خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 فروش آثار شما
 نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
جهت اطمینان از نماد اعتماد فروشگاه به سمت راست صفحه اول سایت (خانه) مراجعه فرماييد       جزوات معماری       پاورپوینت های معماری       چند جمله از بزرگان : درنگ، بهترین درمان خشم است.        مناعت، بین خودستایی و خود هیچ انگاری است./ ارسطو       می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد./ ژان ژاک روسو       زندگی مسئله در اختیار داشتن کارت‌های خوب نیست بلکه خوب بازی کردن با کارت‌های بد است./ گابریل گارسیا مارکز       جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست. (محمد حجازی)       برای کسی که شگفت‌زده‌ی خود نیست معجزه‌ای وجود ندارد       علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)       بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)       از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)       کسی که جرات هدر دادن ساعتی از عمر خود را دارد، ارزش زندگی را نفهمیده .داروین        شما تنها زمانی به قدرت نیاز دارید که قصد انجام کار مضری را داشته باشید در غیر این صورت عشق برای انجام هر کاری کافی ست. چارلی_چاپلین       زیبایی غیر از اینکه نعمت خداست. دام شیطان نیز هست . فردریش نیچه       از زندگانیم گله دارد جوانیم ، شرمنده جوانی از این زندگانیم      
فروشگاه مقالات
 
فهرست مطالب: پاورپوینت تحلیل طرح مرمت گنبد و شهر سلطانیه

   تعدادبرگ: 68 اسلاید   قیمت: 14000 تومان     تعدادمشاهده  11


پاورپوینت تحلیل طرح مرمت گنبد و شهر سلطانیه

گنبد سلطانیه نگینی از معماری ایرانی و اسلامی است که یونسکو مجموعه آن را در فهرست میراث جهانی ثبت کرده است. ما را به زمانی برمی گرداند که مغول ها بر ایران حکومت می کردند. بین امپراتوری بزرگ ساسانی و عصر صفویه، تبار چنگیز خان حاکمیت آنها را بر این قسمت از جهان برای حدود یکصد سال تثبیت کرد. اولجایتو، هشتمین فرمانروای ایلکانی سپس پایتخت سلسله خود را در سرزمین های سرسبز و حاصلخیز زنجان تأسیس کرد. سلطانیه «شهر سلاطین» مرکز قدرت این پادشاهی مغول شد. این شهر باشکوه همراه با تبریز به مرکز شهر تجاری بزرگ در جاده معروف ابریشم تبدیل شد.

متأسفانه در طول قرن ها و با بازگشت امپراتوری های ایران، این شهر کم کم رو به ویرانه تبدیل شده است. با این حال، بنای تاریخی مهمی برای یادآوری عظمت این پایتخت ماندگار است: یک گنبد دو پوسته باشکوه که امروزه به گنبد سلطانیه یا مقبره اولجایتو معروف است. این شاهکار از اهمیت تاریخی قابل توجهی برای معماری اسلامی و ایرانی برخوردار است، زیرا نقطه عطفی در تدوین سبکی جدید و پیچیده است.
شادترین الهام از معماری ایرانی

گنبد سلطانیه هنگام ورود به ایران در دهه 1930 اولین بنای تاریخی بود که رابرت بایرون سفرنامه نویس انگلیسی دید. او از دیدن این ساختمان 50 متری با گنبد باشکوهی که با فیروزه آبی فیروزه ای پوشانده شده بود شگفت زده شد. در آن زمان هشت مناره نازک این بنای هشت ضلعی را محصور می کرد که شکل آن یادآور هشت دروازه بهشت ​​در اسلام است. رابرت بایرون در کتاب The The New York Times نوشته است: «در برابر صحرای هموار، که توسط گودال‌های گلی تحت فشار قرار گرفته است، این یادبود غول‌پیکر امپراتوری مغول شاهد آن رشادت آسیای مرکزی است که در دوران سلجوقیان، مغول‌ها و تیموریان شادترین الهامات معماری ایرانی را به وجود آورد». جاده به اکسیانا

سردر ورودی در ضلع شرقی بنا، سازه‌ای آجری با دو ستون است که در بالای آن کتیبه‌ای کاشی‌شده لاجورد که عنوان موزه را بر خود دارد، ساخته شده است. در داخل، حیاط مستطیل شکل مرکزی با حوضی در وسط و چهار گلستان در چهار طرف را می بینید. قسمت اصلی رکب خانه در جناح شمالی آن قرار دارد. این بال شامل تالار مشرف به حیاط است. قسمت جلویی سالن دارای سقفی صاف است. با این حال، فضای پشتی بنای تاریخی، گچ بری های لانه زنبوری پیچیده (مقرنس) را در سقف با نورگیر هشت ضلعی در مرکز به نمایش می گذارد. دو فضاي نيمه هشت ضلعي با ميانسرا در هر طرف وجود دارد. بقایای نقاشی های مربوط به دوران قاجار بر روی دیوارها نمایان است. به نظر می رسد که فضای پشتی بنا قسمتی مجزا بوده که بعداً در قسمت جلویی ادغام شده است. تالار و اتاق های کناری آن (اتاق های گوشوار) دارای پنجره های ارسی چوبی بزرگ (اورسی) است.

قسمت جنوبی شبیه همتای شمالی خود است. دارای تالار مرکزی با طاق نما و تزئینات مقرنس کاری شده است. دیوارها و سقف های این قسمت دارای نقاشی های طلاکاری شده است.

بال غربی شامل یک تالار دو طبقه در مرکز و چهار اتاق دو طبقه در هر طرف است. فضاهای داخلی دارای نقاشی های دوره قاجاریه با نقوش گل و گل و مرغ است.

در ضلع شرقی نیز فضاهایی مانند ضلع غربی وجود دارد. سالن سقف مرتفع مرکزی یک طاقچه نیمه هشت ضلعی با آینه کاری های باشکوه و طاق های دردناک را به نمایش می گذارد.

در گوشه شمال غربی برجی آجری هشت ضلعی قرار دارد که بین رکیب خانه و خانه شغل قرار دارد. این بنا که متمرکزترین بخش بنا است، توسط سیف الدوله، پسر فتحعلی شاه (دومین پادشاه قاجار از 1797 تا 1834) به عنوان مکانی برای خانواده سلطنتی و مهمانان خارجی برای تماشای کاخ های سلطنتی ساخته شده است. و میدان نقش جهان. این برج پنج طبقه است که دارای درها و پنجره های چوبی مشبک در هر نما است. در سطح زمین، یک استخر مرمری هشت ضلعی وجود دارد. از آنجایی که طبقات اول تا چهارم مسقف نیستند، بنابراین می توان استخر را از بالا مشاهده کرد. سطوح سوم و چهارم زمانی دیوارهای رنگ آمیزی داشتند که بعدها با گچ پوشانده شدند. اکنون لایه گچ برداشته شده و نقاشی ها بازسازی شده اند. یک بار، بالای برج دو طبقه کوچکتر قرار گرفت. این داستان ها اکنون نابود شده اند.


پیشینه شهر سلطانیه

سلطانیه در عهد صفویّه

سلطانیه در دوره قاجاریه

تاریخچة گنبد سلطانیه

سبب ایجاد گنبد سلطانیه

معماری گنبد سلطانیه فضاها و تركیب آنها

پلکانها

ایوانها

تزئیناتنقوش اسلیمی

آجركاری

آجركاری با آجرهای مهری

آجرهای قالبی(مهری)

آجركاری تزئینی

آجرهای كنده ‏كاری

کاشیكاری

منبت كاری

طرحهای هندسی

مقرنس

تزئینات نقاشی رنگی

سابقه تاریخی احداث گنبد به استناد كتیبه‏ها

كتیبه‏ های ایوانهای داخل گنبد

كتیبه‏ های داخل گنبد

كتیبه ‏های تربت‏خانه

كتیبه‏ های بیرون گنبد

كتیبه‏های ایوانهای بالای گنبد

كتیبه‏های گلدسته‏ها و دور گنبد

ارگ سلطانیه

طرح حفاظت

مرمت موضعی

مرمت تكمیلی

پلان های بنا

شامل : پلان طبقه اول

برش عرضی

عکس هوایی


کلمات کلیدی مرتبط:
طرح مرمت گنبد و شهر سلطانیه ,پاورپوینت گنبد و شهر سلطانیه ,تحلیل گنبد و شهر سلطانیه ,پیشینه شهر سلطانیه , ,سلطانیه در عهد صفویّه , ,سلطانیه در دوره قاجاریه , ,تاریخچة گنبد سلطانیه , ,سبب ایجاد گنبد سلطانیه , ,معماری گنبد سلطانیه فضاها و تركیب آنها , ,پلکانها , ,ایوانها , ,تزئیناتنقوش اسلیمی , ,آجركا,
مقالات مرتبط در این دسته
پاورپوینت تحلیل معماری مسجد و ارامگاه شیخ جامی
پاورپوینت معماری مسجد ارامگاه شیخ جامی
پاورپوینت تحلیل برزسی معماری مقبره بابا قاسم
پاورپوینت تحلیل برزسی معماری كلات نادري
پاورپوینت تحلیل بررسی معماری آرمگاه سعدی شیرازی اثر محسن فروغی
پاورپوینت تحلیل بررسی معماری بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی
پاورپوینت تحلیل بررسی معماری بقعه تاریخی امام زاده یحیی همدان
پاورپوینت تحلیل بررسی معماری مقبره هارونیه توس
پاورپوینت بررسی و تحلیل چهار طاقی در معماری ایران
پاورپوینت تحلیل بررسی معماری آرامگاه فردوسی طوسی
پاورپوینت تحلیل بررسی معماری مقبره مغولی اسفستان
پاورپوینت تحلیل بررسی معماری پنج آرامگاه معروف ایران
بقعه بی بی دختران شیراز بررسی مطالعه توصیف و تحلیل معماری
پاورپوینت بررسی معماری آرامگاه شاه فیروز
پاورپوینت بررسی معماری آرامگاه میرزبیر سیرجان
پاورپوینت تحلیل و بررسی معماری آرامگاه امام حسین (ع) در کربلا
پاورپوینت بررسی معماری آرامگاه حرم شاه نعمت الله ولی در ماهان کرمان
پاورپوینت بررسی معماری آرامگاه شاه نعمت الله ولی در ماهان کرمان
پاورپوینت بررسی معماری خانقاه و مقبره چلبی اوغلی سلطانیه
پاورپوینت تحلیل بررسی معماری بقعة شيخ صفي‌الدين اردبيلي

 


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
هرگونه کپی برداری منجر به پیگیری قضایی خواهد شد
Copyright © 2013-2025 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد