خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 فروش آثار شما
 نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
جهت اطمینان از نماد اعتماد فروشگاه به سمت راست صفحه اول سایت (خانه) مراجعه فرماييد       10 مطلبی که باید درباره حق نسخه برداری معماری بدانید؟       جزوات معماری       پاورپوینت های معماری       درنگ، بهترین درمان خشم است.        مناعت، بین خودستایی و خود هیچ انگاری است./ ارسطو       می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد./ ژان ژاک روسو       زندگی مسئله در اختیار داشتن کارت‌های خوب نیست بلکه خوب بازی کردن با کارت‌های بد است./ گابریل گارسیا مارکز       جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست. (محمد حجازی)       برای کسی که شگفت‌زده‌ی خود نیست معجزه‌ای وجود ندارد       علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)       بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)       از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)       کسی که جرات هدر دادن ساعتی از عمر خود را دارد، ارزش زندگی را نفهمیده .داروین       
فروشگاه مقالات
 
فهرست مطالب: پاورپوینت بررسی شرایط اقلیمی ، تاريخچه و علل پيدايش شهر آبسرد دماوند

تاریخ ایجاد 15/07/1398 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 39 اسلاید   قیمت: 8500 تومان     تعدادمشاهده  17


پاورپوینت بررسی شرایط اقلیمی ، تاريخچه و علل پيدايش شهر

بخشی از مطلب
شهرآبسرد از بهم پيوستن نقاط روستايي آبسرد، مرانك و تاسكين در سال 1375 بوجود آمده است. اين سه روستا داراي هسته هاي اوليه مجزا بوده كه هم اكنون یک شهر تشکیل داده اند و عمدتاً براي سكونت مورد استفاده قرار مي گيرند. اين هسته ها داراي بافتي ارگانيك با دانه بندي متوسط و ريزدانه مي باشد.
در بين روستاهاي سه گانه متشكله شهركنوني آبسرد، روستاي آبسرد از قدمت و وسعت بيشتري برخوردار است. هسته اوليه اين روستا در بيش از1100 سال پيش در نقطه اي نزديك روستاي اتابك فعلي شكل گرفته. علت اين استقرار، سهولت دسترسي به آب رودخانه و وجود زمينهاي مرغوب كشاورزي بوده است. برهمين اساس، روستا در حاشيه مسيلهاي خسروان و اتابك و كنار مظهر چشمه‌اي كه آب شرب و كشاورزي را به سهولت در اختيار ساكنان قرار مي داده، شكل گرفته است. امكان دسترسي به مراتع غني بخش شمالي و جنوبي از ديگر علل استقرار روستا در مكان موجود بوده است. به دليل سيل گيري مكان هسته اوليه شهر، جابجايي بعدي صورت گرفته و مردم به حدود200 متري مسجد جامع فعلي آبسرد انتقال يافته و با احداث يك قلعه وسيع در آن اسكان يافته اند. علت احداث قلعه مذكور، مسائل امنيتي بوده است.
شكل گيري هسته اوليه روستاهاي مرانك و تاسكين نيز به پيش از قرون 6 يا7 هجري بر مي‌گردد. ايجاد روستاهاي مزبور نيز ناشي از وجود اراضي زراعي مناسب و مظهر قناتي بوده كه در مركز روستاي مرانك ايجاد شده و آب شرب و كشاورزي ساكنان دو روستا را فراهم مي‌كرده است. از ديگر علل استقرار روستاهاي مزبور درمكان كنوني، دسترسي به مراتع غني واقع در ارتفاعات پيراموني بوده كه تعليف دام و توسعه دامداري سنتي را در كنار زراعت و باغداري فراهم مي‌كرده است.
با عنايت به موارد ذكرشده، عوامل اصلي شكل‌گيري هسته هاي اوليه شهرآبسرد را مي‌توان در موارد ذيل خلاصه نمود:
1- آب كافي براي كشاورزي و سهولت بهره برداري از آن در قالب استفاده مستقيم از رودخانه يا ايجاد قنات
2- وجود زمينهاي مرغوب زراعي و باغي
3- مراتع غني كه امكان فعاليت دامداري سنتي را دركنار زراعت و باغداري فراهم مي كرده است.

2-1-1- چگونگي توسعه شهر و روند رشد آن در ادوار گذشته   
همانگونه كه قبلاً گفته شد، شهرآبسرد تا سال1375 متشكل از سه روستاي آبسرد، مرانك و تاسكين بوده و در اين سال از تجميع اين سه روستا، به نقطه شهري تبديل شده است. براين اساس، بررسي روند رشد شهر در دوره‌هاي گذشته بايد مبتني بر شناخت نحوه رشد و گسترش روستاهاي متشكله آن صورت گيرد.
بررسي‌هاي انجام شده نشان‌دهنده آن است كه هسته سكونتي اوليه روستاي آبسرد- به عنوان قديمي‌ترين و پرجمعيت‌ترين روستاهاي متشكله شهر- در اطراف مسجد جامع كنوني و در مظهر قناتي كه حدود300 متر بالاتر از مسجد مزبور احداث شده بود1، شكل گرفته است. اين هسته به مرور زمان در جهات مختلف بويژه در سمت شمال و شمال شرق گسترش يافته است. يكي از علل اصلي توسعه هسته مزبور در سالهاي اوليه آن، وارد شدن گروهي از مهاجران در حدود100-80 سال پيش به اين آبادي بوده است. اين گروه در جنوب امامزاده كنوني اسكان يافته بودند و براي تأمين امنيت خود اقدام به احداث قلعه‌اي كرده‌اند كه به قلعه كهنه معروف است. اين بافت كه ساختاري ارگانيك دارد، كماكان باقي مانده و جزيي ازبافت قديمي شهر به شمار مي‌رود.
هسته اوليه روستاي مرانك كه در پيرامون قنات شكل گرفته بود نيز تا دوران معاصر توسعه كمي داشته است. اين توسعه تا سال1357 به آرامي صورت گرفته و اساساً از ساختاري ارگانيك برخوردار است. هسته اوليه روستاي تاسكين هم در پيرامون مسجد تاسكين شكل گرفته و تا پيروزي انقلاب اسلامي گسترش محدودي داشته و بيشترين توسعه آن به سمت شمال و در طرفين خيابان ارتباطي تاسكين- مرانك(خيابان مسيل) صورت گرفته است.
توسعه اصلي بافت محله آبسرد مربوط به يك سال قبل از انقلاب اسلامي(سال1356) بوده كه توسعه‌اي معادل دو برابر بخش قديمي در قالب يك شهرك جديد واقع در قسمت شمال شرقي و شمال هسته اوليه، با سطحي برابر با 22 هكتار شكل مي‌گيرد. در اين سال، در محدوده مزبور به هر يك از ساكنين ذكور آبسرد كه سن آنها بالاتر از15 سال بوده، قطعه زميني داده شده تا به احداث واحد مسكوني بپردازند كه اين امر باعث گسترش بيش از پيش محله موردنظر شده است. از ديگر عوامل مهم و مؤثر در توسعه كالبدي محله آبسرد، وجود اراضي مسطح در اطراف روستا بوده كه به مرور به قطعات مسكوني تفكيك شده و به زير ساخت وساز رفته‌اند.
محلات تاسكين و مرانك در مقايسه با محله آبسرد در دوره پس از پيروزي انقلاب اسلامي توسعه زيادي نيافته‌اند اما در مقايسه با دوران قبل، از توسعه قابل توجهي برخوردار شده‌اند. توسعه محله مرانك عمدتاً به سمت شمال در اراضي زراعي در حاشيه محورهاي منتهي به آبسرد بويژه خيابان اصلي مرانك- آبسرد انجام شده است. گسترش كالبدي محله تاسكين نيز همانند محله مرانك عمدتاً به سمت شمال و در امتداد و طرفين خيابان تاسكين- مرانك(خيابان مسيل) صورت گرفته است.
توسعه‌هاي كالبدي سه روستاي آبسرد، مرانك و تاسكين در دوره85-1357 باعث افزايش جمعيت و پيوستگي بافت روستاهاي مزبور شده كه اين امر در نهايت باعث تبديل آنها به نقطه شهري در سال1375 شده است.

خصوصيات جغرافيايي و اقليمي شهر
موقعيت جغرافيايي شهر و اطراف آن(عوارض طبيعي، عوارض زميني، وضع توپوگرافي و ....)
شهر آبسرد در بخش مركزي شهرستان دماوند استان تهران قرار دارد و از نظر جغرافيايي در 52 درجه و 20 دقيقه طول شرقي و 35 درجه و 42 دقيقه عرض شمالي گسترده شده است. شهر آبسرد به دليل اينكه در دشت ميان بند    (بين كوههاي شمالي سلسله جبال البرز و كوههاي جنوبي كفتالك) استقرار يافته، توسط ارتفاعات محصور شده است و از شيب ملايمي در مقايسه با ساير نقاط كوهستاني شهرستان دماوند برخوردار است. بجز تپه ماهورهاي شمالي و جنوبي دشت كه داراي شيبي بين 8-4 درصد هستند، بقيه مناطق دشت مذكور شيب ملايمي دارند.
جهت شيب عمومي در شهر، شمال شرقي به جنوب غربي است. مسير حركت سيلابها و مسيلهاي موجود در راستاي شيب عمومي و به سمت رودخانه جمع‌آبرود مي باشد.
بطوركلي، پراكنش اراضي با شيب كمتراز5 درصد در شرق، غرب و جنوب غرب محدوده بيشتر بوده و اراضي با شيب 10- 5 درصد غالباً در شمال غرب شهر قرار دارند.
در منطقه استقرار شهر آبسرد، علاوه بر توپوگرافي و ناهمواريهاي اصلي كه به آنها اشاره گرديد بصورت جزئي،  پستي و بلنديهايي نيز وجود دارد كه بر توسعه اين شهر تأثير عمده اي نمي‌توانند داشته باشند. از جمله اين ناهمواريها     مي توان از تپه ماهورهاي جنوب محله آبسرد (محل منبع ذخيره آب شرب شهر) و همچنين دره مرانك(دره رودبار) نام برد كه آبهاي سطحي را جمع‌آوري و به رودخانه جمع‌آبرود هدايت مي نمايد. در حاشيه جنوبي شهر نيز عوارض جزئي و درعين حال مؤثر قابل مشاهده است كه از عوامل محدوده كنندة توسعه كالبدي شهرآبسرد در اين جهت مي باشد.
علاوه بر عوارض ذكر شده فوق، بايد به زمينهاي كشاورزي و زراعي موجود در پيرامون شهر اشاره داشت كه تقريباً دور تا دور آنرا پوشانده است. محلات مرانك و تاسكين نيز توسط همين اراضي و باغات احاطه شده است. بجز قسمتهايي از جنوب شرقي تاسكين كه داراي زمينهاي خالي و قابل توسعه مي باشد، بقيه اراضي پيرامون شهر به لحاظ مرغوبيت از نظر كشاورزي، توسعه شهر را با محدوديت همراه كرده است.
وضعيت توپوگرافي و شيبهاي اصلي مؤثر در طرح و منطقه‌بندي آنها در سطح شهر و اطراف آن
ارتفاع متوسط شهرآبسرد حدود1910 متر از سطح درياست. بخش وسيعي از شهر در تراز ارتفاعي1910 تا 1915 متر گسترش يافته است. با احتساب محله‌هاي مرانك و تاسكين، حداكثر اختلاف ارتفاع در سطح شهر حدود50 متر است؛ بطوريكه شمالي ترين نقطه شهر در ارتفاع1920 متر و جنوبي‌ترين آن در تاسكين و در ارتفاع حدود1870 متر قرار دارد. اگر محور آبسرد- تهران را بعنوان قاعده مثلث در سمت شمال در نظر بگيريم. شهر آبسرد در قسمتهاي جنوبي و در محل تلاقي شيبها و مسيلهاي منطقه قرارگرفته است. به اين ترتيب، شهر از سمت شمال محدوديت توپوگرافي نداشته و چشم‌انداز آن تا دور دست ها امتداد مي يابد. جهت شيب عمومي محدوده فراگير شهر غالباً شمال به جنوب مي‌باشد. چراكه دشت هومند آبسرد به عنوان دشت ميانكوهي البرز مركزي محسوب مي گردد و جايگاه آن را مي توان به عنوان پهنه مستقر در دامنه هاي جنوبي البرز تعريف نمود. بدين ترتيب و با تبعيت از شيب عمومي دامنه‌هاي جنوبي البرز، شيب عمومي دشت آبسرد، شمال به جنوب است. از سمت جنوب شرقي، تپه هاي كوتاه و ارتفاعات نسبتاً كم شيب به بدنه شهر چسبيده اند. منبع تأمين آب شهر برروي تپه مجاور شهر و مسلط بر آن در ارتفاع 1965 متر قرار دارد. بجز ارتفاعات مزبور، مي توان گفت هيچ عارضه توپوگرافي عمده اي در اين قسمت از شهر وجود ندارد و بدين لحاظ، محدوديت ارتفاعي در اين قسمت مشاهده نمي‌شود. اما در گسترش و ادامه شهر به سمت مرانك و تاسكين محدوديتهاي زيادي به لحاظ شيب قابل مشاهده است. نقشه‌هاي شماره2-121و3-121 وضعيت توپوگرافي و شيب در محدوده شهرآبسرد را نشان مي دهد. همچنانكه در نقشه مزبور مشاهده مي شود جهت شيب عمومي زمين از سمت شمال به جنوب است. جريان مسيلها عمدتاً از سمت شمال شرق به جنوب غرب است. در جنوب غربي دشت هومند، شيب زمين از شمال غرب به جنوب شرق است. اين مسيلها در جنوب تاسكين به هم متصل شده و رودخانه جمع آبرود را تشكيل داده اند. محلات مرانك و تاسكين در دامنه‌هاي كوه آفتاب‌بلند و بر روي اراضي نسبتاً شيبژدار و در موقعيتي دره اي قرار گرفته‌اند. در اين قسمتها، توپوگرافي زمين محدوديتهايي را به لحاظ توسعه شهر بوجود آورده است. در مجموع، مي‌توان گفت كه شهرآبسرد از سمت جنوب به دليل همين ارتفاعات و مسيلها داراي محدوديت توسعه كالبدي است.

2-1-2-1- ساير عوامل جغرافيايي محدود كننده توسعه شهر
علاوه بر شيب و توپوگرافي كه عوامل مهم در ايجاد محدوديت براي توسعه كالبدي شهر بشمار مي روند، عوامل طبيعي و جغرافيايي ديگري از قبيل رودخانه يا مسيل و بسترهاي سيلابي، گسلهاي فعال يا خطواره هاي گسلي، اراضي هموار داراي خاك مناسب كه به لحاظ كشاورزي از توان بالايي برخوردارند (اراضي كشاورزي درجه 1) از جمله عوامل جغرافيايي محدود كننده توسعه شهر بشمار مي روند. براي شناسائي بهتر عوامل مزبور وضعيت كاربري اراضي پيرامون شهر مورد بررسي قرار گرفته است.
اراضي هموار كشاورزي شمال شهر- كه از شرق تا غرب آن گسترش يافته اند- قسمتهايي از شمال غربي و شمال شرقي شهر را در برگرفته اند. اين اراضي، مهمترين عوامل محدودكننده توسعه شهر بشمار مي روند. اراضي مزبور به دليل همواري نسبي، خاك مناسب و نيز برخورداري از منابع آب زيرزميني، پتانسيل زيادي براي كشاورزي بويژه باغداري دارند. قسمتهاي كوچكي از نيمه غربي شهر به دليل وجود سنگريزه در بافت خاكها و نيز شيب نسبي بالاتر از 3 درصد براي كشاورزي درجه1 يا كشاورزي بدون محدوديت مناسب شناخته نشده اند. لذا توسعه شهر به سمت اين گروه از اراضي، مشروط ارزيابي مي گردد. وجود شيبهاي تند در نيمه جنوبي شهر در داخل و خارج از محدوده شهر از ديگر عوامل محدودكننده توسعه شهر محسوب مي شوند. از طرف ديگر، وجود اختلاف ارتفاع در اين قسمت  از شهر به دليل ايجاد چشم انداز مناسب و طرح و منظري كه در سيماي شهري ايجاد مي نمايند يك نقطه قوت مثبت بشمار مي آيد كه در صورت ايجاد تمهيدات لازم و آماده سازي زمين و كاهش شيب آن، مي توان از اين اراضي جهت ساخت و ساز و طراحي پلكاني استفاده نمود.

 مسائل كلي زمين شناسي(جنس خاك، زلزله، آبهاي زيرزميني و غيره)
در مطالعات زمين شناسي شهر به مواردي از قبيل تشكيلات زمين شناسي، خاكشناسي و زلزله پرداخته مي شود. شهر آبسرد بر روي مخروط افكنه هاي سنگريزه دار قرارگرفته است. به لحاظ ساختمان زمين شناسي و ويژگيهاي ژئومورفولوژيك، اين وضعيت حاصل كنار هم قرارگرفتن چندين مخروط افكنه است كه توسط مسيلها و رودخانه‌هاي منطقه بوجود آمده و دشت ميان‌كوهي هومند را تشكيل داده‌اند. مخروط افكنه ها به دليل بافت رسوبات و شيب نسبتاً ملايم، اراضي حاصلخيزي را بوجود آورده اند كه پتانسيل آبهاي زيرزميني در آنها بالا و كيفيت آن خوب ارزيابي مي شود. دشت ميان‌كوهي هومند از سمت شمال به ساختمان طاقديسي آئينه ورزان(عين ورزان) بر مي‌خورد. در اين قسمت كه ارتفاعات كوه‌توده اي و كمرآب كلا قرار دارند، رخنمون سنگها عمدتاً مربوط به دوران دوم شامل سازند شمشك و آهكهاي كرتاسه است. در شمال اين ارتفاعات، ساختمان ناوديسي زرين كوه قرار گرفته كه از زرين كوه تا شهر دماوند امتداد مي يابد. اين ارتفاعات نيز رخنمون سازندهايي با منشاء آذرين است و عمدتاً مربوط به توفهاي ائوسن (سازند كرج) مي‌باشد. مسيلهاي منشعب از اين ارتفاعات بار رسوبي خود را در دشت هومند بصورت مخروط افكنه بجاي گذاشته اند. به اين ترتيب، آبرفتهاي درشت دانه در سمت شمال بجاي گذاشته شده و رفته رفته به سمت جنوب با كم شدن شيب زمين و كاهش قدرت حمل رسوبات توسط جريانات رودخانه ها، آبرفتهايي ريزدانه برجاي مانده است. شهرآبسرد در قسمتهاي جنوبي دشت هومند قرارگرفته و اراضي آن از نوع آبرفتهاي متوسط تا ريزدانه است. نقشه شماره1-122 وضعيت زمين شناسي محدوده مورد مطالعه را نشان مي دهد.
چينه شناسي
تشكيلات زمين شناسي مؤثر در پهنه شهر و پيرامون آن شامل آبرفتهاي سنگريزه دار، مخروط افكنه هاي قديمي و كنگلومراهاي پليوسن و پليستوسن در قسمتهاي جنوبي آن است كه در ادامه مورد بررسي قرار مي‌گيرد:
ـ آبرفتهاي قديمي كواترنر
اين آبرفتها كه به شكل مخروط افكنه هاي سنگريزه دار در منطقه رخنمون دارند، بخشهاي وسيعي از محدوده مورد مطالعه را در برگرفته و دشت حاصلخيز هومند را بوجود آورده اند. آبرفتهاي مزبور داراي ضخامت تقريبي100 تا 150 متر بوده و از شمال به سمت جنوب از ضخامت آنها كاسته مي شود. بافت رسوبات نيز از سمت شمال به جنوب ريزدانه تر   مي شود. مسيلهاي موجود در منطقه نيز ترانشه هاي كم عمق تا نسبتاً عميقي را در اين آبرفتها بوجود آورده اند. شهرآبسرد برروي اين آبرفتها قرار دارد. در واقع، دشت هومند حاصل عمليات آبرفت گذاري وسيعي در پاي رشته مرتفع البرز است كه رسوبات آن به لحاظ جنس و اندازه با يكديگر متفاوتند؛ بطوريكه در ميان شنها و ليمونهاي دانه ريز در جنوب دشت، قطعات سنگي بزرگ نيز يافت مي شوند. استحكام كم و عدم جورشدگي مواد سازنده آبرفتها باعث گرديده اين رسوبات از نفوذپذيري خوبي برخوردار باشند و پتانسيل آب زيرزميني خوب تا نسبتاً خوبي داشته باشند. از طرف ديگر به دليل عدم فشردگي كامل رسوبات، ايجاد سازه هاي سنگين برروي اين نواحي مخاطره آميز بوده و لازم است آزمايشات مكانيك خاك بطور موردي براي ايجاد سازه هاي سنگين از قبيل پلها، سدها، ساختمانهاي مرتفع و مجتمع‌هاي بزرگ مسكوني و غيرمسكوني انجام پذيرد.

ـ كنگلومرا  
سنگهاي كنگلومرا در جنوب شهر آبسرد قرار دارد و ارتفاعات مشرف به شهر شامل كوه هاي كفتالك و كوه برآفتاب هستند. اين رسوبات پراكنش وسيعي بويژه در جنوب غربي شهر آبسرد داشته و بافت سست و نفوذپذيري دارند و عمدتاً حاصل تخريب سنگهاي رسوبي آئوسن و آهكهاي كرتاسه هستند. سري كنگلومرايي مزبور بر روي مارنهاي ژيپس‌دار قرار گرفته و عناصر متشكله آن قلوه سنگهاي سبز مي باشند. اين رسوبات اندكي با هم سيماني شده و معادل كنگلومراهاي بختياري در زاگرس هستند.
خاك شناسي
خاكهاي اين منطقه عموماً از مواد رسوبي حمل شده توسط سيلابها و آبهاي جاري بوجود آمده اند. باتوجه به ميزان نزولات جوي، به خصوص مقدار ريزش برف در طول سال و نوع آب و هوا، خاكهاي اين منطقه شامل خاكهاي قهوه‌اي تكامل يافته برروي مواد يا سنگهاي آهكي است كه در اثر نفوذ تدريجي آب باران و برف، مواد آهكي از سطح زمين شسته و به تدريج در طبقات ديگر آن نفوذ كرده و متمركز گرديده است.
نتيجه تجزيه نمونه هاي انتخابي، مويد اين مطلب است كه كربنات وكلسيم در سطح خاك كم و در طبقات پايين‌تر زياد است. خاكهاي منطقه دشتي از قسمت شمالي تا جنوب از شيب ملايم تا كند برخوردار است و در اثر نزولات جوي، مقداري از خاك سطحي از بين رفته و مواد آهكي و همچنين سنگ ريزه ها در سطح زمين به وفور به چشم مي خورد. نقشه شماره2-122 موقعيت شهرآبسرد را بر روي نقشه قابليت اراضي و جنس خاكهاي پيرامون آن نشان مي دهد.
زلزله
از لحاظ تكتونيكي، دو گسل مشاء- فشم و حصاربن در منطقه مورد مطالعه قرار گرفته اند. گسل مشاء- فشم داراي راستاي شمال شرق به جنوب غرب بوده و طول تقريبي آن400 كيلومتر است كه از جنوب باختري شاهرود در شرق تا آبيك در غرب ادامه دارد. شدت تخريبي اين گسل 7/7 درجه ريشتر و دورة بازگشت آن نيز 165 سال مي باشد.
گسل حصاربن با جهت شرقي ـ غربي در فاصله يك كيلومتري روستاي وادان و در پيرامون شهر آبسرد قرار دارد و از نوع پوشيده يا استنباطي مي باشد.
با بررسي زلزله هاي روي داده طي 80 سال گذشته، مشاهده مي شود در توالي 77 سال، زلزله هايي با شدت 5 درجه در 15 كيلومتري شمال تهران، 7 درجه در پنجاه كيلومتري شرق تهران و زلزله هايي با شدت بيش از 7 درجه در 10 كيلومتري جنوب تهران، و 4 مورد با شدتهايي بين6 و 7 درجه در فواصل10 كيلومتري شرق و جنوب شرقي تهران بوقوع پيوسته است كه منطقه دماوند و شهر آبسرد نيز در حوالي آن قرار دارند. مطابق نقشه پهنه بندي خطر نسبي زمين لرزه،  محدوده شهرآبسرد در پهنه با خطر بالا قرار گرفته است. موقعيت شهرآبسرد و مركز زلزله هاي رخداده بر روي نقشه پهنه بندي زلزله(نقشه شماره3-122) نشان داده شده است.
و....


کلمات کلیدی مرتبط:
شرایط اقلیمی شهرآبسرد ، تاريخچه شهرآبسرد ,علل پيدايش شهرآبسرد ,پاورپوینت شهرآبسرد ,معماری شهرآبسرد ,شهرآبسرد ,
مقالات مرتبط در این دسته

 


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
Copyright © 2013-2016 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد