خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 فروش آثار شما
 نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
جهت اطمینان از نماد اعتماد فروشگاه به سمت راست صفحه اول سایت (خانه) مراجعه فرماييد       10 مطلبی که باید درباره حق نسخه برداری معماری بدانید؟       جزوات معماری       پاورپوینت های معماری       درنگ، بهترین درمان خشم است.        مناعت، بین خودستایی و خود هیچ انگاری است./ ارسطو       می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد./ ژان ژاک روسو       زندگی مسئله در اختیار داشتن کارت‌های خوب نیست بلکه خوب بازی کردن با کارت‌های بد است./ گابریل گارسیا مارکز       جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست. (محمد حجازی)       برای کسی که شگفت‌زده‌ی خود نیست معجزه‌ای وجود ندارد       علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)       بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)       از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)      
نقش برتر پارس
 

روش و توضیحات خرید
جهت اطمينان از عملکرد و تضمين تحويل محصول به بخش ارتباط با ما بخش مجوز ها مراجعه بفرماييد ، شما می توانيد به صورت آنلاين از درگاه  پارسيان، ملت و سامان خريد و درهمان لحظه از روی سايت اکثر فايلها را دانلود کنيد برای این منظور می بايست کليد افزودن به سبد خريد را در انتهای هر صفحه کليک نموده و برای خريد به سايت بانک ارجاع داده شويد . با وارد نمودن رمز دوم  خرید را انجام و بلا فاصله فایل مورد نظر را دانلود کنيد ، در معدودی موارد پس از خرید بدلیل سنگینی فایل و يا نرسيدن نوبت آپلود فايل آن را در ايميل خود دریافت نمایید - در غیر این صورت جهت تهیه پروژه و نقشه با فهرست مندرج و مبلغ ذکر شده را از طريق دستگاه هاي خودپرداز یا سایتهای بانکی به شماره کارت بانک ملی  6037-9971-8264-1424 به نام صالحی پرداخت و عنوان فایل ، ايميل و مبلغ پرداختی خود را به همراه  09128380245  با پيامک ارسال نماييد . در این روش كليه فایل ها و نقشه های مورد نظر سريعا به ايميلتان ارسال میشود و ارسال آن از طريق پيامك به شما اعلام خواهد شد. ساعت کاری و پاسخگويی تلفنی يکسره از 9 صبح الی 17 بعد الظهر و جوابگويی پيامکی و تلگرام و واتس آپ از 9 تا 24 شب-.حتی ایام تعطیل با تشکر از اعتماد شما

   

 


بنر سمت جپ
 


پشتيبانی آنلاين

تلگرام-پيامک


LiveZilla Live Help


تحقیق کامل تربیت بدنی
 
فهرست مطالب: انعطاف پذیری و تمرینات کششی

تاریخ ایجاد 01/10/1392 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 106   قیمت: 7600 تومان   حجم فایل: 122 kb  تعدادمشاهده  2


انعطاف پذیری و تمرینات کششی
      
 
فهرست
 
فصل اول    5
 
مقدمه و معرفي    5
 
1ـ1 مقدمه    6
 
2ـ1 بيان مسأله    8
 
3ـ1 ضرورت و اهميت تحقيق    10
 
4ـ1 اهداف تحقيق    13
 
5ـ1 پيش‌فرضهاي آزمون    14
 
6ـ1 فرضيه‌هاي تحقيق    15
 
7ـ1 محدوديت‌هاي تحقيق    15
 
8ـ1 متغيرهاي تحقيق    16
 
9ـ1 تعريف عملياتي واژه‌ها و اصطلاحات    16
 
فصل دوم    19
 
ادبيات و پيشنه تحقيق    19
 
1ـ2 مقدمه    20
 
2ـ2 انعطاف‌پذيري    20
 
3ـ2 انواع انعطاف‌پذيري    20
 
3ـ2 عوامل محدودكننده انعطاف‌پذيري    23
 
5ـ2 فوايد برنامه تمريني كششي    26
 
6ـ2 كشش عضلاني و پيشگيري از آسيب    28
 
7ـ2 رخدادهاي هنگام كشش عضلاني    30
 
8ـ2 چه موقع كشش را انجام دهيم؟    33
 
9ـ2 مباني نروفيزيولوژيك كشش    36
 
1ـ9ـ2 دوكهاي عضلاني    36
 
2ـ9ـ2 اندام وتري گلژي    38
 
3ـ9ـ2 بازتاب كششي    39
 
4ـ9ـ2 مهار خودبخودي (بازتاب كششي معكوس)    40
 
5-9-2بازداري دوسويه    41
 
10-2- انواع تكنيكهاي كششي    42
 
1-10-2-كشش بالستيك(پويا)    43
 
2-10-2-شش ايستا    44
 
3-10-2- كشش تسهيل عصبي – عضلاني گيرنده‌هاي عمقي(PNF)    45
 
11-2- كشش به روش SRHR    51
 
12-2- نكات مهم هنگام استفاده از روش PNF    53
 
13-2-رابطه مدت انقباض ايستا در PNF و افزايش دامنه حركتي    54
 
فصل سوم    60
 
روش شناسي تحقيق    60
 
1-3 جامعه آماري    61
 
2-3 نمونه و روش نمونه‌گيري    61
 
نوع تحقيق    62
 
3-4 طرح تحقيق    63
 
3-5 مراحل اجراي تحقيق    64
 
فصل چهارم    71
 
تجزيه و تحليل آماري    71
 
مقدمه    72
 
توصيف آماري داده‌ها    72
 
جدول (1-4) شاخصهاي آماري سن آزمودني‌ها در گروههاي تجربي 1،2 و 3    73
 
نمودار (1-4). توزيع ميانگينهاي سن آزمودني‌ها در گروههاي تجربي 1،2 و 3    73
 
جدول (2-4) شاخصهاي آماري قد آزمودني ها در گروههاي تجربي 1،2و3    74
 
نمودار (2-4) توزيع ميانگين قد آزمودني‌ها در گروههاي تجربي 1،2و3    74
 
جدول (3-4). شاخصهاي آماري وزن آزمودني‌ها در گروههاي تجربي 1،2 و 3    75
 
نمودار (3-4). توزيع ميانگين وزن آزمودني‌ها در گروههاي تجربي 1،2و3    75
 
جدول (4-4). شاخصهاي آماري دامنه كشش عضلات همسترينگ (آزمون SLR) در پيش‌آزمون و پس‌آزمون گروه تجربي 1    76
 
آزمون فرضيه‌هاي تحقيق    79
 
آزمون فرضيه دوم    80
 
آزمون فرضيه سوم    81
 
آزمون فرضيه چهارم    84
 
فصل پنجم    86
 
بحث و نتيجه‌گيري    86
 
مقدمه    87
 
خلاصه تحقيق    87
 
يافته‌هاي تحقيق    88
 
بحث و نتيجه‌گيري    89
 
پيشنهاد برخاسته از تحقيق    94
 
پيشنهادات براي تحقيقات بعدي    95
 
منابع:    97
 
منابع لاتين    100
 
فصل اول
 
مقدمه و معرفي
 
1ـ1 مقدمه 
 
انعطاف‌پذيري يكي از اجزاء آمادگي جسماني و يك بخش كليدي در پيشگيري از آسيب و بهبود اجراي ورزشي مي‌باشد ( ). در افراد غيرفعالي كه عادت به زندگي كم تحرك دارند، عضلات و تاندون‌هايشان كوتاه و فاقد قابليت كشش مي‌شوند. به عبارت ديگر دستگاه عضلاني در نتيجه بي‌تحركي، به تدريج قابليت ارتجاعي خود را از دست مي‌دهند و در نهايت دچار كاهش قابليت كشش مي‌شود(  ). براي توسعه سريع انعطاف‌پذيري، تمرينات مربوط به گرم كردن اجرا مي‌گردد كه در نتيجه اجراي يكسري حركات كششي تا ميزان محدودي مي‌توان برانعطاف‌پذيري افزود، ليكن اين نوع تمرينات به تنهايي نمي‌تواند سبب بهبود انعطاف‌پذيري در درازمدت شود( ). امروزه تمرينات كششي به منظور توسعه انعطاف‌پذيري، بخش مهمي از هر نوع فعاليت جسماني به شمار مي‌رود ( ). 
 
چندين شيوه كششي شامل ايستا ، پويا  و تسهيل عصبي ـ عضلاني گيرنده‌هاي عمقي  (PNF) افزايش در انعطاف‌پذيري را نشان داده‌اند(  ). برخي از مطالعات پيشين نشان داده‌اند كه روش كششي PNF افزايش بيشتري را در دامنه حركتي نسبت به ساير روشها ايجاد مي‌كنند ( ). اگرچه برخي از مزاياي استفاده از روشهاي كششي PNF مشخص شده است اما كارايي بيشتر اين روشها در تحقيقات هنوز مورد سؤال است (  ). 
 
چندين نوع روش كششي PNF وجود دارد كه عبارتند از: CR ، HR ، CRCA  و SRHR  و ACR  ( ). 
 
شماري از مطالعات شيوه SRHR را در تحقيقات خود به كار برده‌اند و هركدام زمانهاي متفاوتي را براي نگهداري انقضاض ايستا (MVIC)  ذكر كرده‌اند ( ). در نتيجه تعيين مؤثرترين زمان نگهداري انقباض ايستا در اين شيوه بايد بررسي شود. در صورتيكه زمان كوتاهتر MVIC، افزايش يكساني ا در دامنه حركتي (ROM)  در مقايسه با يك زمان طولاني‌تر ايجاد كند، مربيان و ورزشكاران ممكن است شيوه‌اي كه زمان كمتري را صرف كند، ترجيح دهند. 
 
2ـ1 بيان مسأله
 
تمرينات انعطاف‌پذيري به طور كلي به عنوان يك بعد مهم در اجراهاي ورزشي پذيرفته شده است و بطور وسيعي بعنوان يك شيوه مؤثر در درمان و پيشگيري از آسيبها مورد استفاده قرار گرفته است. تمرينات كششي براي افزايش قابليت كشساني بافت،  و بدين طريق افزايش دامنه حركت مفاصل ويژه طراحي شده‌اند. اعتقاد بر اين است كه افزايش دامنه حركت عملكردهاي ورزشي را بهبود و شدت و تعداد آسيبها را كاهش مي‌دهد ( ). با وجود اينكه عوامل ارثي نقشي تعيين كننده در انعطاف‌پذيري ايفاء مي‌كنند، حركت‌پذيري  مفصل مي‌تواند از طريق يك برنامه منظم حركات توسعه دهنده انعطاف‌پذيري حفظ و يا توسعه داده شود.( ) 
 
اجزاء مقاوم غيرفعال  و انقباضي فعال  در برابر كشش عضله مقاومت ايجاد مي‌كنند و روشهاي ويژه‌اي براي كاهش مقدار چنين محدودكننده‌هايي پيشنهاد شده‌اند( ).
 
به منظور توسعه انعطاف‌پذيري، روشهاي كششي مختلفي ارائه شده‌اند كه محققين بطور كلي آنها را به سه دسته ايستا، پويا PNF تقسيم نموده‌اند ( ). روش كششي ايستا عبارت است از كشيدن عضله تا نقطه احساس مقاومت و حفظ اين وضعيت به مدت 6 تا 60 ثانيه ( ) شيوه كششي پويا، متضمن حركات تابي يا فعال مي‌باشد. در اين نوع كشش، گروه عضلات در حالت كشيدگي نگه داشته نمي‌شوند، بلكه از حركات پوياي مكرر در يك زمان كوتاه استفاده مي‌شود ( ). به عقيده كنت و وس، PNF عبارت است از تسريع يا توسعه مكانيسم  عصبي، عضلاني از طريق تحريك گيرنده‌هاي عمقي ( ). 
 
از رايج‌ترين روشهاي PNF كه ورزشكاران در تمرينات خود مورد استفاده قرار مي‌دهند، روش SRHR است كه به عقيده برخي محققين انعطاف‌پذيري را بيش از ساير روشهاي كششي معمول PNF افزايش مي‌دهد ( ). روش SRHR شامل انقباض ايستاي عضلات مخالف ، پس از انقباض عضلات موافق است ( ) و از آنجاييكه هر دو گروه عضلاني موافق و مخالف در اين روش منقبض مي‌شوند، با تحريك گيرنده‌هاي عمقي درون عضلاني از طريق بازداري اتوژنيك  و بازداري دوسويه  موجب انبساط (راحتي)  در عضله تحت كشش مي‌شود. 
 
متون متعددي كه از روش SRHR استفاده كرده‌اند، هر كدام زمانهاي متفاوتي را براي نگهداري MVIC توصيه نموده‌اند( ). در حاليكه برخي از متون زمان مشخصي را براي MVIC ذكر نكرده‌اند( )، برخي از محققين 3 ثانيه MVIC را در روشهاي مختلف PNF مورد حمايت قرار داده‌اند( ). در مطالعات ديگر 5 ثانيه ( ) و 6 ثانيه MVIC ( ) نيز مورد استفاده قرار گرفته است. بعلاوه، ابهام وقتي بيشتر مي‌شود كه محققان 7 ثانيه ( )، 7 تا 8 ثانيه ( )، 10 ثانيه ( )، 15 ثانيه ( ) و حتي تا بيش از 20 ثانيه MVIC ( ) را نيز بكار برده‌اند. 
 
مطالعه حاضر تأثير 5، 10 و 15 ثانيه MVIC در كشش PNF به روش SRHR را بر توسعه دامنه حركتي مفصل ران مورد بررسي قرار مي‌دهد. در واقع محقق در جستجوي پاسخ به اين سؤال است كه آيا بين زمانهاي 5، 10 و 15 ثانيه MVIC در روش SRHR تفاوتي وجود دارد يا خير؟ 
 
3ـ1 ضرورت و اهميت تحقيق
 
انعطاف‌پذيري در آمادگي جسماني از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و اهميت آن در همه فعاليتهاي ورزشي، حركت درماني و توانبخشي  امروز، مورد قبول همه پژوهشگران و دست‌اندركاران قرار گرفته است. انعطاف‌پذيري از طريق تمرينات روشهاي مختلف كششي قابل توسعه مي‌باشد. هدف كلي اين تمرينات دوباره بدست آوردن يا ايجاد كردن فعاليت بافتهايي است كه مفاصل را احاطه كرده‌اند ( ). از آنجائيكه آسيب مي‌تواند ناشي از كشش سريع عضلاني باشد كه بخوبي آسوده نشده‌اند، طرفداران تمرينات كششي عضلاني اغلب بر روي ميزان آسودگي عضلات در خلال استفاده از روشهاي كششي تأكيد دارند( ). يكي از موثرترين روشهاي كششي كه باعث آسودگي عضلات تحت كشش مي‌شود، روش كششي PNF است. از سوي ديگر، قابليت كشش عضلات همسترينگ در پيشگيري از آسيب، حفظ تعادل عضلاني و وضعيت بدني،  حفظ كامل دامنه حركتي مفاصل، عملكرد مطلوب عضلاني ـ اسكلتي و بهبود اجرا در ورزش با اهميت است( ). بعلاوه. كاهش قابليت كشش عضلات همسترينگ با درد كمر، انحرافات وضعيت بدن، محدوديت در راه رفتن و خطر زمين خوردن در ارتباط است( ). همچنين بدليل اهميت قابليت كشش عضلات همسترينگ است كه اندازه‌گيري آن در بيشتر برنامه‌هاي آزمون آمادگي جسماني گنجانده شده است( ). لذا، آگاهي از نحوه اجراي مؤثرترين روش كششي به منظور افزايش دامنه كشش ضرورت پيدا مي‌كند. در خصوص روش PNF، اگرچه فوايد استفاده از آن در كشش مورد قبول واقع شده، ليكن در مورد برخي خصوصيات از جمله زمان نگهداري MVIC، تحقيقات بعمل آمده در خارج از كشور محدود و در داخل كشور تنها مي‌توان به يك تحقيق صورت گرفته اشاره كرد. بيشتر تحقيقات كه در اين زمينه صورت گرفته، اثرات كوتاه مدت روشهاي كششي PNF بر دامنه حركتي بررسي شده است (ornelius 1987, schmitt 1999, Nelson 1991, Bonnar, 2004) تنها در دو تحقيق اثرات بلندمدت روشهاي كششي PNF بر توسعه دامنه حركتي بررسي شده است. (فهيمي 79، Rouland 2003) كه از طرفي تحقيقات مذكور بر روي زنان صورت گرفته و از سوي ديگر نتايج آنها متناقض است، لذا در مورد اثرات زمانهاي مختلف MVIC بر توسعه دامنه حركتي توافق نظر وجود ندارد. نتايج اين تحقيق نشان خواهد داد كه مطلوب‌ترين زمان نگهداري انقباض ايستا در اين روش كدام است. براي استفاده در اختيار ورزشكاران، مربيان، فيزيوتراپيها و متخصصان تربيت بدني و علوم ورزشي قرار گيرد تا در تمرينات آماده‌سازي ورزشكاران و قهرمانان در دوره گرم كردن و نيز بازتواني و توانبخشي استفاده نمايند. از سوي ديگر ضمن مشخص نمودن دستورالعمل صحيح براي استفاده از اين روش كششي، زمينه‌اي براي انجام تحقيق توسط ديگران فراهم گردد...


کلمات کلیدی مرتبط:
انعطاف پذیری, و ,تمرینات, کششی , ,تحقیق دانشجویی ,پاورپوینت ,پایان نامه ,پروپوزال ,مقاله ,گزارش ,تربیت بدنی , ورزش ,پروژه ,مطلب ,تحقیق آماده ,power point, word , عوامل محدودكننده انعطاف‌پذيري ,فوايد برنامه تمريني كششي , , كشش عضلاني ,پيشگيري از آسيب , ,رخدادهاي هنگام كشش عضلاني , ,8چه موقع ,
مقالات مرتبط در این دسته
حركات اصلاحی
آب وعملکرد آن در ورزش
تنیس روی میز
تحقيق شنا
پاورلیفتینگ
اهمیت ورزش کودکان
آناتومي‌ و كينزيولوژي‌ مفصل‌ Hip
اصول عمومی آسیب‌های ورزشی 175 ص
آسيب هاي ورزشي
آسيب‌ زانو در ورزش بدمینتون
آسم، آسم ورزشی و اثر ورزش در بهبود و درمان آسم
مقایسه انگیزه مشارکت زنان و مردان مشهد به ورزش همگانی
توصیف و اولویت بندی عوامل انگیزش شغلی معلمان تربیت بدنی نیشابور براساس نظریه هرزبرگ
ارتباط موثر مربی در فوتبال
تیراندازی
دانلود تحقیق کامل بررسی سطح مربیگری
کوهنوردی
ارتباط ورزش با ماساژ
مجموعه ورزشی تفریحی بانوان
تاثیر سطح مهارت الگو بر عملکرد و یادگیری مهارت سرویس ساده والیبال

 


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
Copyright © 2013-2016 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد