
كارخانه قير سازي 
كارخانة قيرسازي در حقيقت وسائلي است كه محصول قير غير استفاده از ته برج خلاء را به صورتهاي گوناگون و اقتصادي تبديل مي نمايد به طوريكه بتوان درآسفالت جادهها به صورت  سرد و گرم در آسفالت  بام ها ، ساخت عايق ها ،  قير باطري ، قير كابل  و … مورد مصرف قرار داد . بنابراين براي ساخت انواع قيرها ابتدا بايد نقطة نفوذ پذيري ـ نرمي و شكنندگي آن را طوري تنظيم نمود كه بتوان در مناطق گرم و سرد ومعتدل مورد استفاده قرار داد . مي دانيم ته مانده برج خلاء به صورتي نيست كه مستقيماً‌مصرف شود چون نقطه نرمي فوق العاده  پائين دارد و همچنين نفوذ پذيري آن خيلي بالا است كه مشخصات محصول را بايد به وسيلة دميدن هوا و انجام عمل پلي مريژه و اكسيداسيون در برج اصلي طبق استاندارد در آورد . در اصل تركيب هوا با مولكولهاي سبك انجام مي شود كه نتيجه به صورت گاز انيدريدكربنيك اكسيد و كربن سولفور و كربن از بالاي برج خارج مي گردد اين تركيب باعث افزايش درجه حرارت مي گردد و بقية ته ماندة برج همان محصول قير مي باشد هم مي تواند به صورت مقطعي كار كند و هم به صورت ممتد كه پس از انجام گرفتن پخت و آزمايش از محصول و رسيدن به نتيجه آن را در بشكه يا در پاكت مخصوص بسته بندي و با بازار عرضه مي كنند . 
 
شرح عمليات 
قير سفت پس از حمل با كاميونهاي  مخصوص حرارت مي گيرد و به وسيلة تلمبه هاي قير در مخازن  ذخيره مي گردد ، هر كدام از مخازن داراي كوره و دودكش مخصوص  به خود است كه در مواقع حمل و نقل قير را به صورت مذاب درآورد تا امكان جابجايي به وجود آيد . پس از اينكه مطمئن شدند خوراك به اندازة كافي موجود است آن به مخزن گرم كنندة اوليه انتقال داده ميشود . در اين مخزن آن را تا 400 - 370 درجة فارنهايت  گرم مي كنند . سپس آنرا به برج اصلي براي دميدن هوا منتقل مي كنند و تا 70% طول برج انباشته مي كنند . خوراك در برج اصلي نبايد بيش از 70%  طول برج پر شود زيرا عمل دميدن هوا به علت نمناكي آن باعث افزايش حجم قير و سرريز احتمالي مي گردد . پس از اينكه تمام محتويات ظرف گرم كننده به برج  اصلي تخليه شد مشعل كورة اينبرج را روشن نموده و از لوله مخصوص  تزريق هوا را به داخل برج شروع مي كنند . علت اينكه هوا ابتدا از بالاي برج وارد مي شود گرم شدن تدريجي و خشك شدن هوا مورد نظر است و همچنين پر نشدن لولة هوا از قير در مواقع قطع هوا و دردسرهاي بعدي آن مي باشد. هوا در ته برج از نازل هاي مربوطه به محفظة برج خارج و به طوريكسان به نقاط مختلف با مولكولهاي قير تماس حاصل مي نمايد و عمل اكسيداسيون و پلي مرايژه شدن را باعث ميگردد و مولكولهاي سبك را از بالاي برج خارج مي نمايد . محتويات باقي مانده همان قير سفت است كه پس از سرد شدن و به حدود 300 تا 320  درجة قابل بارگيري مي باشد . 
بخارات حاصل كه شامل گاز كربنيك ، انيدريد كربنيك و انيدريد سولفور و … مي باشد از بالاي برج خارج مي شود . از لوله اي كه عبور مينمايد به وسيلة  تزريق آب سردگرماي اين بخارات را كاهش داده ، روغن هاي زائد در آب گير ( مايع گيري ) ته نشين شده و ساير گازها را به لولة مربوط به سوخت هدايت كرده و در كوره ها سوخته مي شود . آب ها و روغن هاي زائد جمع شده در مايع گير مرتباً بايد تخليه شود . بالا آمدن سطح آب در اين ظرف باعث  بالا رفتن فشار برج اصلي و آسيب ديدن دستگاهها و وقفه در عمليات مي گردد . 
 ساخت  قير 15-90 يا 25 - 85 
در صورتيكه خوراك از قير 70 - 60 است براي ساختن قير 15 - 90 يا 25 - 85 بايد به نسبت  حجمي20 -25 درصد روغن سوختة تبخير شده يا روغن سنگين خام يا استراكت سبك روغن سازي را به خوراك تزريق نمود زيرا در صورتيكه اين ماده به خوراك تزريق نشود شكنندگي كه يكي از خصوصيات اصلي قير است تصحيح نشده و باعث نامرغوب شدن قير مي گردد . البته مخلوط نمودن اين روغن ها به خوراك تركيب مولكولي و خارج شدن مولكولهاي سبك از محصول و از ساختن شكنندگي در حد استاندارد مي باشد . 
و....


کلمات کلیدی مرتبط:
قیر و کاربردهای آن ,پاورپوینت بررسی ,خصوصيات عمومي ,انواع قیر ,قيرهاي خالص ,قير دميده يا اكسيده ,
مقالات مرتبط در این دسته
پاورپوینت بررسی ماشین آلات تولید، حمل و اجرای بتن
پاورپوینت بررسی انتخاب شیشۀ بر حسب معماری و موقعیت فضا
پاورپوینت بررسی انواع و اقسام آجر، طرز ساخت و انواع مختلف آن
پاورپوینت بررسی انواع و اقسام پنل های خورشیدی ، پنلهای فتوولتائیک و سلول‌‌های خورشیدی
پاورپوینت بررسی تزئینات آجر‌‌تراشی در معماری
پاورپوینت بررسی آجرنسوز نما
پاورپوینت بررسی علل شوره زدن آجر نما و راهکار رفع آن
پاورپوینت بررسی سازه ی فلزی و انواع آن در ساختمان سازی
پاورپوینت بررسی عناصر و جزئيات ساختماني يك
پاورپوینت بررسی تکنولوژی اجرایی نماهای دو پوسته در معماری
پاورپوینت بررسی تکنولوژی اجرایی و خصوصیات انواع کفپوش های صنعتی
پاورپوینت بررسی انواع نماسازی و روشهای اجرایی
پاورپوینت بررسی سبک سازی ساختمان
پاورپوینت بررسی معماری نوین انواع نرده و هند ریل
پاورپوینت بررسی موزاییک فرش
پاورپوینت بررسی طراحی و معماری ایمن در برابر زلزله با کناف
پاورپوینت بررسی سازه های چوبی ،روش معماری و اجرا بناهای چوبی
پاورپوینت بررسی نانوتکنولوژی در معماری
پاورپوینت بررسی نانو پوشش‌های ساختمانی
پاورپوینت بررسی تحلیل عایق فنولیک

 


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
Copyright © 2013-2016 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد