خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 فروش آثار شما
 نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
جهت اطمینان از نماد اعتماد فروشگاه به سمت راست صفحه اول سایت (خانه) مراجعه فرماييد       با آرزوی ریشه کنی ویروس منحوس کرونا از کشور عزیزمان ایران        جزوات معماری       پاورپوینت های معماری       چند جمله از بزرگان : درنگ، بهترین درمان خشم است.        مناعت، بین خودستایی و خود هیچ انگاری است./ ارسطو       می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد./ ژان ژاک روسو       زندگی مسئله در اختیار داشتن کارت‌های خوب نیست بلکه خوب بازی کردن با کارت‌های بد است./ گابریل گارسیا مارکز       جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست. (محمد حجازی)       برای کسی که شگفت‌زده‌ی خود نیست معجزه‌ای وجود ندارد       علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)       بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)       از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)       کسی که جرات هدر دادن ساعتی از عمر خود را دارد، ارزش زندگی را نفهمیده .داروین        شما تنها زمانی به قدرت نیاز دارید که قصد انجام کار مضری را داشته باشید در غیر این صورت عشق برای انجام هر کاری کافی ست. چارلی_چاپلین       زیبایی غیر از اینکه نعمت خداست. دام شیطان نیز هست . فردریش نیچه       از زندگانیم گله دارد جوانیم ، شرمنده جوانی از این زندگانیم      
Enter Title
 
شما باید در حالت ویرایش باشید تا بتوانید متن را ویرایش کنید.

فروشگاه مقالات
 
فهرست مطالب: پاورپوینت بررسی معماری تيمچه مظفريه بازار تبریز

   تعدادبرگ: 50 اسلاید   قیمت: 15000 تومان     تعدادمشاهده  115اين تيمچه از بناهاي زيباي بازار تبريز است كه در محدوده چهار راسته بازار قرار گرفته است: قيزبستي بازار در جنوب؛ راسته عباچي در غرب؛ بازار كلچي (سراج‌ها) در شمال و راسته قديم در شرق. تيمچه در سال 1305 در عهد سلطنت ناصرالدين شاه قاجار و ولايت عهدي مظفرالدين ميرزا، ساخته شده و نام آن نيز ماخوذ از نام اوست. گفته‌اند كه باني آن حاج شيخ جعفر قزويني، باني تيمچه‌هاي حاج شيخ در همين بازار و معماري آن بالا كاظم بوده است.
تيمچه شكلي كشيده و دالان مانند دارد. كه يك سر آن در قيزبستي بازار و سر ديگر آن در بازار كلچي است و از هر دو طرف، ورودي دارد. اين دو ورودي از لحاظ معماري هم‌ارزش‌اند؛ اما امروزه عملاً ورودي جنوبي (از قيزبستي بازار) وروي اصلي است. هر دو ورودي قاعده‌اي به شكل نامتعارف ـ ولي متقارن ـ و رسمي بندي ظريف و پيچيده دارند و به فضاي نيم‌شش دو سر دالان متصل مي‌شوند. شكل قاعده در طول تيمچه تغييري نمي‌يابد و داراي دهانه‌ها و طاق و قوس‌هاي مشابه و متوالي است كه آن را به الگوي دالان يا بازارچه تشبيه كرده است.
طاق مياني اندكي مرتفع‌تر است و رسمي‌بندي يا تويزه‌هاي گچي دارد كه به شمسه‌اي شانزده پر با روزني مدور در وسط ختم مي‌شود. از يازده طاق تيمچه، دو طاق ديگر نيز كه نسبت به طاق مياني قرينه يكديگرند، رسمي‌بندي دارند؛ اما با طرحي ساده‌تر كه به شمسه‌اي هشت پر و روزني هشت‌گوش ختم مي‌شود. به اين ترتيب، فضا بي‌تغييري در قاعده آن و صرفاً با افزايش ارتفاع طاق مياني و رسمي‌بندي ظريف‌تر و وزن آن داراي مركز شده است. گذشته از اين سه روزن مياني، در طرفين هر طاق و در ابتدا و انتهاي تيمچه، روزن‌هايي با قوس جناغي تعبيه شده است. اين مجموعه روزن‌ها و كلاً شيوه نورپردازي فضا بر هندسه منظم و مركز و آغاز و انجام فضا و بر ضرباهنگ منظم آن تاكيد مي‌كنند.


فهرست مطالب
مقدمه
ويژگيهاي اقليمي و مختصات جغرافيايي
ويژگي‌هاي جغرافيايي بازار
موقعيت جغرافيايي بازار تبريز
بازار تاريخي تبريز از نظر جهانگردان
وجه تسميه نام تيمچه مظفريه
تیمچه مظفریه
نامگذاری تیمچه مظفریه
ویژگی ‌های معماری تیمچه مظفریه
شکل و ساختار تیمچه مظفریه
تیمچه‌ مظفریه‌ زیباترین‌ تیمچة‌ بازار تبریز
پلان کلی بازار تبریز
پلانهای تیمچه مظفریه
مقطع عرضی تیمچه مظفریه
برش طولی تیمچه مظفریه
تصویر نمای بازار
تصویر داخلی تیمچه مظفریه
پرسپکتیو تیمچه مظفریه
تصویر کاربندی سقفها
منابع و ماخذ

 


کلمات کلیدی مرتبط:
,اين تيمچه از بناهاي زيباي بازار تبريز است كه در محدوده چهار راسته بازار قرار گرفته است: قيزبستي بازار در جنوب؛ راسته عباچي در غرب؛ بازار كلچي (سراج‌ها) در شمال و راسته قديم در شرق. تيمچه در سال 1305 در عهد سلطنت ناصرالدين شاه قاجار و ولايت عهدي مظفرالدين ميرزا، ساخته شده و نام آن نيز ماخوذ از نام ,
مقالات مرتبط در این دسته
پاورپوینت بررسی معماری و طرح مرمت سراي معين التجار اهواز
پاورپوینت بررسی معماری بازار تاریخی ساوه
پاورپوینت بررسی سرای بانک بازار تاریخی همدان
پاورپوینت بررسی کاروانسرای قبله در بازار تاریخی همدان
پاورپوینت بررسی سرای روحیه بازار تاریخی همدان
پاورپوینت بررسی سرای حسینخانی بازار تاریخی همدان
پاورپوینت بررسی سرای پیغمبر بازار تاریخی همدان
پاورپوینت بررسی کاروانسرای گلشن همدان در بازار تاریخی همدان
پاورپوینت بررسی سرای شریفیه بازار تاریخی همدان
پاورپوینت بررسی سرای نو در بازار تاریخی همدان
پاورپوینت بررسی سرای قلمدانی در بازار تاریخی همدان
پاورپوینت بررسی معماری بازار تاریخی همدان
پاورپوینت بررسی مجموعه کاروانسرا و بازار قديمي سقز
پاورپوینت بررسی معماری اسلامی بازار اصفهان
پاورپوینت بررسی معماری اسلامی بازار تاریخی همدان
پاورپوینت بررسی معماری کالبدی عوامل اقلیمی ساختاری بازارهای ایران
پاورپوینت بررسی معماری بازار تاریخی اهر
پاورپوینت تحلیل معماری بازارهاي سنتي ايران نمونه بازار تبريز، بازار قيصريه ، بازار وكيل ، بازار مشير
پاورپوینت تحلیل معماری بازار تاریخی اصفهان تلفیق هنر معماری و مهندسی
پاورپوینت تحلیل و بررسی معماری بازار تاریخی اراک

 


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
هرگونه کپی برداری منجر به پیگیری قضایی خواهد شد
Copyright © 2013-2025 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد