خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 فروش آثار شما
 نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
جهت اطمینان از نماد اعتماد فروشگاه به سمت راست صفحه اول سایت (خانه) مراجعه فرماييد       جزوات معماری       پاورپوینت های معماری       چند جمله از بزرگان : درنگ، بهترین درمان خشم است.        مناعت، بین خودستایی و خود هیچ انگاری است./ ارسطو       می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد./ ژان ژاک روسو       زندگی مسئله در اختیار داشتن کارت‌های خوب نیست بلکه خوب بازی کردن با کارت‌های بد است./ گابریل گارسیا مارکز       جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست. (محمد حجازی)       برای کسی که شگفت‌زده‌ی خود نیست معجزه‌ای وجود ندارد       علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)       بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)       از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)       کسی که جرات هدر دادن ساعتی از عمر خود را دارد، ارزش زندگی را نفهمیده .داروین        شما تنها زمانی به قدرت نیاز دارید که قصد انجام کار مضری را داشته باشید در غیر این صورت عشق برای انجام هر کاری کافی ست. چارلی_چاپلین       زیبایی غیر از اینکه نعمت خداست. دام شیطان نیز هست . فردریش نیچه       از زندگانیم گله دارد جوانیم ، شرمنده جوانی از این زندگانیم      
فروشگاه مقالات
 
فهرست مطالب: پاورپوینت بررسی عناصر اقليمي و مجتمعهاي زيستي شهري و روستائي در اقلیم گرم وخشک

   تعدادبرگ: 55 اسلاید   قیمت: 15000 تومان   حجم فایل: 3204 kb  تعدادمشاهده  13


پاورپوینت بررسی عناصر اقليمي و مجتمعهاي زيستي شهري و روستائي در اقلیم گرم وخشک

بخشی از مطلب
رنگ روشن گاهگل


ترکيب فشرده و بسته ؛جان پناه بلند؛ ؛رنگ روشن کاه گل؛شکل گنبدي بامها؛ ضخامت ديوار و بام؛گنبد دو پوسته؛تابستان نشين و زمستان نشين

شکل گنبدی بام و تهویه از درون آنها
ترکیب بام دو پوسته
 قسمت تابستان نشین
 قسمت زمستان نشین
 
خانه بروجرديها ( حياط بيرونی ) در محله مير احمد کاشان – با توجه به اين پلان ها مشخص است که قسمت تابستان نشين ، زيرزمين و پس از اين دو قسمت زمستان نشين اهميت و وسعت بيشتری نسبت به ساير قسمت ها دارند .
در رابطه با شرايط زمستاني اين مناطق، فرم ساختمان مي تواند در طول محور شرقي-غربي گسترش يابد. اما شرايط تابستاني حکم بر فشردگي عناصر و بناها و مجتمعهاي شهري و روستائي دارد و داشتن فرمي مکعب شکل را ضروري مي سازد در هر صورت با بريدن قسمتي از اين مکعب و پر نمودن حفره ايجاد شده با سايه و هواي خنک شده به وسيله آب ،سطح چمن، برگ درختان، حوض و فواره مي توان اقليم نسبتأ مناسبي در ساختمان ايجاد نمود بدين ترتيب پلان کلي ساختمان در اين مناطق به طرف داخل معطوف مي گردد.
آنچه با توجه به اين دستورالعمل شکل گرفته همان فرم سنتي خانه هاي کويري ايران است. ساختمانهاي حياط مرکزی از قديم بهترين فرم و ترکيب ممکن اجزاي يک ساختمان براي تعديل این اقليم به شمار مي روند. اتاقهاي اين گونه منازل که فقط به داخل حياط باز مي شوند در برابر سرماي زمستان، باد و طوفان و شن که معمولأ در مناطق کويري در جريان است حفاظت مي شوند. در زمستان اتاقهاي رو به جنوب و در تابستان اتاقهاي رو به شمال اين مجموعه مورد استفاده قرار گرفته و بدين ترتيب محل زندگي با اقليم هماهنگ مي گردد. حياط هاي داخلي که شامل درخت، حوض و سطوح سبز گياهان هستند يکي از موثرترين عوامل ايجاد رطوبت در هواي خشک اين گونه مناطق به شمار مي روند. در شب هواي سرد مجاور پشت بام به طرف پايين حرکت نموده و در داخل حياط و جسم ديوارها مي ماند. و بدين ترتيب باعث افت حداکثر دماي هواي داخل حياط در روز مي شود. در نتيجه در روز هنگامي که هواي خارجي و شدت تابش آفتاب به حداکثر مي رسند. هواي داخل ساختمان نسبتأ معتدل خواهد ماند.در مناطق گرم و خشک بايد ميزان تهويه طبيعي در روز را به حداقل ممکن رساند چون در اثر ورود هواي گرم خارج به داخل، دماي هوا و سطوح داخلي نيز افزايش مي يابد. بخصوص در طول روز که سرعت باد زياد و در نتيجه تهويه طبيعي نيز زياد است. تغييرات دماي هواي داخلي در سطحي نزديک به دماي هواي خارج تغيير مي نمايد. از طرفي چون رطوبت هواي اين گونه مناطق کم است حتي با جريان هوايي با سرعت کم، امکان سرد شدن بدن از طريق تبخير عرق بدن وجود داشته و در نتيجه  سرعت زياد هوا براي خنک سازي از راه تبخير لازم نمي باشد.
 کوچه هاي باريک با ديوارهاي بلند وساباط ها عامل مهمي در جلوگيري از بادهاي کويري نامطلوب و پرهيز از آفتاب شديد تابستاني است لذا خيابانهاي مستقيم و عريض که باعث هدايت بادهاي کويري به درون شهر شده و سطوح وسيع آسفالت که عامل تشديد گرما در فضاهاي زيست است براي اين گونه شهرها نامناسب مي باشد.
: به علت محدوديت زمين هاي قابل کشت ضرورت حفظ و عدم تعبيه کاربري آنها در سطح حاشيه شهرها ضروري است. زمين هاي زيرکشت و باغات اطراف شهرهاي کويري که در طول ساليان دراز اصلاح و حاصلخيز گرديده اند مي بايست حفظ شده، از توسعه شهري در آنها پرهيز گردد.: به علت محدوديت امکانات آبهاي زيرزميني و سرمايه گذاريها و صرف نيروي گزاف براي حفر قنوات در گذشته، نگهداري و اجراي تدابير حفاظتي از آنها ضروري است. از جمله تدابير لازم نگهداري و تعمير، عدم حفر چاههاي عميق که باعث از بين رفتن سطح آب هاي زميني و خشک شدن قنوات خواهند شد. اصلاح سيستم آبياري، عدم اسراف در مصارف شهري و تسويه مجدد فاضلابها و استفاده مجدد براي آبياري و ...آنها ضروري است آنها محافظ شهر از شرايط سخت طبيعت هستند.
- فضاي سبز اطراف شهر به علت عملکرد معيشتي و اکولوژيک و محافظت از عوامل ناهنجار طبيعت کويري مي بايست موکدأ حفاظت گرديده و از خيابان کشي و توسعه شهر از قسمت هاي مذکور خودداري گردد با توجه به اين که بافت فشرده شهر عملکرد مناسبي از نظر حفاظت در مقابل شرايط ويژه طبيعت مناطق کويري دارد، حفظ آن ضروري بوده و از ايجاد فضاهاي باز وسيع، مانند خيابان کشي، ساخت ميادين بزرگ و ايجاد سطوح باز وسيع و غيره پرهيز گردد. اين گونه اقدامات ضمن بر هم زدن ساخت اکولوژيک شهرها باعث از هم پاشيدگي ساخت محلات و بافت ارگانيک شبکه راهها و لطمه اساسي به سيماي شهري است.
استقرار بناها بين جنوب و 35 درجه به طرف شرق است. بهتر است ساختمانها در سايه آفتاب يکديگر قرار گيرند و بلند ساخته شوند در مناطقي که داراي وضعيت آب و هوايي بسيار حاد است سعي مي شود خانه ها در دل تپه يا زيرزمين احداث گردد تا با ظرفيت حرارتي خوب زمين گرماي نفوذ يافته به داخل را به حداقل رساند و از شرايط گرمايي معتدل زمين استفاده شود.

و.......


کلمات کلیدی مرتبط:
,بررسی عناصر ,اقليمي و مجتمعهاي ,زيستي شهري و روستائي ,اقلیم گرم وخشک ,پاورپوینت ,بخشی از مطلب ,رنگ روشن گاهگل ,شکل گنبدی بام و تهویه از درون آنها ,ترکیب بام دو پوسته , قسمت تابستان نشین , قسمت زمستان نشین ,
مقالات مرتبط در این دسته
پاورپوینت بررسی تاثیر عامل آب و هوا در معماری و ایجاد مناطق مسکونی
پاورپوینت بررسی بحران اقلیمی بحران انرژی و رابطه آن با معماری
پاورپوینت بررسی بهشت سرد زمین نروژ
پاورپوینت بررسی ساختمان سازگار با انسان و طبیعت در جستجوی معماری دوستدار محیط زیست
پاورپوینت بررسی اقلیم سرد وکوهستانی
پاورپوینت بررسی اقلیم معتدل و مرطوب
پاورپوینت بررسی شرایط اقلیمی و معماری سرد و کوهستانی
پاورپوینت بررسی اقليم و معماری ايران
پاورپوینت بررسی تنظيم شرايط محيطي
پاورپوینت بررسی شرایط اقلیمی و تاثیر آن به روی معماری بومی ایران
پاورپوینت بررسی ساختمان‌های کم مصرف EC+
پاورپوینت بررسی شرایط اقلیمی معماری شیراز جهت جانمایی سایت بیمارستان
پاورپوینت بررسی اکولوژی در معماری
پاورپوینت بررسی عناصر معماری سنتی و معاصر شهر اردبیل
پاورپوینت بررسی تنظیم شرایط محیطی و اقلیمی با توجه به اقلیم ایران
پاورپوینت بررسی شرایط اقلیمی جغرافیایی اردکان
پاورپوینت بررسی انرژی باد در محدوده روش‌های MCDM
پاورپوینت بررسی فرآیند ساختمان های سازگار با انسان و طبیعت و معماری دوستدار محیط زیست
پاورپوینت بررسی تنظیم شرایط محیطی اقلیم شهر سبزوار
پاورپوینت بررسی تنظیم شرایط محیطی اقلیم سیستان و بلوچستان

 


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
هرگونه کپی برداری منجر به پیگیری قضایی خواهد شد
Copyright © 2013-2025 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد