خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 فروش آثار شما
 نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
جهت اطمینان از نماد اعتماد فروشگاه به سمت راست صفحه اول سایت (خانه) مراجعه فرماييد       10 مطلبی که باید درباره حق نسخه برداری معماری بدانید؟       جزوات معماری       پاورپوینت های معماری       درنگ، بهترین درمان خشم است.        مناعت، بین خودستایی و خود هیچ انگاری است./ ارسطو       می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد./ ژان ژاک روسو       زندگی مسئله در اختیار داشتن کارت‌های خوب نیست بلکه خوب بازی کردن با کارت‌های بد است./ گابریل گارسیا مارکز       جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست. (محمد حجازی)       برای کسی که شگفت‌زده‌ی خود نیست معجزه‌ای وجود ندارد       علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)       بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)       از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)       کسی که جرات هدر دادن ساعتی از عمر خود را دارد، ارزش زندگی را نفهمیده .داروین       
فروشگاه مقالات
 
فهرست مطالب: پاورپوینت بررسی هندسه اشکال در معماری و مفهوم آن در معماری اسلامی

تاریخ ایجاد 26/01/1398 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 25 اسلاید   قیمت: 7500 تومان     تعدادمشاهده  41


پاورپوینت بررسی هندسه اشکال در معماری و مفهوم آن در معماری اسلامی
 
بخشی از مطلب
معماري مقدس در تمدن اسلامي كعبه بود. 
كعبه مبتني بر دو شكل هندسي است، (هندسه مقدس)،  اين دو شكل يكي مكعب و ديگري دايره است كه نماد تجسم، عرض،  ماده و ماديت است، اما اين كعبه وقتي مناسكش كامل مي شود كه به دور آن طواف شود. 
طواف دوار است، در حالي كه خود مكعب برآمده است. طواف يك سطح است. اين نماد دوار كه جزء ذاتي معماري كعبه محسوب مي شد، در معماري مسجد تبديل به گنبد مي شود. 
 
معماري مسجد مبتني بر چهار گوشه است. يعني بنيان ها بر چهار جهت است، اما ساختار فضايي را به شكل گنبد داريد. اگر دقت كنيد همه مساجد چهار وجهي، شش وجهي و يا هشت وجهي هستند. اما روي همه اينها گنبد قرار دارد. آن چهار وجهي نماد مربع، مكعب و در حقيقت محصور بودن ما در عالم ماده است.اين بنيان تأويلي مسجد است،  چنانكه وقتي وارد مسجد مي شويم، اين چهار چهت و اين محدوديت به ما القا مي كند كه دو سه روزي قفسي ساخته اند از بدنم؛ 
 
     اما وقتي سر به طرف بالا مي بريم و به محراب نگاه مي كنيم، كه در سوره آل عمران نوعي پناهگاه معرفي شده است قوس و مقرنس آن آرام آرام ما را از آن حدود مادي جدا و وارد يك قلمرو معنوي مي كند.   
     اين دوار بودن گنبد و مقرنس ها و قوس محراب ما را از آن محدوديت به يك استعلاي روحي مي كشاند. 
اين تأويل بر مبنای بنيان معرفتي زیر مبتني می باشد :
- در حديثي پيامبر (ص) مي گويد؛ هنگامي كه در معراج سير مي كردم گنبد عظيمي را ديدم كه كاملاً سفيد بود و به صورت دوار بر چهار پايه قرار داشت و روي هر پايه چهار كلام اول سوره فاتحه الكتاب يعني بسم،  الله، الرحمن و الرحيم نوشته شده بود. پس معماري مسجد يك صورت تأويلي در عرش دارد.در (من لايحضرالفقيه) نيز حديثي از امام جعفر صادق (ع) است كه مي فرمايند: مربع بودن كعبه به دليل محاذات بودن كعبه با بيت معمور است. مربع بودن بيت معمور نيز به دليل محاذات بودن با عرش است و مربع بودن عرش به اين خاطر است كه اسلام بر چهار ركن بنا شده است و آن تسبيحات اربعه است (سبحان الله و الحمد لله و لااله الاالله و الله اكبر) و يا اينكه در جايي ديگر آمده؛ خداوند عرش را از انوار چهارگانه سرخ، سبز، زرد و سفيد خلق كرد. 
    از طرفي ديگر، مسجد از لحاظ لغوي يعني محل سجده كردن. پس مسجد سجده گاه شما در برابر خداوند است. سجده يعني گزاردن هفت موضع بر زمين اگر گذاشتن اين هفت موضع را بر زمين از نظر فضايي در ذهنتان ترسيم كنيد، تصويري شبيه محراب به دست مي دهد.اين هفت موضع عبارتند از،  پيشاني،  دو كف دست، دو زانو و دو نوك انگشت پا،  اينها را اگر ترسيم كنيد دقيقاً شبيه همان قوس درون محراب مي شود. 
پس بين حالت من و محرابي كه نماز مي خوانم يك نوع همساني وجود دارد. 
 
همچنين معماري مسجد يك معماري مقدس مبتني بر رياضياتي شد كه يونانيان در ساختن تئاترهاي خود از آن استفاده مي كردند.
در تئاتر يونان، تئاترهايي طراحي شد كه وقتي بازيگران روي سن صحبت مي كردند در تمامي پلكان هاي اطراف صدا شنيده مي شد.يك نوع ساختار هندسي بسيار خاص كه صدا را نه تنها در يك جهت خاص پخش مي كرد، بلكه تن صدا را نيز بالا مي برد.نمونه معماري مقدس اين ساختار هندسي در مسجد امام اصفهان است.در زير گنبد اصلي اين مسجد منبر را قرار مي دادند تا صدا رساتر شود.
 
دوم عرفان اسلامي بود كه مثلا در مقرنس ها جلوه گر شد.
مقرنس براساس آيه «الله نور السموات و الارض مثل نوري كمشكوه...» ساخته شد. قرآن در سوره نور گويي تصويري معمارگونه رسم مي كند.
 
    از دیدگاه بیرابان  و دیگر مستشرقانی که در باره هنر و معماری اسلامی تحقیقات با ارزشی انجام دادند ، تکرار لایتناهی نقوش هندسی و گیاهی در تزیینات معماری اسلامی ارتباطی عمیق با تکرار خستگی ناپذیر اوراد سماع در حلقه های صوفیه دارد . بر این نکته اساسی در این تحقیق تاکید می کنیم که معماران عارف مسلک ، بر ایجاد ارتباط میان آثار خود و معانی سماوی و عرفانی اصرار می ورزیدند . 
هندسه مقدس نه تنها در معماری ، آفریدگار بناهایی جاودان گشت بلکه در تزیینات و نقوش اسلامی نیز چنان دریایی از حیرت آفرید مه در شرح آن آمده است : « حتی برای باریک بین ترین دیدگان ، نافهمیدنی ، شاهکار ، در یتیم و گنجی بی قیمت است » . 
نجیب اغلو در کتاب هندسه و تزیین در معماری اسلامی به نقل از «جعفر» در «رساله معماریه » از حیرت سلطان مراد عثمانی به هنگام رویت نقوش هندسی یک میز چوبین تلاوت ، چنین سخن می گوید : « سراپایش را شکل های مثلث و مربع و مخمس و مسدس و مسبعی پوشیده بود ، آنچنان که چون از گوشه ای بدان نظر می کردی نوعی اشکال و دوایر می دیدی و چون از گوشه ای دیگر نظر می کردی نقش ها و شکل های دیگر در جمله هر چه نظرگاه می گردید آن شکل های گونه گون نیز به نقش های دیگر همی گردید آن مرحوم چون به شادی آنرا گاه از این سوی و گاه از آن سو نگریست و وارسی و معاینه کرد ، فی الوداهه این بیت شریف سرود : 
« الله الله که چه نیکو صوری است     که چو می عقل ربود از سر من »
و سپس نتیجه می گیرد : « نقوش مارپیچ گره با گردش پرتحرک حول مراکز متعدد تقارن چون مغناطیس های جذابی عمل می کند که جایی برای نگاه دقیق باقی نمی گذارد در نتیجه هر بار که نگاه بیهوده می کوشد خود را به این اشکال هندسی متداخل تثبیت کند یا طرح های زیرین پنهانش را تحلیل نماید ، خود به ظهور نقش تازه ای بر او منجر می شود » . و.....
 


کلمات کلیدی مرتبط:
هندسه اشکال در معماری ,مفهوم آن در معماری اسلامی ,پاورپوینت بررسی ,معماري مقدس ,تمدن اسلامي كعبه ,معماري مسجد , ,
مقالات مرتبط در این دسته
دانلود بررسی پاورپوینت مناره در معماری اسلامی
دانلود بررسی پاورپوینت محراب در معماری
بررسی طراحی در و پنجره برای کاهش اتلاف انرژی
دانلود بررسی پاورپوینت عناصر در معماری اسلامی ,صحن و حیاط , ایوان , شبستان , رواق , حجره
دانلود بررسی پاورپوینت معماری اسلامی بناهای حکومتی
دانلود بررسی پاورپوینت کاخ – معماری اسلامی
دانلود بررسی پاورپوینت مسجد و معماری اسلامی
دانلود بررسی پاورپوینت مسجد و معماری اسلامی
دانلود بررسی پاورپوینت معماری اسلامی ترکیه
پاورپوینت بررسی رنگ های مورد علاقه ایرانیان از اغاز تا دوره اسلامی
دانلود بررسی هنر معماری ایران اسلامی
دانلود بررسی پاورپوینت نقد و بررسی حسینیه رحیمیان
دانلود بررسی پاورپوینت بررسی شهر و شهرنشینی پس از پیروزی اسلام
دانلود بررسی پاورپوینت بینش و عناصر نمادین در معماری اسلامی
پاورپوینت بررسی کالبدی معماری دوره ساساني
دانلود بررسی فایل پاورپوینت آرامگاه ها
دانلود بررسی پاورپوینت مسجد کبود تبریز
دانلود بررسی روند ساخت مسجد در ایران
دانلود,پاورپوینت بررسی ارگ کریم خان بهمراه فایل 3dmaxو وورد ,pptx
پاورپوینت بررسی مبحث نورگیری ساختمان

 


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
Copyright © 2013-2016 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد