خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 فروش آثار شما
 نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
جهت اطمینان از نماد اعتماد فروشگاه به سمت راست صفحه اول سایت (خانه) مراجعه فرماييد       جزوات معماری       پاورپوینت های معماری       چند جمله از بزرگان : درنگ، بهترین درمان خشم است.        مناعت، بین خودستایی و خود هیچ انگاری است./ ارسطو       می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد./ ژان ژاک روسو       زندگی مسئله در اختیار داشتن کارت‌های خوب نیست بلکه خوب بازی کردن با کارت‌های بد است./ گابریل گارسیا مارکز       جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست. (محمد حجازی)       برای کسی که شگفت‌زده‌ی خود نیست معجزه‌ای وجود ندارد       علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)       بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)       از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)       کسی که جرات هدر دادن ساعتی از عمر خود را دارد، ارزش زندگی را نفهمیده .داروین        شما تنها زمانی به قدرت نیاز دارید که قصد انجام کار مضری را داشته باشید در غیر این صورت عشق برای انجام هر کاری کافی ست. چارلی_چاپلین       زیبایی غیر از اینکه نعمت خداست. دام شیطان نیز هست . فردریش نیچه       از زندگانیم گله دارد جوانیم ، شرمنده جوانی از این زندگانیم      
فروشگاه مقالات
 
فهرست مطالب: مقاله بررسی اقلیمی ابنیه – طراحی اقلیمی 81اسلاید – پروژه پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی

   تعدادبرگ: 81 اسلاید   قیمت: 4000 تومان   حجم فایل: 6654 kb  تعدادمشاهده  13


عوامل اقلیمی
یک امر کلی که تقریباً در رابطه با کلیه ساختارهای سنتی ایران صدق می‌کند، همگونی آنها و محیط مسکونی با عوامل اقلیمی است. این مطلب را درسواحل دریای خزر، کرانه خلیج فارس و دریای عمان، دامنه قلل مرتفع و حاشیه کویر مرکزی می‌توان به وضوح مشاهده نمود. بافت شهری، فرم بنا و نوع مصالح در هر یک از این مناطق در تطبیق کامل با شرایط اقلیمی می‌باشند.
 
مقاله پاورپوینت بررسی اقلیمی ابنیه,مقاله پاورپوینت طراحی اقلیمی,مقاله پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی,پروژه پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی 2,دانلود پروژه پاورپوینت بررسی اقلیمی ابنیه,تحقیق درباره اقلیم ابنیه,مقاله پاورپوینت درباره اقلیم,مقاله معماری,مقالات معماری,مقاله برای درس تنطیم شرایط محیطی,تحقیق برای درس تنطیم شرایط محیطی 2,مقاله آماده درس تنظیم شرایط محیطی 2,بررسی اقلیمی ابنیه,مقاله در مورد اقلیم ابنیه,مقاله درباره طراحی اقلیمی,تحقیق در مورد طراحی اقلیمی,مقاله پاورپوینت طراحی اقلیمی,مقاله تنظیم شرایط محیطی
عواملی که بر شرایط اقلیمی یک منطقه تأثیر می‌گذارد شامل زاویه تابش خورشید، عرض جغرافیایی یعنی دوری یا نزدیکی از خط استوا، شدت جریان و جهت بادهای فصلی، وجود آب،‌رطوبت گیاه در منطقه و بالاخره ارتفاع از سطح دریا و ناهمواریهای سطح زمین است که در اینجا اهمیت هر یک توضیح داده خواهد شد.
 
برای دانلود و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمائید…
 
بخشی از مطالب:
 
۱ـ خورشید
کره زمین دارای محور دوران ثابتی است که نسبت به خط عمود بر صفحه گردش زمین به دور خورشید ْ۵/۲۳ درجه انحراف دارد. از آنجائیکه این انحراف محور، نقاط مختلفی از کره زمین را در فصول مختلف مقابل خورشید قرار می‌دهد، لذا حرارت و آب و هوای کره زمین درهر منطقه بنابر زاویه تابش خورشید نسبت به زمین فرق می‌کند و این مطلب باعث ایجاد فصول مختلف در هر ناحیه از کره ارض می‌شود. (شکل ۱)
 
در اول دیماه نقطه جنوبی محور یعنی قطب جنوب رو به خورشیداست و نیمکره جنوبی در فصل تابستان قرار می‌گیرد. در اول فروردین و اول مهرماه نقاط جنوبی و شمالی محور نسبت به خورشید به صورت موازی قرار می‌گیرند و شب و روز در هر دو نیمکره مساوی هستند. یعنی دوازده ساعت روز و دوازده ساعت شب می‌باشد. در این حالت هر دو نیمکره نسبت به خورشید اعتدال قرار دارند که یکی در «اعتدال بهاری» و دیگری در «اعتدال پائیزی» است. دراول تیرماه نقطه شمالی محور یعنی قطب شمال رو به خورشید است و نیمکره شمالی در فصل تابستان و نیمکره جنوبی در فصل زمستان می‌باشد که اولی را «انقلاب تابستانی» و دومی را «انقلاب زمستانی» گویند.
 
به دلیل انحراف محور زمین، زاویه تابش آفتاب نسبت به زمین و همچنین مکان طلوع و غروب آفتاب در فصول مختلف فرق می‌کند. (شکل ۲) به عنوان مثال در شهر تهران آفتاب در زمستان از سمت جنوب شرقی طلوع و در جنوب غربی غروب می‌کند. جهت مشخص نمودن موقعیت خورشید در ساعات مختلف روز و فصول گوناگون، باید زاویه تابش و جهت تابش آفتاب مشخص باشد.
زاویه تابش: زاویه‌ای است که شعاع تابش خورشید با سطح افق می‌سازد (از صفر تا نود درجه)
جهت تابش: زاویه‌ای است که تصویر شعاع تابش خورشید بر روی زمین با خط شمال و جنوب می‌سازد. شمال صفر درجه و جنوب صد و هشتاد درجه در نظر گرفته شده است (شکل ۲-۱).
 
جهت محور کره زمین نسبت به خورشید در فصول مختلف
 
شکل ۱ ـ جهت محور کره زمین نسبت به خورشید در فصول مختلف
زاویه تابش آفتاب در زمستان کمتر و در تابستان بیشتر است. برای شهر تهران که در نیمکره شمالی واقع شده، زاویه تابش آفتاب هنگام ظهر در ماههای مختلف سال مطابق جدول ۱ می‌باشد.
 
قرار دادن اکثر بازشوها و پنجره‌های بزرگ در قسمت جنوبی ساختمان و حفاظت از این پنجره‌ها در مقابل آفتاب تابستان به وسیله سایه‌بان و یا ایوان از خصوصیات اکثر ساختمانهای سنتی و جدید ایران است.
توجه به دیوار جنوبی ساختمان و استفاده از انرژی خورشیدی برای تأمین حرارت در ساختمان اساس کار بناهایی است که به نام «ساختمانهای خورشیدی» معروف است. تحقیق و مطالعه بر روی اینگونه ابنیه درسنوات اخیر بسیار گسترش یافته و در کشورهای غربی تعداد زیادی از این قبیل ساختمانها احداث شده است.
 
جدول 1ـ زاویه تابش آفتاب هنگام ظهر در ماههای مختلف سال برای شهر تهران
 
چنانچه از این جدول مشخص میشود، زاویه تابش آفتاب در تابستان هنگام ظهر تقریباً عمودی است ولی در زمستان آفتاب با زاویه کمتری می‌تابد. از این خاصیت در ضلع جنوبی ساختمان می‌توان استفاده کرد. با قرار دادن یک سایه‌بان بالای پنجره‌های این ضلع، میتوان از ورود تابش آفتاب و گرم شدن ساختمان در تابستان جلوگیری نمود. اما در فصل زمستان که احتیاج به حرارت خورشید می‌باشد، به دلیل اینکه زاویه تابش آفتاب کمتر است، تابش خورشید به داخل اطاق نفوذ می‌کند. (شکل ۳)جدول ۱ـ زاویه تابش آفتاب هنگام ظهر در ماههای مختلف سال برای شهر تهران
 
استفاده از تابش افتاب در زمستان و جلوگیری از تابش آن در تابستان توسط سایه‌بان بر روی پنجره جنوبی
 
شکل ۳ـ استفاده از تابش افتاب در زمستان و جلوگیری از تابش آن در تابستان توسط سایه‌بان بر روی پنجره جنوبی
نحوه کار این ساختمانها بدین صورت است که در طی روز ازآفتاب انرژی حرارتی کسب میشود. این انرژی در اجسام یا مایعاتی مانند آب که ظرفیت خوب جذب حرارت دارند و به تدریج حرارت پس می‌دهند، ذخیره می‌گردد. برای ذخیره حرارت به طور کلی از بشکه‌های آب استفاده می‌شود یا از مصالح بنائی که برای ساخت بنا بکاررفته است. این مواد که مانند یک خازن حرارتی عمل می‌کنند، در طی روز باید تحت تابش مستقیم آفتاب باشند و از آفتاب کسب حرارت کنند. در شب هنگام که حرارت محیط کاهش می‌یابد، این مواد کماکان حرارت روز را در خود حفظ کرده‌اند و به تدریج این حرارت و گرما را به فضای ساختمان منتقل می‌کنند. هنگام سحر تقریباً تمام حرارت ذخیره شده از دست رفته وکسب حرارت از خورشید مجدداً شروع می‌شود.
در اینجا ذکر این نکته ضروری است که هر چه آفتاب نسبت به سطحی عمودی‌تر بتابد، مقدار انرژی کسب شده توسط آن سطح بیشتر خواهد بود. دلیل اصلی اینکه نور و حرارت آفتاب ظهر شدیدتر از سحر و غروب است، به همین خاطر میباشد. لذا جهت استفاده از انرژی خورشیدی در طراحی، معمار باید موقعیت خورشید در اسمان (زاویه و جهت تابش) * و جهت قرارگیری وجوه مختلف ساختمان نسبت به آنرا بداند.


کلمات کلیدی مرتبط:
بررسی اقلیمی ابنیه, تحقیق برای درس تنطیم شرایط محیطی 2, تحقیق در مورد طراحی اقلیمی, تحقیق در مورد عوامل اقلیمی, تحقیق درباره اقلیم ابنیه, تحقیق درباره اقلیم ایران, دانلود پروژه پاورپوینت بررسی اقلیمی ابنیه, طراحی اقلیمی, مقالات معماری, مقاله آماده درس تنظیم شرایط محیطی 2, مقاله برای درس تنطیم شرایط,
مقالات مرتبط در این دسته
پاورپوینت بررسی شرایط اقلیمی جغرافیایی مناطق معتدل و مرطوب
پاورپوینت بررسی اصول و قواعد کلی طراحی اقلیمی
پاورپوینت بررسی معماری در اقلیم گرم و مرطوب
پاورپوینت بررسی و تحلیل اقلیم گرم و خشک
پاورپوینت بررسی اقلیم‏ شناسی اقلیم معتدل و مرطوب ، دو پاورپوینت
پاورپوینت معماری و اقلیم
دانلود,پاورپوینت تاثیر باد در طراحی اقلیمی,pptx
دانلود بررسی ویژگی های اقلیم، معماری و زندگی مناطق معتدل و مرطوب ایران پاورپوینت
دانلود بررسی طراحی اقلیمی بررسی اقلیمی ابنیه پاورپوینت
بررسی عوامل اقلیمی در استان همدان
دانلودبررسی معماري ايران در اقليم گرم و مرطوب(بوشهر) پاورپوینت
دانلود بررسی اقلیم و معماری با موضوع اقلیم سرد کوهستانی و معتدل و مرطوب،پاورپوینت
دانلود بررسی نقش اقلیم در معماری،پاورپوینت
پاورپوینت بررسی طراحی اکولوژیک ساختمانی با رویکرد بهینه سازي مصرف
دانلود تحقیق بررسی اصول طراحی اقلیمی,پاورپوینت
دانلود پاوروپوینت ,بررسی اقلیم و تحلیل سایت در گرگان
پاورپوینت بررسی طراحی اقلیمی بناها با رویکرد پایدار
دانلود پاورپوینت اقلیم گرم و خشک
نقش اقلیم در معماری( پاورپوینت طراحی اقلیمی)
دانلود پاورپوینت نواحی کوهستانی و مرتفع غرب ایران

 


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
هرگونه کپی برداری منجر به پیگیری قضایی خواهد شد
Copyright © 2013-2025 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد