خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 فروش آثار شما
 نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
جهت اطمینان از نماد اعتماد فروشگاه به سمت راست صفحه اول سایت (خانه) مراجعه فرماييد       10 مطلبی که باید درباره حق نسخه برداری معماری بدانید؟       جزوات معماری       پاورپوینت های معماری       درنگ، بهترین درمان خشم است.        مناعت، بین خودستایی و خود هیچ انگاری است./ ارسطو       می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد./ ژان ژاک روسو       زندگی مسئله در اختیار داشتن کارت‌های خوب نیست بلکه خوب بازی کردن با کارت‌های بد است./ گابریل گارسیا مارکز       جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست. (محمد حجازی)       برای کسی که شگفت‌زده‌ی خود نیست معجزه‌ای وجود ندارد       علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)       بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)       از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)       کسی که جرات هدر دادن ساعتی از عمر خود را دارد، ارزش زندگی را نفهمیده .داروین       
فروشگاه مقالات
 
فهرست مطالب: دانلود بررسی معماری مسجد جامع قرطبه و سامرا و قیروان

تاریخ ایجاد 28/12/1397 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ:    قیمت: 5300 تومان     تعدادمشاهده  29


معماری مسجد جامع قرطبه و سامرا و قیروان
 
 
بخشی از مطالب:
 
 
 
مسجد جامع قرطبه یا مزکیتا، واقع در اندلس یا اسپانیای امروزی است. ساخت بنای این مسجد تقریباً دو قرن و نیم به طول انجامید. نام قدیم این مسجد «جامع حضرة» بود. در زمان عبدالرحمن خلیفهٔ اموی اندلس، این مسجد ۱۱ رواق داشت. این مسجد در سال ۷۸۶ میلادی توسط «عبدالرحمن اول» ساخته شد و بعد از تصرف مجدد شهر کوردوا توسط اسپانیایی‌ها به کلیسا تبدیل شد. 
 
 
معماری در کشور اسپانیا
 
معماری مسجد جامع قرطبه و سامرا و قیروان
 
معماری مساجد اسپانیا در دوران اسلامی، نمایشی از بهره گیری نقشه ی مساجد عربی در سوریه است. یعنی حیاطی کم عمق و شبستانی عمیق با ستون های متعدد در جهات گوناگون سقف های شیبدار که سه سمت حیاط رادورمیزند.
 
از دیگر ویژگی های معماری اسلامی اسپانیا، وجود قوس های دالبری “شبدری” و استفاده از عناصر تزیینی گوناگون به میزان بسیار زیاد است. مقرنس ها ی آویخته و گچ بری های پر کار در بیش تر بنا های این دوره به چشم می خورد. از بنا های مهم اسپانیای اسلامی می توان به«مسجد قرطبه»(کوردوا) و «کاخ الحمرا»اشاره کرد.
قرطبه
 
شهری در منطقه اَندَلُس در جنوب اسپانیا و پایتخت شهرستان کوردوبا در اسپانیا است. «قرطبه» یکی از شهر های معروف «اندلس» (اسپانیا) و پایتخت حکومت امویان در اندلس بود. از این شهر همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز تمدن و فرهنگ اسلامی یاد می‌شود. مسلمانان در این شهر مسجدهای بزرگی را بنا کردند که مهم‌ ترین آن مسجد قرطبه در همین شهر بود. این شهر همچنین یکی از مراکز صنایع چرم‌ سازی، کاغذ سازی، روغن کشی، و مواد شیمیایی بوده‌ است.
مسجد جامع قرطبه
 
مسجد جامع قرطبه: مسجد جامع شهر کوردوا در اسپانیا در سال ۱۷۰ هـ.ق (۷۸میلادی) توسط “عبدل الرحمن اول” ساخته شد و پس از تصرف مجدد شهر کوردوا به وسیله ی اسپانیایی ها در سال ۶۳۴ هـ.ق به صورت کلیسا مورد استفاده قرار گرفت.
 
نقشه ساختمانی آن، نوع ساده شده ی”مسجد متوکل” بود و دارای حیاط های ساختمانی رو به قبله می باشد.
مسجد کوردوبا
 
مسجد کوردوبا یکی از بزرگترین آثار به جای مانده از دوران تمدن اسلامی در اندلس به شمار می رود که توسط چهار تن از خلفای بنی امیه با صد ها ستون بلند دارای آرک و نقش و نگار حنایی رنگ معماری اسلامی به عنوان محلی برای نیایش و اجتماعات مسلمانان بنا شده است.
ساخت این مسجد که بیش از ‪ ۲۴‬هزار متر مربع مساحت دارد، به دستور “عبدالرحمان اول” نخستین خلیفه مسلمانان در کوردوبا (قرطبه) در سال ‪۷۵۸‬ میلادی آغاز شد و پس از ‪ ۲۲۹‬سال، در سال ‪ ۹۸۷‬میلادی در دوران خلافت “المنصور” به پایان رسید.


کلمات کلیدی مرتبط:
معماری ,مسجد جامع , قرطبه و , سامرا و ,قیروان , ,مسجد جامع , قرطبه یا , مزکیتا، , اندلس ,اسپانیای ,مسجد «جامع حضرة» , عبدالرحمن خلیفهٔ اموی اندلس، ,«عبدالرحمن اول» , اسپانیایی‌ها به ,کلیسا ,
مقالات مرتبط در این دسته
دانلود بررسی هویت معماری اسلامی
دانلود بررسی پاورپوینت مسجد جامع نیریز
دانلود بررسی پاورپوینت مسجد جامع اردستان
دانلود بررسی پاورپوینت مسجدجامع ساوه
دانلود بررسی پاورپوینت مدرسه خان شیراز
دانلود بررسی پاورپوینت مسجد شیخ صفی الدین اردبیلی و فیلمش
پاورپوینت بررسی معماری مساجد در ایران
پاورپوینت بررسی هویت کالبدی درمعماری مساجد ایرانی
پاورپوینت بررسی تاثیر رنگ و نور در فضا سازي و معماری مساجد
پاورپوینت بررسی گفتمان اصلی معماری مسجد در ایران معاصر
پاورپوینت بررسی شکل کالبدی مسجد و مکانهای مذهبی در معماری سنتی ایران
پاورپوینت بررسی نقش تزیینات در معماری مکانهای مذهبی
دانلود بررسی فایل پاورپوینت آشنایی با مسجد امام اصفهان
دانلود بررسی پاورپوینت بررسی معبد بوروبودور
دانلود بررسی پاورپوینت بررسی معبد پارتنون
پاورپوینت بررسی معماری مسجد استقلال اندونزی
پاورپوینت بررسی معماری معبد وحدت اوک پارک ایلی نویز اثر فرانک لوید رایت
پاورپوینت بررسی معماری کلیسای یونیترین اویسکانسین اثر فرانک لوید رایت
دانلود بررسی پاورپوینت مسجد جامع سروستان
دانلود بررسی پاورپوینت مسجد شیخ لطف الله اصفهان

 


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
Copyright © 2013-2016 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد