خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 فروش آثار شما
 نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
فروشگاه مقالات
 
فهرست مطالب: طراحی معماری مجتمع توریستی اقامتی اصفهان

تاریخ ایجاد 08/10/2015 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 34 صفحه فایل Word   قیمت: 7200 تومان     تعدادمشاهده  127


طراحی معماری مجتمع توریستی اقامتی اصفهان
چکیده
شاید به ندرت بتوان هنری یافت که به اندازه معماری با زندگی مردم پیوند داشته باشد. عوامل و پدیده های مختلفی وجود دارند که در شکل دهی فضاهای معماری نقش دارد. فرهنگ یکی از عوامل مهم در چگونگی شکل گیری فضاهای معماری به شمار می آید. گاهی برخی فرهنگ را حتی مهمتر از اقلیم عامل درجه اول برمی شمارند. فرهنگ را در یک تعریف بسیار کلی می توان مجموعه ای از اعتقادات ، باورها ، سنت ها و الگوهای رفتاری و نیز دانش ، اطلاعات و ادبیات مکتوب و شفاهی یک جامعه دانست و آن را از تمدن که در این تعریف مجموعه ای از دستاوردهای جامعه است متفاوت است. هر جامعه ای دارای فرهنگ خاص خود است که شالوده معماری آن جامعه را پایه گذاری می کند و معماری آن جامعه تصویرعینی آن فرهنگ می باشد. در حقیقت معماری وسیله واقعی سنجش فرهنگ یک ملت بوده و هست . فرهنگ هر جامعه پاسخگوی چگونگی شکل گیری فضاهاست.
واژه های کلیدی: اکوتوریسم، تاسیسات اقامتی جهانگردی، توریسم، جهانگرد، جهانگردی
 
1-    مقدمه
انسانها در جهان بزرگی زندگی می کنند، جهانی که در عین عظمت و بزرگی و به کمک وسائل ارتباط جمعی روز به روز کوچکتر می شود. عصر کنونی عصر ارتباطات است. ارتباط باعث تبادل فرهنگ ها می شود. تاریخ به ما نشان داده است که هر جامعه ای برای بقای خود باید به اطراف، به سرزمین های فراتر از مرزهای خود نظر کند جهانگردی و سفر پاسخی برای انگیزه هاست. سفر در ژرف ترین رگه های وجودی بشر جزء بنیادی ترین نیازهای او محسوب می شود. جهانگردی نوعی مسافرت برای سرگرمی، کنجکاوی، رهایی از خستگی زندگی روزمره، کسب دانش، تهیه اطلاعات و اخبار، گفتگو و رد و بدل کردن نظرات، تفریح و گذراندن اوقات فراغت و ... می باشد. همچنین بهترین شیوه آشنایی فرهنگ های اجتماعی، اقتصادی، مذهبی و سیاسی متفاوت با یکدیگر است و موجب می شود افراد مختلف از کشورهای مختلفی با یکدیگر برخورد اجتماعی داشته، با هم تماس برقرار کنند.
    حرکت، سفر و انگیزه، شناخت پدیده های ناشناخته، شوق دیدار، طبیعت های گوناگون، دیدنی های تاریخی، مناظر چشم نواز و سرزمین های متفاوت در نهاد انسان نهفته است. دور شدن از زندگی روزمره و بهره مندی از موقعیتی شوق انگیز، منشاء تحول در وجود انسان است. دیدار از جوامعی با فرهنگ متفاوت و مردمی که به شیوه ای دیگر زندگی می کنند و موقعیت زیست و زندگی جالب، متفاوت و در خور توجهی دارند، انسان را به تفکر درباره خلقت وامی دارد. کشور ما اگر چه سزمین واحدی است، اما یکی از نقاطی است که تنوع فرهنگی، آداب و رسوم، تفاوت های طبیعی و سرزمینی آنرا به جهانی برای دیدن مبدل ساخته است(کفعمی و کوشا، 1379).

    صنعت جهانگردی همواره یکی از مهمترین عواملی بوده است که فرهنگ ها و تمدن های متفاوت را به یکدیگر پیوند داده است.
    سرزمین ایران، سرزمین افسانه های هزار و یک شب، سرزمین اسطوره ها و تصاویر خیالی، سرزمین بناهای تاریخی یکه و بی بدیل و در یک کلام سرزمین شعر و معماری از دیرباز مورد توجه و علاقه سیاحان و جهانگردان بوده است. این سرزمین از این همه توجه و علاقه نیز بسیار بهره برده است، گاهی آنرا تحت تاثیر قرار می داده و گاهی عمیقاً تحت تاثیر آن قرار گرفته است(منشی زاده، 1376).
    کشور ما ایران بعنوان کشورهای کهنسال با آمیزه ای از فرهنگ کهن ایرانی و اسلامی با دارا بودن شرایط گوناگون آب و هوایی در طول سال یکی از استثنایی ترین و پر جاذبه ترین کشورهای توریستی جهان است. با این همه هرگز نتوانسته است موقعیت مناسب خویش را در این بازار جهانی بدست آورد.
    یکی از موانع رونق این صنعت کمبود تاسیسات اقامتی و مجتمع های توریستی می باشد. نیازهای روزافزون صنعت توریسم به محیط های تفریحی و استراحتگاهی در کنار جاذبه های طبیعی و تاریخی، پژوهشگر را بر آن داشت تا با ایجاد یک مجموعه توریستی- اقامتی در اصفهان به منظور کمک به چرخه اقتصاد مردم این منطقه بپردازد.
2- بیان مسئله
در بسیاری از مناطق جهان، زیبایی های طبیعی و جذابیت های محیط زیستی، علت اولیه و اصلی برای جذب توریست ها و توسعه صنعت توریسم بوده اند. از پیامدهای مثبت توسعه توریسم در این زمینه می توان به افزایش گرایش های زیبایی شناختی و بهره مندی معنوی از شگفتیهای جهان طبیعت اشاره کرد.
    چنانچه سیاست های توسعه توریسم به خوبی برنامه ریزی و ساماندهی شوند، می توانند راهی برای آشنا شدن مردم کشور با نحوۀ زندگی سایر ملل، اقوام، عقاید، آداب سنن و خلاصه فرهنگ ها و خرده فرهنگ های دیگر باشند.
    جهانگردی به یکی از مهمترین منابع اشتغال در جهان تبدیل شده است. این صنعت باعث ترغیب دولتها در سرمایه گذاری در امور زیربنایی گردیده که به نوبه خود شرایط زندگی را برای مردم محلی و همچنین جهانگردان بهبود بخشیده اند. دولت ها توانسته اند از محل مالیات بردرآمد این صنعت، درآمد خوبی کسب کنند. اکثر مشاغل جدید در صنعت جهانگردی در کشورهای در حال توسعه شکل گرفته اند و با ایجاد فرصتهای یکسان اقتصادی مانع از مهاجرت افراد به شهرهای شلوغ شده است. آگاهی فرهنگی و دوستی های فردی که از طریق جهانگردی تقویت می شوند عواملی قوی در توسعه تفاهم بین المللی بوده و به برقراری صلح در میان ملت های جهان کمک می کنند.
    سازمان جهانی جهانگردی دولتها را ترغیب مینماید که با مشارکت بخش خصوصی و سازمانهای غیر دولتی نقش مهمی را در صنعت جهانگردی ایفا کنند. سازمان جهانی جهانگردی از تمام کشورهای جهان دعوت مینماید تا تاثیر مثبت صنعت جهانگردی را به حداکثر برسانند(بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، 1383).
 


کلمات کلیدی مرتبط:
طراحی معماری مجتمع توریستی اقامتی اصفهان ,چکیده ,شاید به ندرت بتوان هنری یافت که به اندازه معماری با زندگی مردم پیوند داشته باشد. عوامل و پدیده های مختلفی وجود دارند که در شکل دهی فضاهای معماری نقش دارد. فرهنگ یکی از عوامل مهم در چگونگی شکل گیری فضاهای معماری به شمار می آید. گاهی برخی فرهنگ را حتی م,
مقالات مرتبط در این دسته

 


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
Copyright © 2013-2016 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد