خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 فروش آثار شما
 نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
جهت اطمینان از نماد اعتماد فروشگاه به سمت راست صفحه اول سایت (خانه) مراجعه فرماييد       10 مطلبی که باید درباره حق نسخه برداری معماری بدانید؟       جزوات معماری       پاورپوینت های معماری       درنگ، بهترین درمان خشم است.        مناعت، بین خودستایی و خود هیچ انگاری است./ ارسطو       می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد./ ژان ژاک روسو       زندگی مسئله در اختیار داشتن کارت‌های خوب نیست بلکه خوب بازی کردن با کارت‌های بد است./ گابریل گارسیا مارکز       جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست. (محمد حجازی)       برای کسی که شگفت‌زده‌ی خود نیست معجزه‌ای وجود ندارد       علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)       بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)       از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)       کسی که جرات هدر دادن ساعتی از عمر خود را دارد، ارزش زندگی را نفهمیده .داروین       
فروشگاه مقالات
 
فهرست مطالب: دانلود تجزیه و تحلیل قلعه خشتی مورچه خورت و کاروانسرای شاه مادر اصفهان ،پاورپوینت

تاریخ ایجاد 20/03/1397 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: پاورپوینت   قیمت: 4400 تومان     تعدادمشاهده  10
این کاروانسرا در کیلومتر 50 جاده اصفهان – دلیجان واقع است. بر سردر کاروانسرا، کتیبه ای از دوره محمد شاه قاجار، مورخ 1251 دیده می شود. این بنا در تاریخ 1384/04/15 با شماره 13657 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

هانری رنه دِ آلمانی در "سفرنامه ای از خراسان تا بختیاری"، این کاروانسرا را از بناهای مادر شاه عباس صفوی دانسته است. ماکسیم سیرو درباره این کاروانسرا می نویسد: سفرا و هیئت های سیاسی پیش از ورود به اصفهان، پایتخت صفویان، در این محل توقف می کردند و لباس رسمی می پوشیدند و سپس با محافظان مخصوص تا شهر همراهی می شدند. ماکسیم سیرو، ساخت این بنا را، با توجه به مهارت مشهود در آن، به معماران دوره شاه عباس دوم صفوی نسبت داده است ولی در کتاب دیگر خود، احداث آن را در زمان شاه سلیمان اول صفوی نیز محتمل دانسته است.

با توجه به کتیبه سردر، از این کاروانسرا در دوره قاجاریان نیز استفاده می شده است. پس از این دوره، بنا بی استفاده ماند و مصالح آن به یغما رفت. در سال 1321 شمسی، کاروانسرا به پادگانی بدل شد و تا سالهای اخیر کارکرد نظامی داشت.

 

 

 

 

 

 

معرفی موقعیت جغرافیائی قلعه مورچه خورت و کاروانسرای شاه مادر

مورچه خورت وکاروانسرای شاه مادر یکی از قدیمی ترین مناطق تاریخی شمال استان اصفهان است که قدمت آن به قبل از قرن چهارم میلادی بر میگردد.. روستای مورچه خورت در ۵۴ کیلومتری شمال غرب اصفهان و در کنار راه اصلی اصفهان – تهران قرار دارد. این منطقه جزو بخش شاهین شهر و میمه به مرکزیت شاهین شهر است.
مشخصات جغرافیایی

طول جغرافیایی قلعه مورچه خورت و کاروانسرای شاه مادر ۵۱/۲۹درجه و عرض ۳۳/۰۶درجه است. بخش میمه با ارتفاع ۱۶۷۰متر از سطح دریا قرارگرفته ودارای آب و هوایی معتدل و خشک دارد و کوه خال سفید در ۴ کیلومتری شمال غربی و همچنین کوه پیرزه در ۶ کیلومتری غرب روستای مورچه خورت قرار دارد.

این بنا پس از ارگ بم بزرگترین و کاملترین بنای خشنی است با مساحت ۳۳۰۰۰ متر مربع، در هر ضلع این بنا سه برج دیده بانی قرار دارد که جمعاً هشت برج در چهار ضلع بنا واقع است. در داخل این مجموعه حمام ، مسجد ، امامزاده ، خانه های اربابی بزرگ ، راسته بازار و . . . وجود دارد. مورچه خورت تا زمان صفویه و قاجار مرکز حیات وحش اصفهان و دارای حیواناتی چون آهو،گَوَزن، کَرکَس، بز کوهی ، قوچ و . . . بوده است.
ویژگیهای معماری بنا

از ویژگی های منحصر به فرد معماری این قلعه می توان به سازه بظاهر ساده ولی پیچیدهآن که با نظمی بی نظیر در یکدیگر تنیده شده اند ، تنوع پله ها ، تراکم بالای فضاهای عمومی وخصوصی قلعه و ترکیب فضاهای پر و خالی در طبقات ، قسمت های خدماتی مانند: مطبخ، تنور، چاه های آب، سرویس های بهداشتی اشاره نمود.نوع تزئینات فضاهای قلعه کاملاً بومی و شاخص می باشد


کلمات کلیدی مرتبط:
دانلود , تجزیه و تحلیل ,قلعه خشتی ,مورچه خورت ,کاروانسرای , شاه مادر ,اصفهان ,،پاورپوینت,
مقالات مرتبط در این دسته
دانلود بررسی بناهای تاریخی اصفهان پاورپوینت
دانلود بررسی کلیسای جامع وانک پاورپوینت
دانلود بررسی کاروانسرای سعدالسطنه پاورپوینت
دانلود بررسی منارجنبان پاورپوینت
دانلود بررسی آرامگاه بابا رکن الدین پاورپوینت
دانلود بررسی باغ چهلستون پاورپوینت
دانلود بررسی کاروانسرای افضل پاورپوینت
دانلود بررسی کاروانسرای مادرشاه اصفهان پاورپوینت
دانلود بررسی مدرسه چهارباغ اصفهان پاورپوینت
دانلود بررسی کاروانسرای رباط شرف پاورپوینت
دانلود بررسی مسجد رحیم خان اصفهان،فایل پاورپوینت
دانلود تجزیه و تحلیل هندسی خانه بروجردیها ،پاورپوینت
دانلود تجزیه و تحلیل فایل معماری مجموعه خانه عامری ها کاشان ،پاورپوینت
دانلود تجزیه و تحلیل معماری و طراحی زورخانه ( رخصت ) ،پاورپوینت
دانلود تجزیه و تحلیل فایل معماری مبلمان دوره قاجار ،پاورپوینت
دانلود تجزیه و تحلیل فایل معماری مرکز ارتباطات بین المللی تهران (مجموعه یادمان) ،پاورپوینت
دانلود تجزیه و تحلیل فرهنگسرای نیاوران ،پاورپوینت
تحلیل و بررسی کاخ چهل ستون اصفهان پاورپوینت
دانلود بررسی, معرفی کاروانسرای قلعه خرگوشی, اصفهان پاورپوینت
دانلود بررسی کاروانسرای قصر بهرام جاده گرمسارپاورپوینت

 


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
Copyright © 2013-2016 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد