خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 فروش آثار شما
 نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
جهت اطمینان از نماد اعتماد فروشگاه به سمت راست صفحه اول سایت (خانه) مراجعه فرماييد       10 مطلبی که باید درباره حق نسخه برداری معماری بدانید؟       جزوات معماری       پاورپوینت های معماری       درنگ، بهترین درمان خشم است.        مناعت، بین خودستایی و خود هیچ انگاری است./ ارسطو       می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد./ ژان ژاک روسو       زندگی مسئله در اختیار داشتن کارت‌های خوب نیست بلکه خوب بازی کردن با کارت‌های بد است./ گابریل گارسیا مارکز       جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست. (محمد حجازی)       برای کسی که شگفت‌زده‌ی خود نیست معجزه‌ای وجود ندارد       علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)       بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)       از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)       کسی که جرات هدر دادن ساعتی از عمر خود را دارد، ارزش زندگی را نفهمیده .داروین       
فروشگاه مقالات
 
فهرست مطالب: پاورپوینت بررسی موزه هفت تنان شیراز

تاریخ ایجاد 25/01/1398 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 29 اسلاید   قیمت: 5500 تومان     تعدادمشاهده  6


پاورپوینت بررسی موزه هفت تنان شیراز

بخشی از مطلب
شيراز مرکز استان فارس به داشتن مصفاترين باغ هاي پرگل و ريحان شهرت جهاني دارد اين شهرت برگرفته از تاريخ و ادبيات کهن ايران است که مديون شاعران بلند پايه شيرازي همچون حافظ و سعدي است اما بدون ترديد بخش مهمي از ديدني هاي شيراز ميراث بازمانده از دوراه حکومت زنديه است که باعث شد شيراز به پايتختي برگزيده شود.تکیه هفت تنان یا موزه سنگ از بناهای دوره کریم خان زند (1192-1178) است که در شمال شیراز و در دامنه کوه چهل مقام، در محله ای که امروز آن را هفت تن می نامند، واقع شده است. وجه تسمیه آن به هفت تنان، به دلیل وجود هفت قبر هفت عارف گمنام است که در آن جا مدفون شده اند
تکيه هفت تنان که يکي ديگر از بناهاي کريم خان زند مي باشد ،باغ مصفايي است که درشمال آرامگاه حافظ در دامنه کوه تخت ضرابي (کوه چهل مقام ) قرار گرفته و علت نامگذاري اين بنا به هفت تنان ، وجود هفت قبر از هفت عارف در اين باغ است ، که کريم خان زند روي هر کدام سنگ بزرگ بدون کتيبه اي نصب کرده است.
قسمت جالب و تاريخي اين بنا تالاري است که سقف آن بر دو ستون بزرگ يکپارچه استوار گرديده است و در طاقچه هاي بالايي اين تالار 5 مجلس با رنگ و روغن بر روي گچ نقاشي شده و به سهم خود از شاهکارهاي نقاشي دوران زنديه است که در سال هاي 1336و 1337 هجري شمسي توسط نقاش و هنرمند فقيد شادروان محمد باقر جهانميري به همان طرح و نقش قديميش تعمير و تجديد گرديد.
اين 5 مجلس به ترتيب عبارتند از : اول درويشي با تبرزين و کشکول و محاسن سفيد ، دوم حضرت موسي در حال شباني ، سوم منظره شيخ صنعان و دختر ترسا، چهارم مجلس حضرت ابراهيم و پنجم که درويش جواني را نشان مي دهد.
غير از اين 5 مجلس بر در و ديوار تالار نامبرده نقش و نگارهاي ظريف با رنگ هاي مطبوع و ملايمي نقاشي شده که حکايت از تزئينات عالي سقف و ديوار تالار را مي نمايد ازاره هاي تالار با سنگ هاي مرمر ليمويي رنگ پوشانده است .
بر روي سنگي بزرگ و يکپارچه دو ستون نظير ستون هاي آرامگاه حافظ قرار گرفته که با طرح و رنگ ملايم و مطبوعي گل و برگ هايي نقاشي گرديده است . دو اطاق در طرفين تالار قرار دارد که آن نيز داراي نقاشي هاي قديمي است که به تدريج محو شده ، نقاشي تالار بزرگ هفت تنان در همان زمان کريم خان زند مرمت شده است .
حوض بزرگي در وسط عمارت اصلي به چشم مي خورد که در گذشته از آب رکن آباد پر مي شده است . اطراف تکيه هفت تنان گورستاني بوده که هم اکنون سنگ قبر چند شخصيت معروف عرفاني در آنجا ديده مي شود.
در حال حاضر از اين عمارت و باغ به عنوان گنجينه سنگ هاي تاريخي استفاده مي شود. سنگ هاي موجود در اين گنجينه متعلق به قرون سوم تا يازدهم هجري قمري است که با انواع خطوط کوفي ، ثلث ، نستعليق ، ديواني ،توقيع، تعليق – نسخ و غيره به طرز زيبايي تزئين شده اند.  
و.....


کلمات کلیدی مرتبط:
موزه هفت تنان شیراز ,پاورپوینت بررسی ,شيراز مرکز استان فارس ,
مقالات مرتبط در این دسته
پاورپوینت بررسی طراحی و معماری ویلای تعطیلات با فرم حلزونی در شیراز ، نمونه موفق ایرانی
پاورپوینت بررسی طراحی و معماری داخلی موزه منیر اثر رضا نجفیان، نمونه موفق ایرانی
پاورپوینت بررسی معماری موزه علوم طبیعی در Trento اثر رنزو پیانو
پاورپوینت بررسی معماری موسسه بین المللی بوم شناسی ecorium
پاورپوینت بررسی معماری موزه شیشه واشنگتن تاكوما ، مركز بين المللي براي هنرهاي مدرن
پاورپوینت بررسی ضوابط طراحی و معماری موزه به همراه مطالعات موردی موزه
پاورپوینت بررسی موزه ملی رقص واشنگتن
پاورپوینت بررسی بنای یادمان ملی و موزه هولوکاستِ کانادا اثر دنیل لیبسکیند
پاورپوینت بررسی غرفه نمایشگاهی ملبورن MPavilion 2017 توسط رم کولهاس و دیوید گیانوتن از OMA
پاورپوینت بررسی مرکز فرهنگی هنری فوژو در فوجیان چین اثر گروه معماری PES
پاورپوینت بررسی معماری مجموعه فرهنگی با کانسپت صخره اثر شرکت snohetta ، معماری مرکز فرهنگی شاه عبدالعزیز
پاورپوینت بررسی معیارهای مکان‌یابی موزه
پاورپوینت بررسی معماری موزه گوگنهایم بیلبائو
پاورپوینت بررسی معماری و گسترش موزه لوور
پاورپوینت بررسی موزه جهان نما
پاورپوینت بررسی کتابخانه و موزه ملی ملک تهران
پاورپوینت بررسی معماری آکادمی هنر جان کورتن ، آکادمی هنر JCY در فرمانتل ، استرالیا
پاورپوینت بررسی مبانی طراحی موزه مردم شناسی
پاورپوینت بررسی معماری موزه هنرهای معاصر بهمراه تحلیل پلانها
پاورپوینت بررسی انواع موزه و مبانی طراحی موزه

 


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
Copyright © 2013-2016 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد